مهم‌ترین راز برای موفقیت در زندگی

موفقیت در زندگی چگونه به‌دست می‌آید؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تلاش تنها عامل رسیدن به موفقیت در زندگی است؛ اما آیا واقعاً همین‌طور است؟ آیا همۀ افرادی که تلاش کرده‌اند، توانسته‌اند موفقیت در زندگی را تجربه کنند؟

در این پست بررسی می‌کنیم که مهم‌ترین راز موفقیت در زندگی چیست و چطور می‌توان در زندگی به فردی موفق تبدیل شد؛ پس با من همراه باشید… .

موفقیت در زندگی یعنی چه؟

موفقیت، برای هر فردی که پا به این دنیا می‌گذارد معنایی متفاوت دارد؛ یعنی این شما هستید که معنای موفقیت را برای خودتان تعریف می‌کنید. اما اگر نظر من را بخواهید، می‌گویم موفقیت در زندگی یعنی داشتن استقلال مالی، استقلال زمانی، استقلال مکانی و احساس آرامش درونی در زندگی، به همراه تجربۀ شادی، نشاط و سلامتی!

 • منظور از استقلال مالی: یعنی هر زمان که اراده کردید، توانایی خرید هر چیزی که نیاز دارید را داشته باشید.
 • منظور از استقلال زمانی: یعنی هر زمان که اراده کردید، بدون نگرانی بتوانید به تفریح، دعا، مناجات، مراقبه و… بپردازید.
 • منظور از استقلال مکانی: یعنی برای مدیریت امور زندگی‌تان به مکان وابسته نباشید؛ یعنی هر زمان که اراده کردید، بتوانید بدون نگرانی دربارۀ کسب‌وکارتان (یا مسائل دیگر)، به هرکجای دنیا که خواستید سفر کنید.

به نظر من فردی که همۀ این موارد را داشته باشد، فردی موفق و خوشبخت است!

مهم‌ترین راز برای رسیدن به موفقیت در زندگی

تلاش یکی از عوامل مهم رسیدن به موفقیت است؛ اما بیایید فرض کنیم که موفقیت در زندگی یک فرمول خاص دارد! به عبارت زیر دقت کنید:

شکست = … تلاش + تلاش + تلاش + دانش

به نظر شما چه چیزی در این فرمول کم است؟ چه چیزی باعث شکست می‌شود؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که رسیدن به موفقیت در زندگی یک پدیدۀ شانسی است و اگر شانس با کسی یار نباشد، آن فرد نمی‌تواند موفق شود. اما این حقیقت ندارد! چیزی به نام شانس (به آن معنی که عموم مردم فکر می‌کنند) وجود ندارد… .

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بر اساس قوانینی خاص و ثابت آفریده شده است؛ این قوانین را قوانین جهان هستی می‌نامیم. بر اساس این قوانین، هیچ‌چیز در جهان به‌صورت تصادفی (یا شانسی) رخ نمی‌دهد.

این یعنی اگر می‌خواهیم موفقیت را در زندگی تجربه کنیم، باید تصمیمات و اعمالمان بر اساس قوانین جهان هستی باشد؛ درغیر این صورت تمام تلاش‌هایمان محکوم به شکست خواهد بود!

می‌توانم بگویم این تنها دلیلی است که افراد با وجود تلاش‌های بسیار زیاد، باز هم شکست می‌خورند و تمام زحماتشان هدر می‌رود؛ زیرا تلاش آن‌ها برخلاف قوانین موفقیت در زندگی است.

من یکی از این قوانین را در این پست بررسی می‌کنم؛ اما اگر می‌خواهید قوانین جهان هستی را بهتر بشناسید و اصول آن را در زندگی‌تان عملی کنید، کتاب رؤیاهایی از جنس الماس را به شما پیشنهاد می‌کنم.

قانون هم‌جهتی

یکی از ساده‌ترین قوانین جهان هستی، قانون هم‌جهتی با خواسته است؛ بر اساس این قانون، اگر باورهایتان با هدفی که در سر دارید هم‌جهت نباشند، موفقیت حاصل نمی‌شود! برای این قانون مهم نیست که چقدر برای رسیدن به آن هدف تلاش کرده‌اید؛ تنها زمانی که باورهایتان با خواسته و هدفتان هم‌جهت باشد، می‌توانید موفقیت در زندگی را تجربه کنید.

باورهای شما از طریق ورودی‌های ذهنتان شکل می‌گیرند و مستقیماً روی تصمیمات و عملکردتان تأثیر می‌گذارند. من در مورد «باورها» در پست‌های «قانون جذب چیست؟» و «کنترل ورودی‌های ذهن» نکات مهمی را توضیح داده‌ام؛ بنابراین توصیه می‌کنم حتماً این پست‌ها را نیز مطالعه کنید.

یک مثال ساده برای درک بهتر این موضوع: اگر باورهایتان با هدفتان هم‌جهت نباشد، مانند این است که بخواهید طلوع خورشید را ببینید، اما با سرعت به سمت غرب حرکت کنید! مهم نیست که چقدر سریع حرکت می‌کنید، شما هرگز طلوع خورشید را نمی‌بینید، چون در جهت اشتباه حرکت می‌کنید.

برای تجربۀ موفقیت در زندگی لازم است «قانون هم‌جهتی» را در نظر بگیریم و بدانیم که باورهایمان با هدفمان هم‌جهت هستند یا نه؛ اگر باورهایمان با هدفمان هم‌جهت نبود، می‌توانیم با کارکردن روی خودمان باورهایمان را تغییر بدهیم.

در ادامه یکی از باورهای مخرب را به‌عنوان‌مثال بررسی می‌کنیم… .

نکته‌ای برای موفقیت در زندگی در ایران

بسیاری از افرادی که در کشور ایران زندگی می‌کنند، در ضمیر ناخودآگاهشان این باور نهفته است که: «در کشور ایران نمی‌شود موفق شد» یا «در کشور ایران نمی‌شود ثروتمند شد» یا «کسب موفقیت در زندگی در کشور ایران خیلی سخت است» و… .

اگر در کشور ایران زندگی می‌کنید، این باورها چند نمونه از باورهای مخربی هستند که با اهداف و خواسته‌های شما هم‌جهت نیستند! بنابراین اگر این باورها در ضمیر ناخودآگاهتان وجود داشته باشد، مهم نیست که چقدر تلاش می‌کنید، در خیلی از موارد نمی‌توانید موفقیت در زندگی را تجربه کنید. (البته خبر خوب این است که می‌توانید باورهای مخرب خود را شناسایی کرده و آن‌ها را تغییر دهید!)

این همان رازی است که دانستن و عمل‌کردن به آن، می‌تواند موفقیت در زندگی را برای شما را تضمین کند… .

راز موفقیت در زندگی در ایران - جهان بهتر

جملات بزرگان برای موفقیت در زندگی – جهان بهتر

مثالی که در این بخش بررسی شد، فقط یک نمونه از باورهای غیر هم‌جهت با اهداف و خواسته‌های شما است؛ باورهای مخرب زیادی وجود دارد که بررسی همۀ آن‌ها از حوصلۀ این مطلب خارج است؛ اما در مطالب و آموزش‌های دیگر سایت جهان بهتر سعی می‌کنم کمکتان کنم که باورهای مخرب بیشتری را شناسایی و تغییر دهید.

ضرورت دوری از توهم‌ها برای رسیدن به موفقیت در زندگی

یکی دیگر از نکات مهم این است که توهم‌ها شما را از موفقیت دور می‌کنند؛ بنابراین باید مراقب باشید که با کسب اطلاعات نادرست، دچار توهم‌های مربوط به موفقیت نشوید… .

امروزه در رسانه‌های اجتماعی مطالب مختلفی در حوزۀ موفقیت و ثروت ارائه می‌شود که اکثر آن‌ها نه‌تنها کمکی به موفقیت در زندگی نمی‌کنند، بلکه افراد را وارد مسیری توهمی می‌کنند!

مواردی مثل جملات مثبت (اما بی‌ارزش)، کد افزایش درآمد، اعداد تسلا، فایل‌های سابلیمینال و… از مواردی هستند که باعث توهم شده و شما را از مسیر موفقیت دور می‌کنند.

من در پست «افراد موفق با توهم موفق نشده‌اند» همراه با ذکر مثال دربارۀ این موضوع بیشتر توضیح داده‌ام؛ پیشنهاد می‌کنم آن پست را هم ببینید تا این موضوع را بهتر درک کنید.

ضرورت تداوم تلاش برای موفقیت در زندگی

همان‌طور که می‌دانید «تلاش» یکی از فاکتورهای مهم موفقیت در زندگی است. اما بسیاری از  تلاش متداوم و متمرکز ندارند! مثلاً آن‌ها امروز تصمیم می‌گیرند در مسیر یک رسیدن به یک هدف قدم بردارند؛ اما به‌خاطر تفکر اشتباه دربارۀ موفقیت، چند روز تلاش می‌کنند و بعد از آن خسته شده و از تلاش دست می‌کِشند… .

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که موفقیت در زندگی یک‌شبه به وجود نمی‌آید و نباید انتظار داشته باشید که با اولین تلاش‌ها به موفقیت برسید!

اگر می‌خواهید فردی موفق باشید، باید تلاش‌هایتان مداوم و متمرکز روی هدفتان باشد. مهم نیست که تلاش‌هایتان چقدر کوچک هستند، مهم این است که این دو نکته را رعایت کنید:

 1. تلاش مداوم داشته باشید: یعنی هر روز برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید.
 2. تلاشتان متمرکز باشد: یعنی اگر می‌خواهید نتیجه بگیرید، تلاش شما فقط باید روی هدفتان متمرکز باشد؛ نه اینکه هر بار روی یک موضوع متفاوت متمرکز شوید.

به این آیه از سورۀ لیل در قرآن دقت کنید؛ در این آیه به‌صورت واضح به نکتۀ شمارۀ دو اشاره شده است: «إِنَّ سَعْیَکُمْ لَشَتَّى»؛ “همانا تلاشتان گوناگون و پراکنده است”. قرآن به‌خوبی در این آیه به یکی از دلایل شکست افراد در کارها، اشاره کرده است.

نکتۀ تکمیلی: اگر مسیر شما برای رسیدن به هدفتان، یک مسیر اشتباه باشد، هرچقدر هم که تلاشتان مداوم و متمرکز باشد، باز هم به موفقیت نمی‌رسید؛ بنابراین باید دربارۀ هدفتان شناخت کافی داشته باشید و به کمک «علم و آگاهی» صحیح‌ترین مسیر را برای رسیدن به هدفتان را انتخاب کنید.

جملات دربارۀ موفقیت در زندگی - جهان بهتر

دو جمله دربارۀ موفقیت – جهان بهتر

راه‌های موفقیت در زندگی برای جوانان

باتوجه‌به اینکه تعریف موفقیت و راه‌هایی که به موفقیت ختم می‌شوند، برای هر فرد متفاوت است؛ نمی‌توان یک راه خاص و ثابت را برای تجربۀ موفقیت در زندگی معرفی کرد. اما می‌توان قوانین موفقیت را آموخت و بر اساس آن عمل کرد؛ این تنها راهی است که می‌توان موفق شدن را تضمین کرد؛ زیرا قانون هرگز اشتباه نمی‌کند!

بااین‌حال در ادامه چند توصیۀ مفید مطرح کردم که می‌تواند برای موفقیت در زندگی کمکتان کند… .

عشق و علاقه برای موفقیت در زندگی

اگر می‌خواهید نتایج عالی کسب کنید و از زندگی‌تان لذت ببرید، تخصصی را بیاموزید که به آن علاقه دارید و کاری را انجام دهید که عاشقش هستید!

عشق و علاقه به کار و هدفتان باعث می‌شود که برای حرکت در مسیر اهدافتان انگیزه داشته باشید؛ باعث می‌شود ایده‌های طلایی به ذهنتان خطور کند و اگر به قانون هم‌جهتی نیز عمل کنید، به‌تنهایی کمکتان می‌کند که نتایجی خارق‌العاده کسب کنید! در این صورت شرایط برای موفقیت در زندگی برایتان بسیار راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

انجام کارهای ضروری برای موفقیت در زندگی

بعضی اوقات ضروری است برای رسیدن به موفقیت در زندگی کارهایی را انجام بدهیم که علاقه‌ای به انجام‌دادن آن نداریم؛ در این موارد بهتر است سعی کنیم ذهنمان را طوری مدیریت کنیم که به نکات مثبت آن موضوع توجه کند و به این شکل، از انجام آن کار لذت ببرد.

یادتان باشد که در این موارد، گله و شکایت کردن فقط کار را برایتان سخت‌تر کرده و شما را از موفقیت دور می‌کند.

شک و تردید را کنار بگذارید

اگر در مورد هدفتان و کاری که انجام می‌دهید شک و تردید داشته باشید، این شک و تردید به‌تنهایی می‌تواند جلوی شما را برای رسیدن به موفقیت در زندگی بگیرد؛ زیرا شک و تردید باعث کاهش انگیزه، سردرگمی و خطا در عملکرد می‌شود.

برای اینکه شک و تردید شما دربارۀ هدفتان از بین برود، لازم است ابتدا به‌خوبی هدفتان را بشناسید و ببینید که چرا می‌خواهید به آن هدف دست پیدا کنید؟ و به این سؤال پاسخ بدهید که رسیدن به آن هدف، چه تأثیری در زندگی‌تان خواهد داشت؟ سپس دربارۀ آن هدف تحقیق و بررسی کنید و دانش کافی برای عملی کردن آن هدف را کسب کنید… .

با انجام این مراحل شک و تردیدتان تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و مسیر برای رسیدن به موفقیت در زندگی برایتان هموارتر خواهد شد.

شادی لازمۀ موفقیت در زندگی

یکی دیگر از چیزهایی که برای رسیدن به موفقیت در زندگی ضروری است، وجود شادی در انسان است. شاد بودن کمک می‌کند که سلامتی بیشتری داشته باشید و به‌خاطر عملکرد بهتر مغز، ایده‌های عالی به ذهنتان خطور کند؛ همچنین از ناامیدی تا حد زیادی جلوگیری کرده و کمکتان می‌کند که انگیزۀ لازم برای قدم برداشتن در مسیر تحقق اهدافتان را به دست آورید.

بنابراین سعی کنید سطح شادی خود را بالاتر ببرید؛ برای این کار می‌توانید از کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی، ورزش و… کمک بگیرید. البته فراموش نکنید که شادی یک عامل درونی است؛ یعنی شادی از درون شما نشأت می‌گیرد و عوامل بیرونی نمی‌توانند عامل ارائه دهندۀ شادی باشند.

شادی لازمۀ موفقیت است - جهان بهتر

شاد باشید در حالی که برای اهدافتان تلاش می‌کنید

منافع دیگران را فراموش نکنید

در زندگی وقتی که هدفی را برای خودتان مشخص می‌کنید، منافع دیگران را فراموش نکنید! یعنی سعی کنید در مسیر رسیدن به اهدافتان به دیگران نیز خیر برسانید… .

خیری که به دیگران می‌رسانید، به شکل‌های مختلف به زندگی‌تان باز می‌گردد؛ در این صورت مسیر رسیدن به موفقیت در زندگی برای شما هموارتر خواهد بود و در این مسیر کمک‌های بسیار بیشتری خواهید داشت.

بی‌خیال هدفتان نشوید

خیلی از افراد وقتی که در مسیر رسیدن به هدفشان مشکلی پیش می‌آید، دلسرد شده و خودشان یا دیگران را سرزنش می‌کنند؛ اما برای موفقیت در زندگی شما سعی کنید در این مواقع از «سرزنش کردن» خودداری کرده و به فکر حل آن مشکل باشید.

سعی کنید با تغییر زاویه دیدتان نسبت به آن مشکل، از ناامیدی و دلسردی جلوگیری کنید و هرگز بی‌خیال هدفتان نشوید؛ اگر بتوانید در این‌جور مواقع ذهنتان را کنترل کنید، مسیرهای جدیدی برای موفقیت شما باز خواهد شد.

انجام کارهای چالش‌برانگیز برای موفقیت در زندگی

عموم افراد همیشه از کارهای مشکل و چالش‌برانگیز دوری می‌کنند و به دنبال کارهای راحت و آسوده می‌گردند؛ اما معمولاً کارهای بزرگ و ارزشمند سختی‌هایی هم به همراه دارد و همیشه هم کارهای آسان، نتایج بزرگ و قابل‌توجهی به همراه نخواهد داشت… .

برای رسیدن به موفقیت در زندگی از انجام کارهایی که برایتان مشکل است دوری نکنید؛ انجام کارهای بزرگ و ارزشمند علاوه بر نتایج بزرگی که به همراه خواهد داشت، به‌خاطر اینکه تلاش و جدیت بالایی می‌خواهد، باعث قوی‌تر شدن و تقویت ارادۀ شما نیز خواهد شد.

جملات بزرگان برای موفقیت در زندگی دربارۀ ترس از کارهای جدید - جهان بهتر

نقل قول از جف بیزوس دربارۀ موفقیت و کارهای جدید – جهان بهتر

اهداف و رؤیاهای بزرگ برای موفقیت در زندگی

داشتن اهداف و رؤیاهای بزرگ برای موفقیت در زندگی الزامی است؛ کسی که رؤیاهای کوچکی داشته باشد، فکر کوچکی نیز خواهد داشت و کسی که فکر کوچکی داشته باشد، مسیر موفقیت برایش سخت‌تر خواهد بود.

اگر به موفق‌ترین افراد تاریخ توجه کنید، همگی آن‌ها اهداف و رؤیاهایی بزرگ داشته‌اند و برای رسیدن به آن اهداف تلاش کرده‌اند؛ اینگونه آن‌ها توانستند دنیا را تغییر بدهند.

بنابراین اهداف و رؤیاهای بزرگ‌تری برای خودتان انتخاب کنید و ایمان داشته باشید که می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید؛ زیرا هیچ موفقیتی غیرممکن نیست!

رؤیاهای بزرگ داشته باشید تا موفق شوید - جهان بهتر

تأثیر اهداف و رؤیاها در زندگی – جهان بهتر

جمع‌بندی نهایی

به طور خلاصه فهمیدیم که اگر می‌خواهیم موفقیت در زندگی را تجربه کنیم، در قدم اول باید قوانین جهان هستی را بشناسیم و بر اساس آن عمل کنیم. برای مثال، بر اساس یکی از قوانین جهان هستی (برای رسیدن به موفقیت)، داشتن باورهای هم‌جهت با اهدافمان ضروری است.

در قدم دوم، باید هدفمان را به‌خوبی بشناسیم و همراه با علم و آگاهی، در مسیر رسیدن به هدفمان تلاش کنیم (به‌صورت مداوم و متمرکز). اگر هریک از قطعات این پازل کم شود، دیگر مهم نیست چقدر سخت تلاش می‌کنیم، درهرصورت موفقیت حاصل نمی‌شود!

جملات مهم برای موفقیت در زندگی - جهان بهتر

موفقیت در زندگی پایان کار نیست

امیدوارم مطالب این پست برایتان مفید واقع شده باشد؛ خوشحال می‌شویم که نظراتتان را در بخش دیدگاه‌های همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه الله یکتا، شاد، پیروز، سلامت، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

5 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  جدیدترین دیدگاه‌ها

 1. سعید طاهریان
  سعید طاهریان گفته:

  من که مخالفم . خیلی وقتا شانس اثر میذاره توو موفقیتمون . مثلن همینکه الان توی ایران بدنیا اومدیم یعنی شانس نداریم . این قوانین جهان هستی ام الکیه قانونی وجود نداره .

  • کوروش محمدی
   کوروش محمدی گفته:

   خب شما بر چه اساسی چنین حرفی میزنید 😄 من فکر میکنم شما تازه با این سایت آشنا شدید به نظرم بهتره بقیه مطالب سایت رو هم بخونید دیدتون کامل عوض میشه