کنترل ورودی‌های ذهن

چرا باید ورودی‌های ذهن خود را کنترل کنیم؟

اگر مطالب قبلی سایت جهان بهتر را خوانده باشید، احتمالاً می‌دانید که باید بر روی ورودی‌های ذهن نظارت و کنترل داشته باشیم؛ چون همان‌طور که در پست‌های قبلی گفتم، ورودی‌های ذهن باعث ایجاد افکار می‌شوند و افکار هرچقدر که بیشتر و همراه با یک احساس، تکرار شوند، باور‌هایی از همان جنس را در ضمیر ناخودآگاهمان ایجاد می‌کند.

امروز در این پست کوتاه، نکات مهمی را دربارۀ ورودی‌های ذهن بررسی می‌کنیم و کشف می‌کنیم که ورودی‌های ذهن چه اثر عمیقی در زندگی‌مان دارند… .

ورودی‌های ذهن چه هستند؟

ورودی‌های ذهن می‌تواند به 4 شکل مختلف باشد:

  1. دیدن
  2. شنیدن
  3. صحبت‌کردن دربارۀ موضوعی
  4. مطالعه کردن دربارۀ چیزی

به طور خلاصه، به هرگونه اطلاعاتی که از دنیای بیرون وارد ذهن می‌شود، ورودی‌های ذهن می‌گوییم.

ورودی‌های ذهن علاوه بر اینکه باعث ایجاد افکار و باورهای جدید می‌شود، احساسات را نیز مورد تأثیر قرار می‌دهد؛ یعنی اگر مثلاً زمانی که احساستان خوب است، یک خبر یا یک ویدیوی ناراحت‌کننده تماشا کنید، به‌واسطۀ این ورودی‌های ذهن، احساس شما از خوب به بد تغییر پیدا می‌کند.

تأثیر ورودی‌های ذهن در زندگی ما

همان‌طور که در مطالب قبلی سایت جهان بهتر گفتیم، احساس خوب مساوی است با اتفاقات خوب و احساس بد مساوی است با اتفاقات بد؛ همچنین گفتیم که باورها مهم‌ترین عامل اقدامات شما و تجربیات زندگی‌تان است؛ بنابراین ازآنجاکه باورها و احساسات شما تحت‌تأثیر ورودی‌های ذهنتان است، این بسیار مهم است که مراقب باشید که ورودی‌های ذهن شما چه چیزهایی هستند.

وقتی می‌گویم باید مراقب ورودی‌های ذهن خود باشید، این یعنی باید مراقب باشید که چه چیز‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانید و می‌بینید؛ باید مراقب باشید که هر روز دربارۀ چه چیز‌هایی صحبت می‌کنید؛ باید مراقب باشید که چه فیلم و سریال‌هایی را تماشا می‌کنید؛ چه موزیک‌هایی گوش می‌دهید و… .

من در پست «تأثیر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فقیر شدن افراد» توضیح دادم که فیلم‌ها، سریال‌ها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، چه تأثیر پنهان اما قدرتمندی روی باورهایتان دارند؛ اگر آن پست را ندیده‌اید، پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را ببینید چون بسیار مهم است.

یکی از باورهای سمی و محدودکننده‌ای که از طریق فیلم و سریال‌ها به ضمیر ناخودآگاه افراد منتقل شده است و باعث فقر آن‌ها شده، این است که پول را چرک کف دست می‌دانند!

همین باور به‌تنهایی می‌تواند جلوی موفقیت‌ها و ثروتمند شدن شما را بگیرد؛ حتی اگر بسیار زیاد تلاش کنید و زحمت بکشید!

یکی دیگر از باورهایی که از این طریق به افراد منتقل می‌شود، این است که «مردم می‌توانند با دعا کردن، جادوجنبل و… روی زندگی‌تان تأثیر بگذارند؛ بنابراین شما قادر به کنترل زندگی‌تان نیستید، بلکه این دیگران‌اند که زندگی شما را کنترل می‌کنند». (هشدار: این باور به‌شدت خطرناک و تضعیف‌کننده است)

این باور آن‌قدر در بین مردم شایع شده است که احتمالاً شما هم این باور را در ضمیر ناخودآگاهتان دارید! این باور قدرت خلق زندگی‌تان را تا حد بسیار زیادی از شما می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد که زندگی‌تان را آن‌طور که خودتان می‌خواهید خلق و تجربه کنید.

به همین دلیل است که بسیار تاکید می‌کنیم که مراقب ورودی‌های ذهن خود باشید و بر آنچه که هر روز می‌بینید، می‌خوانید و می‌شنوید، کنترل داشته باشید؛ این خیلی بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنید مهم است!

ورودی‌های ذهن از طریق شبکه‌های اجتماعی

امروزه شرایط طوری شده است که ما هر روز زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانیم و تصاویر و کلیپ‌های مختلفی را می‌بینیم و حتی آن‌ها برای همدیگر نیز ارسال می‌کنیم؛ یکی از جاهایی که واقعاً باید مراقب ورودی‌های ذهن بود، همین شبکه‌های اجتماعی است؛ برای مثال به تصویر زیر دقت کنید:

تاثیر ورودی‌های ذهن از طریق شبکه‌های اجتماعی

این تصویر، یکی از تصاویری است که در شبکه‌های اجتماعی برای خنده و سرگرمی منتشر می‌شود؛ اما این تصویر به‌صورت ناخواسته، باور کمبود و ناتوانی را در ذهن مخاطب قرار می‌دهد؛ هرچقدر که این تصاویر و این افکار بیشتر تکرار شوند، این باور قوی‌تر می‌شود و درنهایت کار به جایی می‌رسد که می‌تواند به‌صورت عاملی پنهانی و ناشناخته، جلوی ثروتمند شدن افراد را بگیرد.

البته اکثر افرادی که این تصاویر و کلیپ‌ها را می‌سازند از این موضوع آگاهی ندارند و نیت آن‌ها صرفاً ایجاد خنده برای مخاطب است و نباید آن‌ها را قضاوت کرد. این شما هستید که باید مراقب باشید تصاویر، کلیپ‌ها و یا فایل‌های صوتی مضر را نبینید و گوش ندهید.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را هم ببینید: قانون جذب چیست؟

چطور این ورودی‌ها را کنترل کنیم؟

بیشتر فیلم‌ها و سریال‌هایی که در تلویزیون پخش می‌شود و همچنین بیشتر تصاویر و کلیپ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی ردوبدل می‌شود، منتقل‌کنندهٔ باورهای مخرب و محدود‌کننده هستند و توجه شما را روی نکات منفی قرار می‌دهند… .

بهترین شیوۀ کنترل ورودی‌های ذهن این است که این فیلم‌ها، سریال‌ها و این تصاویر و کلیپ‌ها را نبینیم و از آن‌ها دوری کنیم؛ شاید بگویید: «این که خیلی سخت است، مگر می‌شود کلاً فیلم و سریال را کنار بگذاریم و حتی کلیپ‌ها را هم در شبکه‌های اجتماعی نبینیم؟».

من در پاسخ می‌گویم بله ممکن است سخت باشد، اما هر کار سختی با تمرین آسان می‌شود و یادتان باشد اگر می‌خواهید موفق و ثروتمند شوید، باید بهایش را بپردازید؛ نمی‌شود مانند مردم عادی زندگی کنید درحالی‌که می‌خواهید موفق و ثروتمند شوید!

همان‌طور که من توانستم دیدن فیلم و سریال و… را کنار بگذارم؛ شما هم می‌توانید! این کار علاوه بر این که زمان بسیار زیادی را برایتان آزاد می‌کند، میزان حواس‌پرتی را هم کاهش داده و صبر و تمرکزتان را نیز افزایش می‌دهد.

من توصیه می‌کنم به‌جای اینکه وقت خود را صرف فراهم‌کردن ورودی‌های ذهن (از جنس منفی) کنید؛ بیشتر کتاب بخوانید، فایل‌های صوتی الهام‌بخش گوش دهید و برای افزایش علم و دانش مفید، روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

جمع‌بندی نهایی

همان‌طور که فهمیدیم، ورودی‌های ذهن با اتفاقات، شرایط و موقعیت‌هایی که در زندگی‌مان تجربه می‌کنیم، رابطۀ مستقیم دارد؛ بنابراین باید واقعاً مراقب باشیم که چه چیزهایی وارد ذهنمان می‌شود.

کنترل ورودی‌های ذهن شاید در ابتدا کار سختی باشد، اما باور کنید که با تمرین آسان می‌شود؛ شما اگر برای نظارت بر ورودی‌های ذهنتان مصمم باشید، پس از مدتی تمرین، قدرت بسیار بیشتری در کنترل آن خواهید داشت.

یکی از بهترین راه‌ها برای کنترل اطلاعاتی که وارد ذهن می‌شود، این است که از فیلم‌ها، سریال‌ها، تصاویر و کلیپ‌هایی که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود؛ دوری کنید.

بهترین‌ها را برایتان آرزومندم. این پست را برای این آماده کردم که به افرادی که خواهان پیشرفت و موفقیت هستند، کمک کرده باشم؛ چون خیلی از ما آدم‌ها دوست داریم موفق، ثروتمند، شاد و خوشبخت باشیم؛ اما به‌خاطر ناآگاهی، موانع مختلفی برای رسیدن به اهدافمان ایجاد می‌کنیم.

خداوند ما را خلق کرده است که خوب زندگی کنیم؛ اگر زندگی‌مان خوب نیست، اگر شرایط بدی را تجربه می‌کنیم، باور کنید داریم در حق خودمان ظلم می‌کنیم! داریم شرایط بدی را برای خودمان خلق می‌کنیم؛ آن هم فقط به‌خاطر چیزهایی که نمی‌دانیم!

به همین دلیل من سعی می‌کنم در پست‌هایی که برایتان منتشر می‌کنم، آن آگاهی‌هایی را با شما به اشتراک بگذارم که تغییراتی مثبت در زندگی من و افرادی که از محصولاتم استفاده کرده‌اند، ایجاد کرده است.

نمی‌دانید چقدر احساس خوبی دارم وقتی که می‌بینم دوستان از مطالبم نتیجه گرفته‌اند و از آن تغییرات خوشحال و راضی هستند؛ نمی‌دانید چقدر به‌خاطر این، شکرگزار خداوند هستم که این فرصت را در اختیارم قرار داد تا بتوانم تغییری مثبت در زندگی هم‌وطنانم ایجاد کنم.

امیدوارم این صحبت‌ها را جدی بگیرید و از این به بعد، روی ورودی‌های ذهن خود نظارت بیشتری داشته باشید؛ ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه الله یکتا، شاد، موفق، سلامت، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این مقاله (PDF)

حجم این فایل: 1.1 مگابایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

0 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید