عزت‌نفس بهتر

چطور عزت نفس بیشتری داشته باشیم؟

امروز می‌خواهم دربارۀ موضوع جلب‌توجه، عزت‌نفس و زندگی‌کردن برای دل دیگران صحبت کنم؛ چون امروزه اکثر افراد دارند به سمت‌وسویی کشیده می‌شوند که به دلایل مختلف، دائماً سعی کنند که جلب‌توجه بیشتر کسب کنند؛ یعنی کارهایی انجام بدهند که مردم دربارۀ آن‌ها بیشتر صحبت کنند و بیشتر موردتوجه دیگران قرار بگیرند.

مثلاً امروزه خیلی از آدم‌ها در سراسر دنیا، اعتیاد پیدا کرده‌اند به گرفتن عکس‌های سلفی! کاری که بیشتر برای «به نمایش گذاشتن» خوشگذرانی‌ها، دارایی‌ها و اتفاقات مختلف انجام می‌شود و جالب است بدانید که گاهی اوقات بعضی از افراد کارهایی می‌کنند که واقعاً احمقانه است؛ آن‌ها خطرات مختلفی را به جان می‌خرند تا بتوانند سلفی‌های جذاب بگیرند؛ کاری که ممکن است به قیمت ازدست‌دادن جانشان تمام شود.

شاید شما هم شنیده باشید که خطر کشته‌شدن یک انسان توسط کوسه، بسیار کمتر از کشته‌شدنش به‌خاطر گرفتن عکس سلفی است!

شاید این موضوع در نگاه اول کمی خنده‌دار باشد، اما نشانه‌ای مخفی از کمبود عزت‌نفس افراد است. نکتۀ مهم اینجاست که کمبود عزت‌نفس، مانند یک باتلاق، توانایی‌ها و انرژی شما را به‌سادگی (در مسیری پر تقلا و بی‌نتیجه) هدر می‌دهد، بدون اینکه خودتان متوجه آن شوید… .

برای اینکه به این موضوع پی ببریم، لازم است کمی خودمان و رفتارهایمان را دقیق‌تر بررسی کنیم؛ به‌عنوان‌مثال و برای درک بهتر این موضوع، به این صورت خودتان را بررسی کنید:

  • چند درصد از کارهایی که انجام می‌دهید، برای بیشتر موردتوجه قرارگرفتن توسط دیگران است؟
  • چقدر سعی می‌کنید کارهایی انجام بدهید که دوستتان، همسرتان، رئیستان، جامعه و… را راضی نگه دارید؟
  • اگر «تأیید شدن توسط دیگران» یا «جلب‌توجه آن‌ها» برایتان بی‌اهمیت می‌شد، چقدر از کارهای روزمره‌تان حذف می‌شد؟ کارهایی که بخش عظیمی از تمرکز، انرژی، اولویت و حتی پول شما را هدر می‌دهند؟!

پیشنهاد می‌کنم برای خودتان هم که شده، به این سؤالات فکر کنید و به آن‌ها پاسخ بدهید؛ چون این کار شما را به خودشناسی می‌رساند؛ کمکتان می‌کند که اولویت‌های زندگی‌تان را شناسایی کرده و آن‌ها را ارزش‌گذاری کنید؛ کمکتان می‌کند که انرژی، توانایی‌ها و تمرکز خودتان را در مسیری ارزشمندتر هزینه کنید.

تفکر و پاسخ به این سؤال‌ها، قدمی مهم برای پرورش عزت‌نفس شماست؛ چون وقتی که عزت‌نفستان بیشتر شود، زندگی‌تان، شخصیت و رفتارهایتان نیز به‌صورت اساسی بهبود می‌یابد.

چرا عزت نفس مهم است؟

به این نکتۀ مهم دقت کنید که تمام موفقیت‌های شما بر پایۀ عزت‌نفستان شکل می‌گیرد؛ بنابراین اگر بتوانید پایه‌های عزت‌نفستان را محکم‌تر بسازید، زندگی شما در تمامی جهات، بهتر و باکیفیت‌تر می‌شود.

چون هرچقدر عزت‌نفستان افزایش می‌یابد، به همان اندازه تمرکز و انرژی شما آزاد می‌شود تا آن را در مسیر رشد خودتان هزینه کنید نه جلب‌توجه دیگران؛ در این صورت، می‌توانید در مسیری قدم بردارید، شغلی را انتخاب کنید و کارهایی را انجام بدهید که خودتان را راضی می‌کند، نه دیگران را… .

در یک‌کلام، می‌توانید سبک زندگی شخصی خودتان را داشته باشید؛ قادر خواهید بود که از تلاش برای راضی کردن دیگران دست بردارید و رضایت خودتان را در اولویت قرار دهید.

عزت‌نفس ستون موفقیت‌های بشر است؛ وقتی که یک انسان عزت‌نفس خود را رشد می‌دهد، ناخودآگاه اهرمی در وجودش ایجاد می‌شود که می‌تواند هر غیرممکنی را ممکن کند!

یادتان باشد که تمام افرادی که توانسته‌اند تحولی در جهان ایجاد کنند، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیتشان، داشتن عزت‌نفس بوده است.

 

امروز برایتان یک فایل صوتی مهم تهیه کرده‌ام که در آن، دربارۀ جلب‌توجه، عزت‌نفس و زندگی به سبک شخصی صحبت کرده‌ام؛ می‌توانید این فایل ارزشمند را از طریق بخش زیر به‌صورت رایگان دانلود کنید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل صوتی این پست (MP3)

حجم این فایل: 17 مگابایت

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

1 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

    جدیدترین دیدگاه‌ها