آشنایی با QR Code

QR Code (یا بارکد دوبُعدی) کوتاه شده عبارت «Quick Response Code» به معنی «کد پاسخ‌گویی سریع» است که توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه صنایع خودروسازی TOYOTA به نام DENSO اختراع شد!

در حقیقت QR Code ها را می‌توان نسل جدید بارکدهای UPC (یا بارکد یک‌بُعدی) دانست؛ زیرا نسبت به بارکدهای UPC می‌توانند در فضای بسیار کمتر، اطلاعات بسیار بیشتری را در خود جای دهد؛ همچنین QR Code ها می‌توانند داده‌هایی همچون نوشته، آدرس وب، پیامک، شماره تلفن، اطلاعات کارت ویزیت و… را در خود جای دهند و برای مقاصد مختلف مورداستفاده قرار گیرند.

در تصویر زیر می‌توانید تفاوت QR Code و بارکد UPC را مشاهده کنید؛ در هردوی آنها آدرس سایت جهان بهتر نهفته است:

تفاوت بارکد و QR Code سایت جهان بهتر

کاربرد QR Code در سایت جهان بهتر

در سایت جهان بهتر معمولاً QR Code ها برای دانلود فایل‌ها به صورت مستقیم، نمایش کد کارت تخفیف، دریافت هدیه و… استفاده می‌شوند.

چگونه از QR Code های موجود در سایت استفاده کنم؟

امروزه برخی از موبایل‌های هوشمند به صورت پیش فرض ابزاری به نام QR Scanner به همراه دارند که می‌توانید با استفاده از آن، QR Code ها را اسکن کرده و استفاده کنید؛ به تصویر زیر دقت کنید:

استفاده از QR Scanner گوشی‌های هوشمند

اما اگر موبایل هوشمند شما دارای چنین امکانی نبود، می‌توانید از اپلیکیشن QR & Barcode Scanner گروه Gamma Play استفاده کنید.

تصویر اپلیکیشن QR & Barcode Scanner‏

برای مثال در تصویر بالا، ما یکی از QR Code های موجود در سایت که متعلق به مقاله‌ی «قانون جذب و توضیحات کامل در مورد آن» است را با اپلیکیشن QR & Barcode Scanner اسکن کرده‌ایم؛ همان‌طور که مشاهده می‌کنید، لینک دانلود نمایش داده شده و می‌توانید با لمس گزینه Open، فایل را دانلود کنید.

می‌توانید برای دانلود این اپلیکیشن از Google Play، روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید:

لطفاً در صورت وجود مشکل یا سؤال، از طریق فرم ارتباط با ما و انتخاب واحد پشتیبانی سایت، اقدام فرمایید.