3 نکتۀ مهم برای دستیابی به اهداف

3 نکتۀ مهم برای دستیابی به اهداف

در این پست دربارۀ موضوعی صحبت می‌کنم که عمل‌کردن به آن، می‌تواند دستیابی به اهداف را برای شما آسان کند و زندگی‌تان را به‌کلی بهبود ببخشد. خیلی از افراد در طول زندگی‌شان کارهایی اغلب تکراری انجام می‌دهند؛ اما هر بار انتظار دارند که از انجام همان کارها، نتایجی متفاوت کسب کنند؛ درحالی‌که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست!

اگر می‌خواهید فردی موفق و خوشبخت باشید، لازم است با تمام وجودتان سعی کنید که جزو این دسته از افراد نباشید. در ادامه نکاتی را ارائه می‌کنم که به شما کمک می‌کند شیوۀ عملکرد خود را تغییر دهید و با انجام‌دادن کارهای اثربخش، نتایج جدید و ارزشمند کسب کنید.

دلیل شکست در دستیابی به اهداف

یک نقل‌قول از آلبرت انیشتین وجود دارد که می‌گوید: «اینکه یک کار یکسان را بارها و بارها به شیوه‌ای یکسان انجام دهید و انتظار نتایج متفاوت داشته باشید، دیوانگی است».

اگر کمی عمیق‌تر به این جمله توجه کنیم، به‌سادگی متوجه می‌شویم که چرا نمی‌توانیم به خیلی از اهداف و خواسته‌های خود در زندگی دست پیدا کنیم… .

نرسیدن به اهداف در زندگی دلایلی کاملاً مشخص دارد. مثلاً اکثر افرادی که به کیفیت زندگی و میزان موفقیت‌های خود اهمیت می‌دهند، هر سال برای خودشان یک سری اهداف مشخص تعیین می‌کنند؛ اما برای رسیدن به آن‌ها، معمولاً تغییر خاصی در ذهنیت و نحوۀ عملکرد خود ایجاد نمی‌کنند. درنتیجه، آن‌ها به‌خاطر نرسیدن به اهدافشان ناراحت و سرخورده می‌شوند.

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، این مثال را در نظر بگیرید: فرض کنید که هدف ما رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق با رنگ سفید باشد، ولی هر بار از رنگ سبز استفاده کنیم و به‌خاطر نرسیدن به هدفمان دلسرد شویم!

درصورتی‌که اگر ما قبول کنیم که شیوۀ عملکرد و مسیر فعلی ما به هدف موردنظرمان منتهی نمی‌گردد و سپس مسیر صحیح را برای رسیدن به هدف طی کنیم، می‌توانیم درنهایت به هدف و خواستۀ خود دست پیدا کنیم.

بنابراین، قدم اول در افزایش عملکرد و دستیابی به اهداف این است که اطمینان حاصل کنید که در مسیر درستی در حال حرکت هستید؛ چون برای مثال، اگر هدف شما دیدن طلوع آفتاب باشد و شما با سرعت به سمت غرب حرکت کنید، نتیجه این است که هرگز طلوع آفتاب را نخواهید دید؛ چون مسیر شما با هدفتان در تضاد است.

برای دستیابی به اهداف به یک فرد جدید تبدیل شوید

برای دستیابی به اهدافی که تا به امروز به آن‌ها دست پیدا نکرده‌اید، لازم است به یک فرد جدید تبدیل شوید! برای مثال، اگر شما قبلاً فردی بودید که بدون هیچ‌گونه برنامه‌ریزی و زمان‌بندی روزتان را شروع می‌کردید، این ویژگی را تغییر دهید.

مثلاً برای رسیدن به برخی از اهداف، لازم است که در زندگی‌تان یک روتین مشخص داشته باشید. اگر شما تا این لحظه، فردی بودید که روتین‌های مشخصی برای رسیدن به اهدافتان نداشته‌اید، لازم است که هرچه سریع‌تر روتین‌هایی مثبت و مشخص را برای خودتان قرار دهید تا شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان یاری کنند.

فراموش نکنید که نسخۀ قبلی شما، توانایی رسیدن به اهداف جدید را ندارد و در صورتی که برای تغییر‌کردن و ارتقا‌یافتن به نسخۀ بهتر خودتان مقاومت کنید، تنها دستاورد شما شکست دوباره در دستیابی به اهدافتان خواهد بود!

برای رسیدن به اهداف از افراد صحیح کمک بگیرید

یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌ها برای افزایش عملکرد و دستیابی به اهداف، الگوبرداری از افرادی است که توانسته‌اند به اهدافی مشابه اهداف شما دست پیدا کنند. آن افراد می‌توانند در مسیر رسیدن به اهدافتان، نقش یک راهنما را برای شما بازی کنند.

برای مثال، فرض کنید که هدف شما فتح‌کردن قله اورست است؛ به نظر شما فتح نمودن این قله، به‌تنهایی راحت‌تر است یا همراه شدن با یک راهنما که خودش قبلاً چندین بار این قله را فتح کرده است؟

داشتن راهنما برای دستیابی به اهداف بسیار مهم است - سایت جهان بهتر

من خودم هر زمان که یک هدف جدید را برای خودم مشخص می‌کنم، اولین کاری که انجام می‌دهم، این است که بلافاصله بررسی می‌کنم که چه کسی می‌تواند یک راهنمای مناسب برای من در مسیر رسیدن به این هدف خاص باشد؟

سپس سعی می‌کنم به هر شیوۀ صحیحی که امکان‌پذیر باشد، از آن فرد مشخص در مسیر دستیابی به اهداف کمک بگیرم. این کمک گاهی به‌وسیلۀ کتاب‌های آن فرد، دوره‌ها و گاهی هم دریافت راهنمایی اختصاصی آن فرد از طریق ارتباط مستقیم انجام می‌شود. ان‌شاءالله در پست‌های بعدی سایت جهان بهتر، در رابطه با نحوۀ پیدا‌کردن آموزش صحیح و یادگیری اصولی، بیشتر صحبت خواهم کرد.

از انجام‌دادن کارهای جدید نترسید

می‌گویم از انجام‌دادن کارهای جدید نترسید، چون هیچ فردی نمی‌تواند با تکرار کارهای قدیمی به اهداف جدید دست پیدا کند.

معمولاً همۀ ما هنگامی که قصد انجام یک کار جدید را داریم، می‌ترسیم و تعلل داریم و در بیشتر مواقع، به انجام کارها به شیوۀ قدیمی پافشاری می‌کنیم. متأسفانه این تعصب بی‌مورد نسبت به «تغییر‌نکردن» و پافشاری روی «تکرار اشتباهات گذشته» یکی از موانع بسیار جدی است که مسیر ما را در جهت رسیدن به اهداف جدید مسدود می‌کند.

با توجه به نکاتی که تا اینجا مطرح کردم، ضروری است که خودتان را برای تغییر‌کردن آماده کنید:

  1. از نه گفتن ترس نداشته باشید،
  2. از تلاش‌کردن برای اصلاح عادت‌های اشتباه خود نترسید،
  3. از هزینه‌کردن (سرمایه‌گذاری کردن) برای کسب آگاهی و دریافت راهنمایی در مسیر رسیدن به اهدافتان نترسید

و در نهایت این قانون کلیدی را همیشه به خاطر داشته باشید که: اگر از ناحیه امن خود خارج نشوید، دیر یا زود، آن ناحیه امن از بین خواهد رفت و شما به‌اجبار مجبور به تغییر خواهید شد!

دلیل این اتفاق و شیوۀ عملکرد این قانون مهم از قوانین جهان هستی را در پست «آیا تغییر‌کردن یک انتخاب است؟» توضیح داده‌ام؛ پیشنهاد می‌کنم که آن پست را هم حتماً ببینید؛ برایتان مفید خواهد بود.

عمل به آموزه‌های این مطلب

لطفاً یک کاغذ و خودکار بردارید و برای خودتان به این 3 سؤال پاسخ بدهید. انجام این تمرین به شما کمک می‌کند که این مطالب را به‌صورت عملی در زندگی‌تان اجرا کنید.

  1. اول‌ازهمه، اهداف و دستاوردهایی که می‌خواهید به آن برسید را مشخص کنید.
  2. راهنمای خود را در مسیر رسیدن به هر کدام از این اهداف مشخص کنید.
  3. با توجه به مطالبی که در این پست آموختید، همین‌الان با خودتان فکر کنید و ببینید که چه‌کارهایی را لازم است متوقف کنید و چه‌کارهای جدیدی را می‌بایست آغاز کنید تا دستیابی به اهداف و خواسته‌ها، برای شما امکان‌پذیر باشد.

درنهایت امیدوارم که این پست برایتان مفید واقع شده باشد. خوشحال می‌شوم که نظرات و پیشنهادهایتان را از طریق بخش دیدگاه‌های همین پست مطرح کنید. ان‌شاءالله هرکجا که هستید، همیشه شاد، پیروز، سلامت، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

2 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

    جدیدترین دیدگاه‌ها