عزاداری خوب است یا بد؟

کمک‌یاردسته بندی: قانون جذبعزاداری خوب است یا بد؟
۱
امتیاز مثبت
امتیاز منفی
وحید نادری در ۲ سال قبل پرسید:
سلام
یه سوالی ذهنم رو مشغول کرده بود وقتی که با کمک یار اشنا شدم گفتم چه بهتر که سوالم رو اینجا بپرسم تا به بقیه هم کمک کنه
با توجه به مطلب قانون جذب متوجه شدم که کلا عزاداری خوب نیست و کسی که عزاداری میکنه به خاطر احساس بدی که داره در اینده اتفاقات بدی براش رخ میده
اقای موسوی میخواستم بپرسم که ایا عزاداری برای عزیزان بده؟ اگه عزاداری برای عزیزان از دست رفته بد باشه پس عزاداری برای امام حسین چطور
شما عزاداری برای امام حسین رو خوب میدونین یا نه
ممنون از امکاناتی که در اختیارمون قرار میدین

۱ پاسخ برای این سوال ثبت شده
۲
امتیاز مثبت
امتیاز منفی
گروه جهان بهتر در ۲ سال قبل پاسخ داد
سلام وحید جان
امیدوارم حالت عالی باشه

موضوع عزاداری هم به احساس شما بستگی داره؛ هرچند من بارها گفتم که ما انسان هستیم و نباید انتظار این رو از خودمون داشته باشیم که اصلاً ناراحت نشیم و احساس بدی نداشته باشیم!

اما به دلیل اینکه در اکثر عزاداری هایی که برای عزیزان از دست‌رفته انجام میشه، ریشه‌ی احساس، منفی هست؛ توصیه می‌کنم که این احساس منفی بیشتر از ۱۲ ساعت طول نکشه؛ یعنی فرد باید همواره تلاش کنه که احساس بدش رو به احساس خوب نزدیک و نزدیک‌تر کنه تا جایی که دیگه احساس بدی نداشته باشه.

همونطور که گفتم به دلیل اینکه در اکثر عزاداری‌هایی که برای عزیزان از دست‌رفته انجام میشه، ریشه‌ی احساس منفی هست؛ من این عزاداری‌ها رو خوب نمی‌دونم، هرچند افراد کمی هستند که راضی به برگزار نکردن این عزاداری‌ها هستند. (به دلایل مختلف)

و اما میرسیم به موضوع عزاداری برای امام حسین (ع):

در عزاداری‌ای که برای امام حسین (ع) برگزار میشه، ریشه‌ی احساسی که وجود داره مثبت هست؛ دلیل این احساس مثبت، عشقِ به امام حسین (ع) هست و اگر کسی در عزاداری‌هایی که برای امام حسین (ع) انجام میده، احساس بدی داشته باشه، این حساس بد نشانگر عدم درک صحیح از امام حسین (ع) و واقعه‌ی شهادت ایشان هست.

اگر دقت کرده باشی، هر زمان که برای امام حسین (ع) عزاداری می‌کنیم، لذت می‌بریم، عشق می‌کنیم و این، باعث احساس مثبت خالص میشه! چیزی که در عزاداری برای عزیزان از دست‌رفته امکان‌پذیر نیست.

بنابراین عزاداری برای ائمه خوب هست و باعث ارتقاء مدار فرد میشه؛ اما در سایر عزاداری‌ها این موضوع برعکس هست و توصیه میشه از این نوع عزاداری‌ها دوری کنی.

نکته مهم: اگه در عزاداری برای امام حسین (ع) یا دیگر ائمه، احساس بدی رو تجربه می‌کنی، مسیرت اشتباه هست! بهتره وقت بذاری و به شناخت و درک بیشتری از امام حسین (ع) و یا دیگر ائمه، برسی؛ اگر به درک صحیحی برسی، دیگه احساس منفی نخواهی داشت.

احساست راهنمای درونی تو هست؛ اگه هرکجا دیدی احساست منفیه، بدون مسیرت اشتباه هست؛ باید ببینی کجای کار رو اشتباه کردی یا داری اشتباه انجام میدی… .

دوستدار تو
سید محمد موسوی