چگونه اتفاقات خوب بیشتری را جذب کنیم؟

تجربۀ اتفاقات خوب و مثبت در زندگی به عوامل مهمی بستگی دارد که در این مطلب دربارۀ آن‌ها صحبت می‌کنم. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که مدام از شرایط زندگی‌شان گله و شکایت می‌کنند؛ این افراد برای هر چیزی غر می‌زنند و به‌خاطر کوچک‌ترین اتفاق بد یا ناخواسته، به زمین و زمان فحش می‌دهند و هر روز به شکل‌های مختلف، از شرایطی که در زندگی خود تجربه می‌کنند گله‌مند هستند. من با اطمینان می‌گویم که این افراد یا قانون جذب را نمی‌دانند یا کلاً به آن اعتقاد ندارند و به اصول آن عمل نمی‌کنند.

توصیه می‌کنم اگر کسب‌وکار دارید، حتی در کسب‌وکارتان نیز با این افراد همکاری نکنید؛ چون کارکردن با این اشخاص بسیار سخت است؛ به‌خاطر اینکه آن‌ها مدام به ناخواسته‌های خود توجه می‌کنند و به همین دلیل اکثر مواقع فرکانس مخربی از خود ساطع می‌کنند که این اصلاً برای شما خوب نیست و حتی باعث کاهش سطح انرژی شما می‌شود.

اما در مقابل این دسته از افراد، دستۀ دومی هم وجود دارد! احتمالاً افرادی را هم دیده‌اید که شاد و پرانرژی هستند، روابط موفقی دارند و همیشه سعی می‌کنند که از زندگی خود لذت ببرند. این افراد به‌صورت آگاهانه یا ناآگاهانه، بیشتر به نکات مثبت زندگی‌شان توجه می‌کنند و این موضوع، طبق قانون جذب باعث گسترش اتفاقات خوب، افزایش موفقیت‌ها و جذب ثروت بیشتر در زندگی‌شان می‌شود.

اگر با قانون جذب آشنا نیستید و اطلاعات کاملی دربارۀ آن ندارید، پیشنهاد می‌کنم این مطلب را هم ببینید: قانون جذب چیست؟

چگونه می‌توانم اتفاقات خوب بیشتری را جذب کنم؟

در این پست می‌خواهم تمرین یا دستورالعملی را در اختیارتان قرار بدهم که عمل به آن، باعث افزایش اتفاقات خوب در زندگی‌تان می‌شود؛ علاوه بر آن، با انجام این تمرین می‌توانید میزان جذب پول، ثروت، موفقیت‌ها و خواسته‌های خود را افزایش دهید.

تمرینی که می‌خواهم به شما بگویم، «تمرین سه نکتۀ خوب» نام دارد؛ این تمرین بر اساس اصول قانون جذب طراحی شده است و کمکتان می‌کند که مهارت مثبت‌اندیشی را در خودتان پرورش دهید.

مطمئنم برای شما هم پیش آمده است که در طول روز، افکار مختلفی دربارۀ اتفاقات منفی به ذهنتان خطور کرده است؛ می‌خواهم بگویم که فکرکردن به اتفاقات منفی و ناخواسته، نه‌تنها اصلاً خوب نیست، بلکه باعث گسترش اتفاقات غیردلخواه در زندگی‌تان می‌شود. به بیانی دیگر، فکرکردن به چیزهای بد و منفی، انرژی ما را تخلیه می‌کند و باعث می‌شود که اتفاقاتی از جنس همان چیزها را به سمت خودمان فرا بخوانیم.

تمرین سه نکتۀ خوب چه نتیجه‌ای دارد؟

ذهن انسان به‌صورت پیش‌فرض دربارۀ مسائل مختلف، نگرشی منفی دارد؛ تمرین سه نکتۀ خوب به شما کمک می‌کند که نگرش منفی ذهن خود را نسبت به مسائل و رویدادهای مختلف تغییر دهید و اتفاقات را از دیدگاه متفاوتی ببینید که این، باعث حفظ و افزایش احساس خوب در وجودتان می‌شود. عمل به این تمرین کمک می‌کند بیشتر سپاسگزار باشید و فرکانس‌های مثبت و مطابق با خواسته‌های خود را به جهان هستی مخابره کنید.

وقتی که این دستورالعمل را انجام دهید، بعد از مدتی خواهید دید که پتانسیل بیشتری برای انجام کارهایتان دارید؛ همچنین سطح انرژی و شادی شما به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد و نسبت به گذشته از زندگی‌تان لذت بیشتری می‌برید. اگر این تمرین را به‌درستی انجام دهید، معمولاً بعد از یک هفته نتایج آن را به‌خوبی در زندگی‌تان مشاهده خواهید کرد.

ابتدا لازم است بپذیرید که حفظ و افزایش سطح شادی در زندگی کار سختی نیست؛ یعنی نباید در برابر این موضوع مقاومت ذهنی داشته باشید. در این مورد تحقیقات علمی نیز انجام شده و راه‌حل‌های مختلفی برای افزایش سطح شادی ارائه شده است.

شیوۀ انجام تمرین سه نکتۀ خوب ساده است؛ این تمرین شامل دستورالعمل‌هایی است که باعث تقویت و پرورش مهارت «نگرش مثبت» می‌شود. با انجام این تمرین می‌توانیم به سطح بالاتری از شادی برسیم و حتی این شادی را به دیگران نیز منتقل کنیم!

جذب اتفاقات خوب با شاد بودن محقق می‌شود - سایت جهان بهتر

جذب اتفاقات خوب با شاد بودن

نکاتی دربارۀ این تمرین

این تمرین افزایش شادی، دستورالعمل ساده و کوتاهی دارد؛ بنابراین سعی کنید این تمرین را یاد بگیرید و از آن در زندگی‌تان استفاده کنید. انجام این تمرین معمولاً به سه دقیقه زمان نیاز دارد؛ پیشنهاد می‌کنم حتماً این تمرین را انجام دهید؛ چون این کار دو مزیت مهم برای شما دارد:

 1. مهارت مثبت‌اندیشی را در وجودتان پرورش می‌دهید.
 2. کانون توجه خود را از روی ناخواسته‌ها برداشته و روی خواسته‌هایتان متمرکز می‌کنید.

البته دقت کنید که انجام این دستورالعمل ممکن است در ابتدای کار برایتان کمی سخت باشد؛ اما یادتان باشد که انجام هر کار سختی با تمرین‌کردن آسان می‌شود.

روش انجام تمرین سه نکتۀ خوب

گام اول: مرورکردن فعالیت‌های روزانه

شب قبل از اینکه بخوابید، روی تخت یا صندلی خود بنشینید و چشم‌های خود را ببندید؛ سپس اتفاقاتی که در طول روز تجربه کرده‌اید را به یاد بیاورید. سعی کنید افکار پوچ تمرکزتان را به‌هم نریزند؛ در گالم اول فقط لازم است فعالیت‌ها و تجربیاتی که در طول روز داشته‌اید را به خاطر بیاورید… .

گام دوم: جنبه‌های خوب و مثبت روزتان را پیدا کنید

همان‌طور که اتفاقات و تجربیات روزتان را مرور می‌کنید، سه مورد از بهترین اتفاقات خوبی که در آن روز تجربه کرده‌اید را انتخاب کنید.

دقت کنید که من فقط دربارۀ تجربیات خوب، مثبت و دلخواه شما صحبت می‌کنم. زمانی که به چیزهای مثبت و دلخواهتان فکر می‌کنید، ممکن است افکار منفی به ذهن شما هجوم بیاورند؛ این طبیعی است! تنها کاری که شما باید انجام بدهید این است که به آن افکار توجه نکنید.

با انجام این کار، ذهن خود را به‌گونه‌ای تربیت می‌کنیم که بیشتر به چیزهای مثبت فکر کند؛ به بیانی ساده‌تر، یاد می‌گیریم که اجازه دهیم افکار مثبت جایگزین افکار منفی شوند.

دقت کنید که منظورم از نکات مثبت، هر چیزی است که به شما احساس خوبی می‌دهد. اگر وقتی که به چیزی فکر می‌کنید، (فکرکردن به آن چیز) احساس بدی در شما ایجاد می‌کند، این به این معنی است که آن چیز، در دستۀ جنبه‌های مثبت زندگی‌تان قرار نمی‌گیرد و شما نباید به آن توجه کنید!

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: توجه به نکات مثبت و اثر آن در شرایط زندگی ما

سعی کنید به چیزهایی که به‌خاطر آن سپاسگزار و خوشحال هستید فکر کنید؛ اگر در آن لحظات افکار منفی به ذهنتان خطور کرد، به خودتان بگویید: «خب، این اتفاق افتاد و گذشت؛ فعلاً می‌خواهم روی یک چیز خوب تمرکز کنم» و دیگر آن فکر منفی را ادامه ندهید.

گام سوم: یادداشت کنید

وقتی که آن سه اتفاق خوب را پیدا کردید، لازم است آن‌ها را یادداشت کنید. دقت داشته باشید که با نوشتن چیزهایی که به شما احساس خوبی می‌دهند، کانون توجه خود را با قدرت بیشتری روی خواسته‌هایتان متمرکز می‌کنید. منظورم از خواسته‌هایتان، همان چیزهایی است که به شما احساس خوبی می‌دهد و دوست دارید آن‌ها در زندگی‌تان تجربه کنید.

در لیست زیر، چند نمونه از چیزهایی که می‌توانید دربارۀ آن بنویسید را به‌عنوان راهنما برایتان آورده‌ام که می‌توانید برای انجام این تمرین، از آن‌ها الگو بگیرید:

 • فرد دیگری یکی از کارهای شما را انجام داده است؛ اگر احساس خوبی دارید، دربارۀ آن بنویسید.
 • از شما برای انجام یک کار عالی یا ارائه خدمات مفید به مشتری قدردانی شده است؛ اگر احساس خوبی نسبت به آن دارید، درباره‌اش بنویسید.
 • دربارۀ زمانی که با دیگران می‌گذرانید و شادی و لبخند خود را با آنها تقسیم می‌کنید، بنویسید؛ مثل زمانی که با خانواده شام میل می‌کنید و… .
 • دربارۀ درس‌ها و نکات مهمی که امروز آموختید، بحث‌های مفید و مؤثری که با دوستان یا خانواده خود داشته‌اید و… بنویسید؛ این تمرین می‌تواند دربارۀ اتفاقات مثبت فضای آنلاین نیز انجام شود.
 • دربارۀ وقتی که صرف تماشای مناظر طبیعت می‌کنید و از آن لذت می‌برید، بنویسید؛ مثل زیبایی درختان، صدای پرندگان در طبیعت، صدای آبشار و… .
 • می‌توانید دربارۀ هنگامی که با دوستان خود وقت می‌گذرانید و احساس خوبی نسبت به داشتن یک رابطۀ موفق دارید، بنویسید.
 • اگر آلبوم خاطرات خود را نگاه کردید و از آن لذت بردید و احساس خوبی در شما ایجاد کرد، می‌توانید دربارۀ آن بنویسید.

اتفاقات زیاد دیگری هم وجود دارند که اگر تمرکز مناسبی داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید آن‌ها پیدا کنید.

3 مورد از بهترین اتفاقات خوب را یادداشت کنید - سایت جهان بهتر

انجام تمرین سه نکتۀ خوب برای جذب اتفاقات خوب

گام چهارم: به تجربیات مثبت، عمیق‌تر بیندیشید

انجام‌دادن این گام اختیاری است؛ اما اگر می‌خواهید این تمرین قدرت بیشتری داشته باشد، توصیه می‌کنم این گام را هم حتماً انجام دهید: بعد از یادداشت‌کردن سه اتفاق خوب، به مدت 15 تا 20 دقیقه به اتفاقات خوبی که در طول روز تجربه کرده‌اید، فکر کنید.

مثلاً به این فکر کنید که چرا این اتفاق خوب، از بقیۀ اتفاقات امروزتان متمایز است؟ چرا آن را به خاطر آوردید؟ و مهم‌ترین بخش این گام، این است که به‌خاطر آن اتفاقات خوب که باعث ایجاد احساس خوب در وجودتان شده است، از خداوند سپاسگزاری کنید.

لازم است این تمرین را هر شب انجام دهید (حداقل به مدت یک هفته)؛ پس از اینکه نتایج را مشاهده کردید، توصیه می‌کنم هرگز انجام‌دادن آن را متوقف نکنید! بهتر است آن را به مدت حداقل شش هفته انجام دهید؛ چون هرچقدر بیشتر این تمرین را انجام دهید، مهارت بیشتری در آن کسب می‌کنید و اتفاقات خوب بیشتری را به زندگی خود جذب می‌کنید.

تمام کاری که باید انجام دهید همین است! این ساده‌ترین روش برای انجام تمرین سه نکتۀ خوب است. این دستورالعمل یک تمرین عالی برای افزایش سطح شادی است و به‌خاطر تقویت احساس سپاسگزاری، باعث می‌شود که به فردی شکرگزار تبدیل شوید.

یکی دیگر از مزیت‌های انجام تمرین سه نکتۀ خوب این است که باعث افزایش سه ویژگی مفید «امید داشتن»، «رؤیا داشتن» و «خوش‌بینی» در وجودتان می‌شود.

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند «شکر نعمت، نعمتت افزون کند»؟ این تمرین، به‌نوعی یک تمرین سپاسگزاری مثبت و متمرکز است که در پایان هر روز به‌شکل منظم آن را انجام می‌دهید؛ اگر مدتی این تمرین را انجام دهید، متوجه می‌شوید که تعداد نعمت‌هایی که وارد زندگی‌تان می‌شود، روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند.

ممکن است این مطلب را هم مفید بدانید: 16 اعتقاد اشتباه و خطرناک دربارۀ قانون جذب

آیا این تمرین مزایای دیگری هم دارد؟

در طول سال‌ها، بسیاری از محققان تمرین سه نکتۀ خوب را موردبررسی قرار داده‌اند؛ در ادامه، نتایج این مطالعات را بررسی می‌کنیم:

سه نکتۀ خوب، یک روش مؤثر و قدرتمند است که با استفاده از آن می‌توانیم احساس خوشبختی و رضایت خود را افزایش دهیم. البته هرچند که این دستورالعمل سطح شادی را بهبود می‌بخشد، اما نمی‌تواند علائم افسردگی را از بین ببرد.

همان‌طور که گفته شد، این تمرین باعث افزایش امید و تجربۀ اتفاقات خوب بیشتر می‌شود. افزایش سطح امید برای تقویت سیستم‌های امنیتی و بهبود جایگاه شغلی بسیار مؤثر است. همچنین این تمرین انعطاف‌پذیری روانی فرد را نیز افزایش می‌دهد.

تحقیقات زیادی برای افزایش سطح شادی و سرزندگی انجام شده است؛ محققان نیز در نتیجۀ این تحقیقات، راه‌حل‌هایی از جمله سپاسگزاری و مثبت‌اندیشی را پیشنهاد کرده‌اند. محققان دریافتند که افراد بعد از انجام این تمرینات، در پایان هفته 2 درصد شادتر بوده‌اند.

در ادامه، مشخص شد که سطح شادی این افراد در پایان ماه اول به 5 درصد و در پایان ماه ششم به 9 درصد رسید. به گفته محققان، شرکت‌کنندگان در طول این تحقیقات، با انجام این تمرینات نسبت به روزهای اول هم شادتر بوده‌اند و هم شدت افسردگی آن‌ها کاهش پیدا کرده بود.

یکی از محققین برجسته در این زمینه می‌گوید: «همان‌طور که انتظار می‌رفت، تمرین سادۀ ما در افزایش احساس قدردانی و سپاسگزاری شرکت‌کنندگان بسیار مؤثر بود. در تحقیقاتی که انجام شد، کسانی که نعمت‌های زندگی خود را شمرده بودند، شادتر از دیگران بودند».

وقتی که شرکت‌کنندگان با گروه ناظر مقایسه شدند (افرادی که در تحقیقات حضور داشتند، اما هیچ تمرینی را انجام نداده بودند)، مشخص شد که درصد شادی و رضایت شرکت‌کنندگان بیشتر از گروه ناظر بوده است.

یک روان‌شناس برجسته در حوزۀ «روان‌شناسی مثبت» به نام مارتین سلیگمن می‌گوید: اثر انجام این تمرینات در زندگی روزمرۀ ما قطعی است. یکی از اثرات این تمرینات، کاهش سطح افسردگی و افزایش احساس رفاه و رضایت است.

همچنین انجام‌دادن این تمرین، در طی زمان باعث بهبود روابط شما با دیگران می‌شود و به سلامت جسمانی شما نیز کمک می‌کند.

تمرین سه نکتۀ خوب چگونه عمل می‌کند؟

کار این تمرین و اثربخشی آن به این صورت است که کانون توجه شما را از روی مسائل بد و ناراحت‌کننده برداشته و به موارد مثبت و دلخواه شما منتقل می‌کند. به‌زبان ساده‌تر، این تمرین کانون توجه شما را روی رویدادهای مثبت متمرکز می‌کند و این موضوع، طبق قانون جذب باعث گسترش اتفاقات و شرایط خوب در زندگی‌تان می‌شود و اگر به‌خوبی این تمرین را انجام دهید، می‌توانید پول و ثروت بیشتری را نیز جذب کنید.

احتمالاً این مطلب هم برایتان مفید خواهد بود: آیا پول برایمان خوشبختی می‌آورد؟

جمع‌بندی نهایی

در این پست سعی کردم شیوۀ انجام تمرین سه نکتۀ خوب و مفاهیم مهم آن را آموزش بدهم؛ اگر از این تمرین استفاده کنید، خواهید دید که چقدر مؤثر است و مطمئنم انجام‌دادن آن را دوست خواهید داشت.

بسیاری از افراد بعد از اینکه نتایج این تمرین را مشاهده می‌کنند، دیگر هرگز انجام‌دادنش را متوقف نمی‌کنند. با نوشتن دربارۀ اتفاقات خوب، دلیل آن اتفاقات را بهتر می‌فهمید و شادی، موفقیت و اتفاقات مثبت بیشتری را به زندگی خود دعوت می‌کنید.

امیدوارم که این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد؛ فایل PDF این مطالب را می‌توانید از بخش دانلودهای همین پست دانلود کنید. اگر نظر یا پیشنهادی دارید، خوشحال می‌شوم دیدگاه خود را در بخش دیدگاه‌های همین پست مطرح بفرمایید.

ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه الله یکتا همیشه شاد، پیروز، سلامت، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

2 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  جدیدترین دیدگاه‌ها