آیا پول باعث خوشبختی می‌شود؟

آیا پول برایمان خوشبختی می‌آورد؟

امروز می‌خواهم دربارۀ پول و خوشبختی صحبت کنم؛ چون پول یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که در طول روز ذهنمان را درگیر می‌کند. نمی‌دانم چه کسی گفت که «پول، چرک کف دست است»؛ معلوم نیست چه کسی بود که پول را بدنام کرد و گفت «پول خوشبختی نمی‌آورد»؛ معلوم نیست از چه زمانی، علم و ثروت را رودرروی هم قرار دادند تا نتیجه بگیرند که علم بهتر از پول و ثروت است… .

این هم معلوم نیست که چه کسی این موضوع را در ذهن مردم جا انداخت که «پول‌دارها خوشبخت نیستند» و یا «فقیرها از زندگی خود بیشتر لذت می‌برند».

اما پول خیلی کارها از دستش برمی‌آید! پول می‌تواند معجزه کند؛ می‌تواند درهای بسته را باز کند؛ با پول می‌توان حتی آرزوها را از دنیای خیال بیرون کشید و به واقعیت تبدیل کرد… .

پول و خوشبختی در یک حلقه

شاید لازم نباشد بگویم که پول احترام می‌آورد و با آن می‌توان به‌راحتی دور دنیا را گشت و رفت در دل قاره‌ها؛ ادامه تحصیل، خرید خانه، دفتر کار، ویلا، ماشین، بلیت بزرگ‌ترین مسابقات ورزشی و هزاران مثال دیگر که برای پول آن‌قدر پیش‌پاافتاده است که به چشم نمی‌آید؛ اما حقیقت این است که با پول یک چیز دیگر را هم می‌توان به خانه آورد؛ شادی!

کسی که پول دارد و دستش به دهانش می‌رسد، دست‌کم دغدغۀ آب و غذا و لباس و سرپناه ندارد یا حداقل حسرت خیلی چیزها به دلش نمی‌ماند؛ کسی که دستش به دهانش می‌رسد، خود را تکیه داده به دیواری محکم می‌بیند و از استواری‌اش، پشتش گرم می‌شود.

او دست دیگران را هم می‌تواند بگیرد و برای آن‌ها نیز همان دیوار محکم قابل‌اعتماد شود. وقتی پول باشد، می‌توان همه را خوشحال کرد؛ می‌توان در سفره‌ای نان گذاشت و پای برهنه‌ای را پوشاند؛ می‌توان یک بیمار را اگر خدا بخواهد از مرگ نجات داد.

با پول می‌توان استعدادها را شکوفا کرد؛ می‌توان نور را پخش کرد… .

اگر پول باشد، دیگر دغدغۀ پیری را هم ندارید و ترس از محتاج شدن و ترس از «کاسه چه کنم بر دست گرفتن» هم می‌میرد و از بین می‌رود.

با پول عروسی‌تان هم خاطره‌انگیز می‌شود! وقتی که مجبور نیستید برای پوشیدن لباس عروسی و دامادی، خودتان را زیر بار قرض خفه کنید و وقتی از والدینتان جدا می‌شوید، تازه مجبور باشید تاوان نداری‌هایتان را بپردازید… !

وقتی این‌گونه به پول نگاه می‌کنید، می‌فهمید داشتنش یعنی خوشبختی، یعنی توانمندی، یعنی آرامش!

البته قبول دارم که با پول می‌توان کارهایی کرد که خوشایند نیستند؛ با پول می‌توان فخرفروشی کرد؛ می‌توان مسابقۀ چشم‌وهم‌چشمی راه انداخت و چشم دیگران را از حدقه درآورد و…؛ بله، همان‌طور که می‌توان با پول کارهای خیر بسیار زیادی انجام داد؛ می‌توان کارهای نادرست مختلفی هم انجام داد؛ اما… .

پول مقصر است یا آدم‌ها؟

اما حقیقت این است در همۀ این خوشی‌ها و ناخوشی‌ها، نه پول، بلکه خود آدم‌ها هستند که داستان زندگی‌شان را می‌نویسند؛ پول فقط یک‌تکه کاغذ است؛ پول فقط یک انرژی است؛ مثل انرژی الکتریسیته! اگر دقت کرده باشید، ما برق را خیلی مفید می‌دانیم؛ چون با برق می‌توان هزاران شهر را روشن کرد و کلی کار مفید انجام داد؛ اما با همان برق می‌توان یک آدم را به قتل رساند!

پول هم دقیقاً به همین صورت است؛ پول فقط یک ابزار است؛ با این ابزار هم می‌توان کار خیر انجام داد، هم می‌توان کار شر انجام داد؛ درنهایت حق انتخاب با آدم‌هاست که چگونه از این ابزار استفاده کنند!

آیا پول خوشبختی می‌آورد؟

آن زن و مردی که پول دارند و زندگی‌شان مرتب است و درعین‌حال خوشبخت هستند، پول این خوشبختی را به آن‌ها نداده است؛ اما به طور حتم کمکشان کرده که مسیر عشق را بی‌دغدغه طی کنند.

آن زن و مردی که جیبشان خالی است، اما بازهم احساس خوشبختی می‌کنند، بی‌پولی خوشبختشان نکرده است؛ آن‌ها خودشان خواسته‌اند که فقر را به رخ هم نکشند و دست‌به‌دست هم بدهند تا خوشبخت باشند.

با وجود همۀ این حرف‌ها، این را نمی‌توان انکار کرد که وقتی مشکلات زندگی‌تان با پول حل می‌شوند و موانع یک‌به‌یک از مقابلتان برداشته می‌شوند، شادی‌ای تولید می‌کند که وصف‌ناپذیر است.

پول به‌علاوۀ 59 چیز دیگر برای شادی در زندگی

البته منظورم این نیست که پول همه چیز است و شادی و خوشبختی فقط با پول به دست می‌آیند؛ چون عوامل بسیار زیادی در شادی و شاد زیستن مؤثر هستند… .

روان‌شناسان تاکنون بیش از 60 عامل اساسی را کشف کرده‌اند که می‌تواند باعث شادی شود؛ عواملی مثل دوستی، احساس احترام، اعتمادبه‌نفس بالا، خدمت به دیگران، جایگاه اجتماعی مناسب و همسر دلخواه؛ که البته پول هم یکی از همین عوامل است و به گفتۀ کارشناسان، تقریباً در رتبۀ چهاردهم قرار می‌گیرد.

باتوجه‌به این که احساسات مثبت مثل شادی، خوشبختی و آرامش در زندگی مثل حلقه‌های زنجیر به هم متصل هستند و هرکدام از آن‌ها ملزوم و مکمل دیگری است و همگی جنبۀ حسی و ذهنی دارند، ممکن است تعریفی که هر فرد از شادی ارائه می‌کند با افراد دیگر متفاوت باشد… .

اما مطالعات مختلف نشان داده که فقر و ناکامی، افراد را ناراحت و افسرده می‌کند؛ البته از طرفی دیگر، وقتی میزان درآمد افراد بیشتر شود، شادی و نشاطشان بیشتر نمی‌شود. در تحقیقات مختلف ثابت شده است که پول به‌عنوان یک داروی ضدافسردگی عمل می‌کند؛ یعنی جلوی نگرانی، اندوه و استرس‌ها را می‌گیرد، ولی این که پول ایجاد کنندۀ شادی باشد، رد شده است؛ یعنی اگر تأثیر شادی‌بخشی هم داشته باشد، به‌صورت موقتی است. حالا سؤال اینجاست: چرا؟

در پست‌های قبلی سایت جهان بهتر گفته‌ام، چون شادی یک چیز درونی است؛ نباید در دنیای بیرون از خودتان، به دنبال شادی بگردید؛ شادی از درون خودتان آغاز می‌شود… .

شادی را نمی‌توان خرید!

بیشتر مردم، داشتن خانه‌های بزرگ و ماشین‌های گران‌قیمت را تنها منبع شادی و خوشبختی می‌دانند؛ به‌طوری‌که ممکن است به‌جای پرداختن به گسترش صفت‌های اخلاقی زیبا و انسانی مانند دوستی‌ها، کمک به دیگران، بخشش‌ها، مثبت‌اندیشی و عشق به تمام هستی، تمام وقتشان را صرف مسائل مالی کنند؛ هرچند این خیلی مهم است که به آزادی مالی برسید و ثروتمند باشید؛ اما اگر بخواهید صبر کنید که ابتدا ثروتمند شده و بعد شاد و خوشحال باشید، ممکن است دیگر وقتی برای لذت بردن از زندگی برایتان باقی نماند!

به همین دلیل، زندگی‌کردن با این طرز تفکر که فقط با پول می‌توان به همه لذت‌ها رسید، اشتباه است؛ پول تنها عامل شادی و خوشبختی نیست؛ اما قطعاً یکی از آن عوامل هست… .

کسب اعتماد و احترام بر اساس ظاهر

امروزه در بین مردم، ظاهر برای محبوبیت و احترام خیلی مهم شده است! منظورم این است که مجموعه دارایی‌ها و ثروت‌هایی که در ظاهر به‌صورت محسوس مشاهده می‌شود، اعتماد و احترام دیگران را برمی‌انگیزد؛ این موضوع در طولانی‌مدت عوارضی را پیش می‌آورد که ممکن است بسیاری از ارزش‌های مهم انسانی، اجتماعی و اخلاقی را پایمال کرده و ارزش‌های زودگذر و کاذب را جایگزین آن کند.

آیا پول باعث شادی و نشاط می‌شود؟

نکتۀ مهم اینجاست که شادی، آرامش و خوشبختی چیزهایی نیستند که در فروشگاه‌ها فروخته شوند؛ اما طبیعتاً هر فردی نیاز به پول و امکانات دارد و ضروری است که به استقلال مالی برسد تا بتواند خوب زندگی کند و از لحظات زندگی خود لذت ببرد؛ البته این به شرطی است که دویدن زیاد به دنبال پول، او را از سایر مواهب و زیبایی‌های زندگی محروم نکند!

جمع‌بندی نهایی

درنهایت فهمیدیم که پول فقط یک انرژی است؛ پول فقط یک ابزار است و با آن هم می‌توان کارهای خوب انجام داد و هم کارهای بد و نادرست؛ این انتخاب خود آدم‌هاست که چطور از آن استفاده کنند.

پول شاید تنها عامل خوشبختی نباشد؛ اما قطعاً یکی از عوامل آن هست!

پول باعث راحت‌تر شدن زندگی می‌شود و خیلی از مشکلات را حل می‌کند؛ اما به شرطی که فرد خودش را فدای دویدن به دنبال پول نکند و یا از آن در راه نادرست استفاده نکند.

فهمیدیم که برای شاد و خوشبخت بودن، نباید منتظر این بمانیم که اول ثروتمند شویم و بعد شاد باشیم! حقیقت این است که اگر قبل از ثروتمند شدن بتوانید شادی را در درون خودتان ایجاد کنید، بعد از ثروتمند شدن، درصد شادی‌تان چندبرابر می‌شود.

امیدوارم با اشتراک‌گذاری این نکات مهم، توانسته باشم کمک کنم که کیفیت زندگی‌تان را ارتقا دهید و شادی بیشتری را تجربه کنید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این مقاله (PDF)

حجم این فایل: 700 کیلوبایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

0 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید