عمل به دانسته‌ها

چرا به آنچه که می‌دانیم عمل نمی‌کنیم؟

امروزه عمل کردن به آنچه که می‌دانیم خیلی کم اتفاق می‌افتد؛ این را می‌گویم چون مدتی قبل با یک ایمیل مواجه شدم که برایم بسیار قابل‌تأمل بود! یکی از دوستان در آن ایمیل نوشته بود: با اینکه تاکنون بیش از 750 جلد کتاب در حوزه موفقیت مطالعه کرده‌ام و نکات زیادی را دربارۀ موفقیت آموخته‌ام، اما موفقیت چندانی به دست نیاورده‌ام… .

گویا آن حجم عظیم از مطالبی که آموخته بود، کمک زیادی به موفقیت او نکرده بودند!

به نظر شما چرا باوجوداینکه افراد زیادی می‌دانند قانون جذب چیست و چگونه کار می‌کند، اما فقط افراد کمی موفق هستند؟ چه اتفاقی رخ می‌دهد که همۀ افراد نمی‌توانند از آن نتیجۀ خوبی بگیرند؟

به نظر شما تفاوت میان «دانستن یک نکته» و «نتیجه گرفتن از آن به‌صورت عملی» چیست؟

عمل به دانسته‌ها

زمانی که من برای رسیدن به موفقیت مصمم شدم، شروع کردم به مطالعۀ کتاب‌ها و تماشای ویدیوهای آموزشی مختلف؛ چون عطش یادگیری در وجودم زبانه می‌کشید؛ اما یک روز فهمیدم که من به‌جای عمل به دانسته‌هایم، فقط در حال «انباشتن اطلاعات بیشتر» هستم!

فهمیدم اطلاعات بیشتر، کمکی به موفقیتم نخواهد کرد؛ اگر که هیچ تصمیمی برای بکار بردن آن اطلاعات در اعمال و رفتارم نداشته باشم… .

تحقیقاتی که در این زمینه انجام داده‌ام، نشان می‌دهد که مشکل اساسی بسیاری از افرادی که خواهان موفقیت‌اند و اصول آن را نیز آموخته‌اند، «عمل‌نکردن به اصولی است که آموخته‌اند».

اما به نظر شما، چرا اکثر ما آدم‌ها به دانسته‌های خود عمل نمی‌کنیم؟

 • چرا با اینکه می‌دانیم: اگر احساس خوبی نداشته باشیم، اتفاقات خوبی را تجربه نخواهیم کرد، بازهم در اکثر اوقات قادر به کنترل احساسمان نیستیم؟
 • چرا با اینکه می‌دانیم: مصرف سیگار به‌سلامتی ما صدمه می‌زند، باز هم از سیگار استفاده می‌کنیم؟
 • چرا با اینکه می‌دانیم: گله و شکایت از هر چیزی، باعث تجربۀ ناخواسته‌های بیشتر می‌شود، اما باز هم گله و شکایت کردن برایمان راحت‌تر از تمرکز بر نکات مثبت آن موضوع است؟
 • و خیلی چراهای دیگر… .

یافتن پاسخی جامع برای تمامی این چراها، خیلی مهم است؛ شاید مهم‌ترین موضوع زندگی‌تان! همان گونه که رسیدن به این شناخت مهم‌ترین موضوع زندگی من نیز بود.

چون این شناخت باعث شد که «عمل‌کردن» به آنچه که آموخته‌ام را مانند نفس کشیدن، برای زنده ماندنم الزامی بدانم؛ این شناخت در رفتار من تغییری ایجاد کرد که موجب پدیدآمدن زیربنایی اساسی برای موفقیت‌های امروز من شد؛ شناختی که می‌تواند سبب موفقیت‌های آیندۀ شما دوستان من نیز باشد… .

به همین دلیل، مایلم این تجربۀ مهم را با تمام اعضای این خانوادۀ فوق‌العاده که مثل من به دنبال موفقیت بیشتر هستند، سهیم شوم!

بنابراین از شما می‌خواهم در خودتان دقیق شوید، به رفتارهایتان نگاه کنید و در مسابقه‌ای که در این فایل صوتی مطرح می‌شود، شرکت کرده و به سؤال آن پاسخ بدهید:

منتظر خواندن پاسخ‌های ارزشمند شما هستم؛ هدف من از طراحی این مسابقه، ایجاد محیطی دوستانه است برای به اشتراک گذاشتن آگاهی‌هایمان و مهم‌تر از آن رسیدن به شناختی عمیق‌تر نسبت به قوانین جهان هستی و استفاده از آن‌ها برای رسیدن به موفقیت بیشتر!

سؤال مسابقه

 • چرا به دانسته‌های خود عمل نمی‌کنیم؟
 • چرا با اینکه قوانین جهان هستی را می‌دانیم، باز هم در عمل کردن به آن‌ها سستی می‌کنیم؟

تا پایان 14 اردیبهشت‌ماه: کیف پول فردی که بهترین پاسخ را در قسمت نظرات همین پست بنویسد، به مبلغ 200,000 تومان شارژ می‌شود که از موجودی آن می‌تواند برای خرید محصولات سایت استفاده کند.

فرصت تمام شد

با تشکر از همۀ دوستان که دربارۀ این سؤال مهم تفکر کردند و در بخش نظرات مشارکت داشتند؛ با توجه به دیدگاه‌های بسیار عالی که ارسال شده، برندۀ این مسابقه دوست عزیزمان آقای جواد کیان‌فر هستند. (1402/02/15)

مشاهدۀ قسمت دوم این برنامه با موضوع «دلیل اینکه به دانسته‌های خود عمل نمی‌کنیم»
مشاهدۀ قسمت سوم این برنامه با موضوع «شیوۀ ایجاد یک ایمان قوی که باعث موفقیت‌مان می‌شود»

دانلود فایل صوتی این پست (MP3)

حجم این فایل: 8 مگابایت

سلامت این فایل تایید شده است.

مدت زمان: 9 دقیقه

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام و اینستاگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در اینستاگرام یا تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این صفحات، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

11 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. امیرعلی وحدانی
  امیرعلی وحدانی گفته:

  اگر به دانسته هایمان عمل نمی کنیم تنها علتش ایه که این دانسته ها هنوز به باور تبدیل نشده اگر با تکرار دانسته ها وعمل انها تبدیل بهع باور بشن اونوقت به راحتی به آنها عمل خواهیم کرد…

« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

پیشنهاد می کنیم قبل از ارسال دیدگاه، ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید