تاثیر دنبال کردن اخبار بر زندگی افراد

چرا ضروری است دنبال‌کردن اخبار را کنار بگذاریم؟

در این پست می‌خواهم دربارۀ اخبار صحبت کنم و با اشاره به نکاتی مهم، دلایلی را برایتان مطرح کنم که به شما نشان می‌دهد دنبال‌کردن مداوم اخبار، نه‌تنها هیچ سودی برایتان ندارد، بلکه شما را از مسیر موفقیت، شادی و خوشبختی دور می‌کند.

ازآنجاکه شاید برای اولین‌بار باشد که از مطالب سایت جهان بهتر استفاده می‌کنید، لطفاً اجازه دهید ابتدا خودم را معرفی کنم؛ من نویسندۀ این پست، سید محمد موسوی، مدیر و مؤسس مجموعۀ جهان بهتر هستم و مدت‌ها است که در حوزه موفقیت و بهبود فردی، تحقیق و مطالعه می‌کنم.

در پست «قانون جذب چیست؟» به این موضوع اشاره کردم که: «اگر می‌خواهید زندگی بهتری داشته باشید، تلویزیون و اخبار را از زندگی خود حذف کنید»؛ سپس بعضی از افراد در ایمیل‌هایی که برایم ارسال کردند، معترض شدند که: «چرا چنین حرفی می‌گویید؟ مگر می‌شود اخبار را کنار گذاشت؟ شما می‌خواهید سرمان را مانند کبک زیر برف کنیم و از وقایع روز باخبر نشویم؟»… .

به همین دلیل تصمیم گرفتم با نوشتن مطالب این پست، به سؤالات این‌چنینی پاسخ بدهم.

مطالبی که در این پست مطالعه می‌کنید، جهت کمک به دوستانی تهیه شده است که می‌خواهند زندگی بهتری داشته باشند؛ بنابراین هدف من از نوشتن این مطالب، بی‌ارزش نشان‌دادن حرفۀ خبرنگاری یا موارد دیگر نیست.

چرا نباید اخبار را دنبال کنیم؟

یکی از قوانین مهم جهان هستی به نام قانون جذب می‌گوید: « احساس خوب مساوی است با اتفاقات خوب؛ احساس بد مساوی است با اتفاقات بد». یعنی اگر شما در طول روز مدام احساس بد داشته باشید (مثل ترس، نگرانی، خشم و…)، اتفاقات بد و ناخواستۀ بیشتری را در زندگی‌تان تجربه می‌کنید؛ برعکس اگر مدام احساس خوب داشته باشید (مثل: احساس عشق، بخشندگی، شادی و…)، اتفاقات خوب بیشتری را تجربه خواهید کرد.

اگر بخواهم موضوع «دنبال‌کردن اخبار» را از نظر «قوانین جهان هستی» مورد بررسی قرار دهم، می‌گویم هر چیزی که کانون توجه شما را روی نکات منفی متمرکز کند، باعث گسترش اتفاقات منفی در زندگی‌تان خواهد شد.

اگر دقت کرده باشید، رسانه‌های خبری (در اکثر مواقع) فقط خبرهای بد و منفی، یعنی خبرهایی دربارۀ فقر، بیماری، جنایات مختلف، جنگ‌ها، کشتارهای دسته‌جمعی و… را منتشر می‌کنند؛ خبرهایی که فقط باعث احساساتی بد مثل خشم، نگرانی، ناامیدی و… در مخاطبین می‌شود.

درنتیجه کسانی که این اخبار را می‌بینند (یا گوش می‌دهند، یا می‌خوانند) به‌صورت ناخودآگاه کانون توجه خود را روی مسائل منفی و ناخواسته متمرکز می‌کنند و این «توجه کردن» به اتفاقات بد و منفی، باعث گسترش اتفاقات منفی و غیر دلخواه بیشتر در زندگی خودشان خواهد شد. (برای درک بهتر این مفاهیم توصیه می‌کنم پست «قانون جذب چیست؟» و همچنین پست «تأثیر رسانه‌ها در فقیر شدن افراد» را ببینید.)

به نظر من این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باید به‌خاطر آن، اخبار را از زندگی خود حذف کرد؛ چون با کنارگذاشتن اخبار، آرام‌آرام خواهید دید که کیفیت زندگی‌تان چقدر بهتر می‌شود. این را می‌گویم چون من خودم سال‌ها است که تلویزیون نمی‌بینم و اخبار را دنبال نمی‌کنم و از این بابت بسیار راضی هستم؛ کافی است خودتان به مدت سه هفته این موضوع را امتحان کنید؛ ارزشش را دارد… .

البته لازم است این نکتۀ مهم را هم بگویم که اصلاً نیازی نیست نگران اخبار مهم باشید! مکانیزم این جهان به این صورت است که اخبار مهم و ضروری (اخباری که لازم باشد شما بدانید)، به شکل‌های مختلف به اطلاع شما خواهد رسید.

تأثیر اخبار بر طرز تفکر و رفتار آدم‌ها

یک ویدیوی کوتاه برایتان تهیه کرده‌ایم که به زبان تصویر نشان می‌دهد که اخبار و رسانه‌های خبری، چگونه اتفاقات بد و نکات منفی را برجسته می‌کنند و با این کار، چه تأثیری بر طرز تفکر و رفتار آدم‌ها دارند؛ توصیه می‌کنم حتماً این ویدیوی مفهومی را ببینید:

ورودی‌های ذهن ما

برایم جالب است که افراد وقتی می‌خواهند یک مادۀ خوراکی را میل کنند، ابتدا از سلامت آن مطمئن می‌شوند؛ چون برایشان مهم است که چه موادی وارد بدنشان می‌شود؛ اما به چیزهایی که به خورد ذهنشان می‌دهند، هیچ اهمیتی نمی‌دهند!

تصاویری که می‌بینیم، موزیک‌هایی که گوش می‌دهیم، مطالبی که می‌خوانیم، همگی ورودی‌های ذهن ما هستند و ورودی‌های ذهن، باورهای ما را شکل می‌دهند و این باورهای ما هستند که زندگی ما را شکل می‌دهند.

رسانه‌های خبری، خبرهایی را به ذهن افراد می‌خورانند که نه‌تنها هرگز باعث کمک و تغییروتحول زندگی افراد نمی‌شود، بلکه باعث کاهش کیفیت زندگی‌شان نیز خواهد شد.

عبور از خط‌قرمزهای مهم‌ترین قانون جهان هستی

یکی از رسانه‌های خبری (که نمی‌خواهم نام ببرم) دربارۀ احساس بدی که از دنبال‌کردن اخبار ایجاد می‌شود، پیشنهاداتی ارائه کرده است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

 چیزی که این رسانۀ خبری می‌گوید غلط و برخلاف قواینن طبیعی جهان است!

اما این پیشنهادها کاملاً غلط و برخلاف اصول قوانین طبیعی جهان هستند. قانون می‌گوید فقط به چیزهایی توجه کنید که می‌خواهید آن را در زندگی‌تان تجربه کنید؛ اما این پیشنهادها فقط باعث گسترش اتفاقات بد و بدتر شدن احساس فرد می‌شود؛ چون توجه و صحبت‌کردن دربارۀ ناخواسته‌ها، فقط ناخواسته‌های بیشتری را برایتان به وجود می‌آورد!

اگر می‌خواهید این موضوع را بهتر متوجه شوید، پست «مهم‌ترین خط‌قرمزهای قانون جذب» را مطالعه کنید؛ چون توضیح دادن همۀ این موارد، از حوصلۀ این پست خارج است.

دنبال‌کردن اخبار هیچ کمکی به شما نمی‌کند

حالا بیاید این موضوع را خارج از مبحث «قوانین جهان هستی» بررسی کنیم: از بین تقریباً 10 هزار خبری که در 12 ماه گذشته از آن‌ها باخبر شده‌اید، یک مورد را نام ببرید که به‌وسیلۀ دانستن آن خبر، توانسته‌اید تصمیم بهتری دربارۀ امور مهم زندگی‌‌تان یا کسب‌وکارتان بگیرید… .

باور کنید یا نه اما این خبرها به هیچ دردی نمی‌خورند!

رسانه‌های خبری می‌خواهند شما باور کنید که اخبار، یک مزیت رقابتی در اختیارتان قرار می‌دهد؛ نشانۀ آن هم این است که وقتی افراد از جریان اخبار دور می‌شوند، ناخودآگاه احساس اضطراب می‌کنند؛ ولی حقیقت ماجرا این است که هرچقدر اخبار را کمتر دنبال کنید، مزیت‌های بیشتری در زندگی تجربه می‌کنید.

تأثیر منفی اخبار بر جسم

دنبال‌کردن اخبار، علاوه بر اثرات روانی منفی مختلف و جلوگیری از تفکر کردن، دائماً بخش لیمبیک (Limbic) مغز را تحریک می‌کند و باعث ترشح کورتیزول در بدن و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود و ترشح هورمون رشد را تا حد زیادی متوقف می‌کند.

همچنین سطح بالای کورتیزول در بدن، علاوه بر کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن، باعث مشکلات در هضم غذا، کاهش رشد سلول‌ها، عصبی و پرخاشگر بودن فرد و احساس ترس می‌شود و به دلیل کاهش تمرکز، ادراک را نیز ضعیف می‌کند.

جمع‌بندی نهایی

تا اینجا فهمیدیم که دنبال‌کردن اخبار کاملاً برخلاف قوانین جهان هستی است و انجام هر کاری که برخلاف قوانین جهان هستی باشد، باعث آسیب‌دیدن خودمان خواهد شد.

اگر بخواهم به‌صورت خلاصه به زیان‌های دنبال‌کردن اخبار اشاره کنم، می‌گویم:

  • دنبال‌کردن اخبار باعث کاهش کیفیت زندگی می‌شود.
  • دنبال‌کردن اخبار اعتیادآور است و فقط وقت شما را تلف می‌کند.
  • دنبال‌کردن اخبار آن‌هم دربارۀ چیزهایی که نمی‌توانید روی آن‌ها تأثیری داشته باشید، فقط باعث می‌شود که منفعل شوید و به‌خاطر فشار اطلاعات بی‌اهمیت، دچار یک جهان‌بینی محدود، بدبینانه و بی‌احساس شوید و بدون حق انتخاب آگاهانه، یک جهان جبری را بپذیرید.
  • دنبال‌کردن اخبار خلاقیت را از بین می‌برد. (اگر می‌خواهید در زندگی‌تان به راه‌حل‌های جدید دست پیدا کنید، دنبال‌کردن اخبار را کنار بگذارید.)

درنهایت پیشنهاد می‌کنم که خودتان این موضوع را امتحان کنید! حداقل 3 هفته اخبار نبینید و به هیچ شکلی اخبار را دنبال نکنید؛ آن‌وقت زندگی‌تان را در ابعاد مختلف با زمانی که اخبار را دنبال می‌کردید، مقایسه کنید؛ اگر زندگی‌تان بهتر شد و رضایت بیشتری داشتید، دیگر هیچ اخباری را دنبال نکنید (مگر اخبار مهم مرتبط با کسب‌وکارتان را).

امیدوارم که با تهیۀ این پست توانسته باشم در جهت بهبود زندگی کمکتان کرده باشم. خوشحال می‌شوم که نتایج خود را از کنارگذاشتن اخبار در بخش دیدگاه‌های همین پست برایم بنویسید.

ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه الله یکتا، شاد، پیروز، سلامت، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

2 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

    جدیدترین دیدگاه‌ها