اعتقادات غلط و خطرناک دربارۀ قانون جذب

16 اعتقاد اشتباه و خطرناک دربارۀ قانون جذب

در این پست 16 اعتقاد غلط و خطرناک دربارۀ قانون جذب که در این مدت شناسایی کرده‌ام را با همدیگر بررسی می‌کنیم. با توجه به سؤالات بسیار زیادی که دوستان برایم ارسال کرده‌اند، متوجه شدم که متأسفانه انحرافات بسیار زیادی وارد آموزش‌های قانون جذب شده است؛ بنابراین تصمیم گرفتم در این پست مهم‌ترین اعتقادات اشتباه دربارۀ قانون جذب را معرفی و بررسی کنم… .

در حقیقت این پست، ادامۀ پست «آشنایی کامل با قانون جذب» است؛ بنابراین اگر به‌تازگی با قانون جذب آشنا شده‌اید و یا نمی‌دانید قانون جذب چیست و چطور کار می‌کند، حتماً آن پست را ببینید؛ چون درصورتی‌که با مطالب آن پست آشنایی نداشته باشید، ممکن است درک مطالب این پست برایتان دشوار باشد.

مهم‌ترین اعتقادات اشتباه دربارۀ قانون جذب

در این قسمت به بررسی 16 اعتقاد اشتباه دربارۀ قانون جذب می‌پردازیم؛ لطفاً دقت کنید که آموزه‌های این پست حاصل بیش از 6 سال تحقیق و بررسی بوده و در صحت این آموزه‌ها هیچ شکی ندارم!

بسیار خب، برویم سراغ اصل مطلب… .

به هرچه فکر کنید، آن را جذب می‌کنید!

بعضی از افراد معتقدند که «قانون جذب می‌گوید: به هرچه فکر کنید، به‌طرف شما جذب می‌شود»؛ اما این طرز تفکر کاملاً غلط است و افرادی که این‌گونه فکر می‌کنند، در حقیقت قانون جذب را به‌خوبی درک نکرده‌اند.

کمی بیشتر در این مورد فکر کنید؛ اگر این موضوع حقیقت می‌داشت، افراد به‌راحتی می‌توانستند با فکرکردن به پول، پول‌دار شوند؛ در این صورت، دیگر لازم نبود که آدم‌ها برای کسب روزی کار کنند! اگر این موضوع حقیقت می‌داشت، سنگ روی سنگ بند نمی‌شد!

این قانون بر اساس فرکانس عمل می‌کند نه افکار! همان‌طور که در پست «قانون جذب چیست؟» توضیح دادم، افکار، فرکانس قدرتمندی ندارند؛ در حقیقت این «توجه» و «باورها» هستند که فرکانس بسیار قدرتمندی دارند و بر زندگی ما مستقیماً تأثیرگذارند.

جهان هستی و کائنات منشأ همه چیز هستند!

بعضی‌ها فکر می‌کنند که جهان هستی و کائنات منشأ همه چیز است و صرفاً با فکرکردن به خواسته‌ها، می‌توان به آن‌ها رسید؛ اما این طرز تفکر کاملاً اشتباه است. آن‌ها قانون جذب را اشتباه درک کرده‌اند!

حقیقت این است که خداوند خالق جهان هستی، کائنات و قانون جذب است و برای اینکه بتوانید به خواستۀ خود برسید، بر اساس مطالبی که قبلاً در پست‌های سایت جهان بهتر گفته‌ام، لازم است اصول این قانون را به‌درستی در زندگی‌تان پیاده‌سازی کرده و بر اساس آن‌ها عمل کنید؛ یادتان باشد که صرفاً فکرکردن به اهداف و آرزوها، شما را به آن‌ها نمی‌رساند.

باید افکار مثبت را جذب کرد!

برخی دیگر، معتقدند که افکار مثبت را باید جذب کرد؛ این افراد نیز اصلاً قانون جذب را درک نکرده‌اند. فردی که این قانون را درک کرده باشد، می‌داند که افکار مثبت جذب‌کردنی نیستند؛ می‌داند که افکار مثبت یا منفی توسط ذهن انسان تولید می‌شود و وظیفۀ انسان این است که بتواند در هر شرایطی ذهن خود را کنترل کند.

در این مورد در کتاب رؤیاهایی از جنس الماس به‌صورت مفصل توضیح داده‌ام؛ اگر دوست داشتید می‌توانید 28 صفحۀ اول آن را به‌صورت رایگان از طریق دکمۀ زیر دانلود کنید.

فقط کافی است خیال‌بافی کنیم!

بعضی‌ها معتقدند که: «قانون جذب به ما همه چیز می‌دهد؛ فقط کافی است خیال‌بافی کنیم و خود را در آیندۀ مطلوبمان متصور شویم و کلاً مثبت‌ها را ببینیم».

در این طرز تفکر، مطالب درست و نادرست با یکدیگر ترکیب شده‌اند! دقت کنید، درست است که با زندگی‌کردن بر اساس قانون جذب می‌توانید به‌تمامی خواسته‌هایتان دست پیدا کنید؛ اما نه اینکه صرفاً تجسم خلاق داشته باشید و دیگر هیچ کاری در زندگی‌تان انجام ندهید!

این درست است که تجسم خلاق یکی از راه‌های بسیار قدرتمند برای «توجه کردن» است؛ اما اگر قانون جذب را به‌درستی درک کرده باشید، می‌دانید که صرفاً تجسم کردن دربارۀ خواسته‌ها، شما را به آن‌ها نمی‌رساند؛ در ضمن همان‌طور که قبلاً توضیح داده‌ام، تجسم خلاق در هر شبانه‌روز باید چیزی حدود 5 تا 20 دقیقه باشد؛ زیاده‌روی در این کار اصلاً مفید نیست.

با بخش سوم این طرز تفکر موافق هستم و می‌گویم: بله، البته که باید توجه خود را روی مثبت‌ها قرار دهیم؛ زیرا توجه کردن بر اتفاقات، ویژگی‌ها، نکات و موضوعات مثبت، احساس خوب ایجاد می‌کنند و باعث انتقال فرد به مدارهای بالاتر می‌شود. (بر اساس قانون جذب: احساس خوب = اتفاقات خوب)

صرفاً با فکر مثبت می‌توان به خواسته‌ها رسید

فردی که این‌چنین دربارۀ قانون جذب فکر می‌کند و اعتقادش بر این اساس است؛ این قانون را از پایه اشتباه درک کرده است و شاید هم اصلاً آن را درک نکرده باشد و صرفاً نظر شخصی خود را مطرح می‌کند.

قانون جذب هرگز نمی‌گوید که صرفاً با فکر مثبت داشتن می‌توانید به خواسته‌هایتان دست یابید؛ چون اگر این‌چنین بود، همۀ مردم، به‌راحتی می‌توانستند موفق و ثروتمند شوند. پس هرکس چنین حرفی را به شما گفت، مطمئن باشید که این قانون را اشتباه متوجه شده است.

اعتقادی خطرناک دربارۀ قانون جذب

بعضی‌ها می‌گویند: «ما به دنیا نیامده‌ایم که کاری انجام دهیم؛ کار و عمل‌کردن ما به جهان نشان می‌دهد که چیزی نداریم و این باعث می‌شود که به قانون جذب شک کنیم؛ در این صورت به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانیم از جادوی فکر مثبت استفاده کنیم».

می‌بینید؟ حالا بهتر می‌توانید درک کنید که چه انحرافات خنده‌داری وارد تعاریف و مفاهیم قانون جذب شده است!

بگذارید من این انحراف را تصحیح کنم: «ما به این جهان نیامده‌ایم که زجر بکشیم و بدبختی را تجربه کنیم؛ زجر و بدبختی باعث احساس منفی می‌شود و بر اساس قانون جذب، نمی‌توانیم به خواسته‌ها و اهدافمان دست یابیم؛ مگر اینکه باورهای خود را تصحیح کرده و احساسمان را خوب نگه داریم و برای رسیدن به اهداف و خواسته‌هایمان تلاش (عمل) کنیم».

نکات مهم:

 • کار و عمل جزئی از اصول قانون جذب هستند؛ این جملۀ کلیدی را به یاد داشته باشید: «عمل، اثرش قطعی است».
 • قانون جذب یک چیز جادویی نیست و چیزی به اسم جادو یا فکر جادویی یا جادوی فکر مثبت در قانون جذب وجود ندارد.

پس متوجه شدیم که این طرز تفکر نیز کاملاً غلط است؛ لطفاً اجازه ندهید با این خرافه‌ها فریبتان دهند؛ قانون جذب یک قانون طبیعی است؛ دقیقاً مانند قوانین شناخته‌شدۀ فیزیک!

زمان در قانون جذب معنایی ندارد!

برخی از افراد معتقدند که: «قانون جذب برای برآورده کردن خواسته‌های شما هرگز به زمان نیاز ندارد؛ درواقع قرار دادن یک مهلت زمانی برای این قانون، یک توهین بزرگ به آن است و اگر برای آن زمان تعیین کنید، محال است آرزوی شما را برآورده کند».

این طرز تفکر نیز به دلیل عدم درک قانون جذب شکل گرفته است؛ توضیح صحیح این‌گونه است:

زمانی که خواسته‌ای در وجودتان شکل می‌گیرد، درخواستتان به جایی می‌رود که در آن، زمان و مکان وجود ندارد؛ حقیقت این است که پاسخ درخواستتان بلافاصله پس از درخواست کردن به وجود می‌آید و در مدار مشخصی قرار می‌گیرد؛ اگر شما در همان مداری باشید که پاسخ خواستۀ شما قرار گرفته است، خیلی سریع به خواستۀ خود می‌رسید؛ اما اگر در آن مدار نباشید، با توجه به فاصلۀ مدار فعلی‌تان تا آن مداری که خواستۀ شما در آن قرار دارد، یک فاصلۀ زمانی به وجود می‌آید و این فاصلۀ زمانی با نزدیک شدن مدار فعلی‌تان به آن مدار، کوتاه‌تر می‌شود و زمانی که وارد آن مدار شوید، به‌سرعت به خواستۀ خود دست می‌یابید.

و اگر هرگز وارد آن مدار نشوید، هرگز به آن خواسته دست نخواهید یافت؛ نه به‌خاطر اینکه پاسخی برای خواستۀ شما وجود ندارد؛ بلکه به‌خاطر اینکه شما نتوانسته‌اید وارد آن مدار شوید!

نکتۀ تکمیلی: تعیین نمودن زمان برای رسیدن به اهداف و خواسته‌ها، نه‌تنها بد نیست، بلکه یکی از تمرینات عملی مربوط به قانون جذب است که قبلاً در پست «قانون جذب» مطرح شد.

دومین اعتقاد خطرناک دربارۀ قانون جذب

بعضی‌ها می‌گویند: «برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف، نشان‌دهندۀ این است که شما به جهان ایمان ندارید؛ پس قانون جذب برای شما عمل نخواهد کرد؛ اصولاً شک کردن در این قانون کفر حساب می‌شود و به‌شدت منفی است».

بازهم عدم درک صحیح قانون جذب باعث ایجاد چنین تفکر اشتباهی دربارۀ جهان و این قانون شده است!

نکتۀ اول: برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف، توجهتان را بر روی رسیدن به آن اهداف قرار می‌دهد، که بر اساس قانون جذب، این کار باعث گسترش و ورود آن اهداف به زندگی‌تان می‌شود.

نکتۀ دوم: مهم نیست که به قانون جذب اعتقاد داریم یا نه، این قانون از ابتدای خلقت جهان هستی بوده و تا روزی که این جهان وجود داشته باشد، این قانون نیز وجود خواهد داشت و بر همه چیز اثرگذار خواهد بود؛ تنها تفاوتی که اگر به قانون جذب اعتقاد داشته باشیم، وجود دارد، این است که به‌صورت آگاهانه سعی می‌کنیم بر اساس اصول آن زندگی کنیم و خودمان خالق زندگی‌مان باشیم.

نکتۀ سوم: شک کردن دربارۀ قانون جذب کفر نیست، بلکه یک فرصت است؛ فرصتی برای شناخت بهتر آن! من خودم، روزهایی که برای اولین بار با این قانون آشنا شدم، پس از مدتی به آن شک کردم! و این شک من نسبت به آن، باعث شد که شروع کنم به مطالعه و تحقیقات دربارۀ این قانون و در ادامه، دربارۀ اصول موفقیت، رسیدن به استقلال مالی و ثروت؛ اکنون شما در حال مطالعۀ واقعی‌ترین اطلاعات دربارۀ قانون جذب هستید که (همانطور که گفتم) حاصل بیش از شش سال تحقیق و بررسی است و من در صحت این مطالب هیچ شکی ندارم!

مخالفت قانون جذب با چالش‌ها

برخی دیگر می‌گویند: «قانون جذب با هر نوع چالشی مخالف است؛ زیرا یک چالش، حرکت به‌سوی افکار منفی است و جهان افکار منفی را دوست ندارد.»

نمی‌دانم این تعاریف از کجا و بر چه پایه و اساسی به این قانون ربط داده شده است؛ اما هیچ شکی ندارم که: افرادی که این‌گونه دربارۀ قانون جذب صحبت می‌کنند، آن را کاملاً اشتباه درک کرده‌اند؛ چون این طرز تفکر کاملاً اشتباه است!

جهان همواره گسترش می‌یابد؛ این، یک قانون است و نام این قانون را می‌توان قانون گسترش قرار داد.

ازآنجاکه جهان همواره در حال گسترش است و گسترش جهان نیازمند تحقق یافتن خواسته‌های ما آدم‌ها است و ازآنجاکه تحقق یافتن خواسته‌ها نیازمند وجود خواسته‌ها است و ازآنجاکه مشکلات و چالش‌های زندگی باعث به‌وجودآمدن خواسته‌های جدید برای هر انسان است؛ پس هرگز روزی نخواهد رسید که انسان بدون مشکل و چالش باشد.

چالش‌ها وسیله‌ای هستند برای گسترش جهان؛ بنابراین این طرز تفکر که قانون جذب با چالش‌ها مخالف است، بر اساس قانون گسترش، رد می‌شود.

نکتۀ تکمیلی: جملۀ «جهان افکار منفی را دوست ندارد» نیز غلط است؛ برای جهان هستی فرقی ندارد ما افکار مثبت داشته باشیم یا افکار منفی؛ نتیجۀ آن را خودمان تجربه خواهیم کرد؛ درواقع این ما هستیم که افکار منفی را دوست نداریم.

قانون جذب احساس دلسوزی را از ما می‌گیرد!

برخی از افراد معتقدند که: «اگر قرار است به هیچ موضوع منفی فکر نکنیم، پس عملاً نباید به فکر مؤسسات خیریه و انسان‌های فرودست باشیم؛ چون اگر به فقر و بدبختی فکر کنیم، قطعاً فقیر و بدبخت خواهیم شد».

این نوع طرز تفکر هم به دلیل عدم درک صحیح این قانون است!

قانون جذب می‌گوید: «توجه کردن به قطب منفی یک موضوع، اتفاقات، شرایط و تجربیاتی هم‌جنس با آن قطب (متعلق به آن موضوع) را در زندگی‌تان گسترش می‌دهد».

در حقیقت «انفاق کردن» توجه کردن به قطب منفی پول و ثروت نیست و باعث فقر و ناتوانی نمی‌شود؛ اما اگر توجه خود را روی افراد فقیر قرار دهیم و با افراد فقیر رفت‌وآمد داشته باشیم، نتیجه، فقر و ناتوانی بیشتر در زندگی خودمان خواهد بود. (حتی اگر خوشمان نیاید، اما این، یک قانون است)

نکتۀ تکمیلی: «انفاق کردن» با «دربارۀ فقر فکر کردن» متفاوت است؛ «انفاق کردن» کاری درست، نیکو و پسندیده است اما «دربارۀ فقر فکر کردن» کاملاً غلط و مضر است؛ زیرا «فکر کردن» نیز یکی از شیوه‌های «توجه کردن» است و زمانی که فردی دربارۀ فقر فکر می‌کند، درواقع، توجه خود را روی قطب منفی پول و ثروت قرار داده است و نتیجۀ آن، نه‌تنها فقر و ناتوانی بیشتر در زندگی او، بلکه در جامعه است.

قانون جذب قدرت زندگی را از ما می‌گیرد!

برخی از افراد معتقدند که: «برای اینکه به قانون جذب وفادار باشیم باید وقتمان را دائماً در آیندۀ خیالی که منتظریم اتفاق بیفتند سپری کنیم که این کار قدرت در لحظه زندگی‌کردن را از ما می‌گیرد».

نمی‌دانم این نوع طرز تفکر از کجا و چگونه به قانون جذب ربط داده شده است؛ اما یک نکته، مثال و سؤال: آیا برای وفادار بودن به قانون گرانش زمین باید کاری انجام بدهیم؟ (اصلاً استفاده از عبارت «وفادار بودن» اشتباه است)

مثل انحرافاتی که تاکنون بررسی کردیم، در این مورد نیز افرادی که دربارۀ قانون جذب این‌گونه فکر می‌کنند، درک درستی دربارۀ آن ندارند!

اگر پست «آشنایی با قانون جذب» را مطالعه کرده باشید و به بخش «تجسم خلاق و رابطۀ آن با قانون جذب» موجود در همان پست دقت کرده باشید، می‌دانید که گفته شد: «فقط 5 تا 20 دقیقه در هر شبانه‌روز را صرف تجسم هدفتان کنید، به‌طوری‌که گویا به آن هدف رسیده‌اید»؛ بنابراین این انحراف نیز رد می‌شود.

این اعتقادات نادرست را بیشتر کسانی مطرح می‌کنند که ادعا دارند قانون جذب دروغی بیش نیست و گفته‌های این قانون حقیقت ندارد و در یک‌کلام، اصلاً قانونی وجود ندارد!

درواقع تجسم و تداعی درخواست یا رؤیای تحقق‌یافته، ابزاری است ارزشمند برای آموزش این نکته به خودتان که هرچه را که می‌خواهید، می‌توانید خلق کنید.

بازهم تأکید می‌کنم، این تجسم نیست که خلق می‌کند! تجسم دارای فرکانسی بسیار قوی است که به جهان هستی ارسال می‌شود؛ سپس خواسته‌ها با توجه به جنس فرکانس ارسال شده، خلق شده و در مدار مخصوصی قرار می‌گیرند. یکی دیگر از مزیت‌های تجسم خلاق این است که به شما کمک می‌کند که افکار و ذهنتان را مجدداً تعلیم دهید. البته تنها تجسم کردن کافی نیست، برای رسیدن به خواسته‌ها لازم است کارهای دیگری هم انجام دهید.

دربارۀ این موضوع در دورۀ تخصصی خالق هوشمند به‌صورت کامل و دقیق توضیح داده‌ام که اگر دوست داشتید می‌توانید از آن دوره نیز استفاده کنید.

تاثیر باورها در زندگی انسان بر اساس قانون جذب

برای مثال، اگر خواستۀ شما داشتن یک خودروی گران‌قیمت و زیبا است ولی باورتان این است که هرگز نمی‌توانید چنین ماشینی داشته باشید، شما حتی اگر گوشه‌ای بنشینید و از صبح تا شب نیز تجسم کنید، نمی‌توانید آن ماشین را داشته باشید؛ چون باورهایتان در جهت عکسِ خواستۀ شماست. (در این باره در مطالب بعدی سایت جهان بهتر به‌صورت مفصل توضیح خواهم داد)

نکتۀ تکمیلی: اگر فکر می‌کنید که قانون جذب قدرت زندگی در لحظه را از شما می‌گیرد، لطفاً یک‌بار برای همیشه وقت بگذارید و پست «قانون جذب چیست؟» را با دقتِ کامل مطالعه کنید؛ اگر آن را درک نکردید، دوباره از ابتدا مطالعه کنید! می‌گویم دوباره مطالعه کنید، چون شما با هر بار مطالعۀ آن پست، به مدارهای بالاتری منتقل می‌شوید و سرانجام به مداری می‌رسید که درک کامل این قانون برایتان امکان‌پذیر می‌شود.

قانون جذب نیاز به فعال‌سازی دارد!

برخی دیگر از افراد معتقدند که: «برای اینکه قانون جذب برای شما فعال شود و کار کند، باید بدانید که چطور این قانون را فعال کنید؛ اگر قانون جذب برای شما کار نمی‌کند، پس بلد نیستید آن را راه‌اندازی کنید».

وقتی چنین حرف‌هایی را می‌شنوم، خنده‌ام می‌گیرد! مگر قانون جذب دستگاه است که بخواهیم آن را فعال یا غیرفعال کنیم؟! (این واقعاً خنده‌دار است)

 

لازم نیست هیچ کار خاصی انجام دهید تا قانون جذب فعال شود؛ حقیقت این است که چه بخواهیم چه نخواهیم، این قانون فعال است. (از ابتدا فعال بوده و بدون هیچ‌گونه استثنایی تا روزی که این جهان مادی وجود دارد، فعال خواهد بود.)

یک سؤال: آیا «قانون گرانش زمین» نیاز به فعال‌سازی دارد؟! آیا باید کاری انجام دهیم یا می‌توانیم انجام دهیم که قانون گرانش زمین کار کند؟! مسلماً خیر! این قانون همیشه فعال است و کار می‌کند.

اما یک نکتۀ جالب وجود دارد:

شاید بتوانیم اثر قانون گرانش زمین را با استفاده از دستگاه‌هایی خاص از بین ببریم؛ اما هرگز نمی‌توانیم قانون جذب را گول بزنیم و یا اثر آن را از بین ببریم (قانون گرانش زمین یک قانون فیزیکی است، درحالی‌که قانون جذب یک قانون متافیزیکی است)؛ بنابراین تا زمانی که در این جهان زندگی می‌کنیم، از قانون جذب تأثیر می‌پذیریم و بر اساس این قانون زندگی می‌کنیم؛ حال آگاهانه یا ناآگاهانه… .

اگر می‌بینید از قانون گرانش زمین زیاد مثال می‌زنم، به‌خاطر این است که اثر آن کاملاً قابل احساس است و بهتر می‌توانید آن را درک کنید.

قانون جذب متضاد باورهای دینی است!

بعضی‌ها معتقدند که: «چون من فردی هستم که به دین خود پایبندم، نمی‌توانم قانون جذب را باور کرده و بپذیرم؛ چون این قانون با باورهای دینی در تضاد است».

این اعتقاد نیز کاملاً غلط است! هرچند قبول دارم برخی از افراد به‌گونه‌ای دربارۀ قانون جذب صحبت می‌کنند که (نعوذبالله) انگار این عالم خدایی ندارد و تنها کائنات است و انسان حاکم بر آن‌ها!

اما باید دقت کنیم که هرگز نباید این حرف‌های مبالغه‌آمیز و انحراف گونه را پذیریم و بخواهیم قانون جذب و اصول آن را رد کنیم… .

به قانون گرانش زمین دقت کنید؛ قانون جذب نیز همان قدر طبیعی، بدیهی و ملموس است و اگر توانستید قانون گرانش زمین را رد کنید و یا آن را متضاد با احکام دینی بیابید، آنگاه می‌توانید قانون جذب را نیز این‌چنین بدانید.

هرچند در منابع دینی به‌صورت صریح و آشکار دربارۀ قانون جذب سخنی مطرح نشده است (به دو دلیل: 1- سطح بسیار پایین درک و فهم مردم در قرن‌های گذشته. 2- نام قانون جذب را در قرن بیستم بر روی این قانون نهادند)؛ اما اگر به‌خوبی دقت و تأمل کنید، بین مفاهیم این قانون و تعالیم دین اسلام ارتباط‌های محکمی وجود دارد. (به شرطی که قانون جذب را به‌خوبی درک کرده باشید و ذهن خود را از مطالب تحریف یافته پر نکرده باشید و دربارۀ این قانون به‌صورت تعصبی عمل نکنید.)

برای مثال، دو نمونه از سخنان ائمه (ع) که دربارۀ به‌کارگیری اصول قانون جذب است را برایتان آورده‌ام:

– امام صادق (ع) می‌فرمایند: «إذا دَعَوْتَ فَظُنَّ أنّ حاجَتَکَ بالبابِ» (الکافی: 1/473/2)

توضیح و معنی: «وقتی چیزی می‌خواهی و خواسته‌ای داری، پس این‌گونه بپندار و چنین خیال کن که خواستۀ تو بر در خانه است و اجابت شده».

– همچنین در نامۀ 31 حضرت علی (ع) به فرزند ارشدش امام حسن (ع) به‌صورت بسیار زیبایی به اصول قانون جذب اشاره شده است: «بدان خدایی که گنج‌های آسمان و زمین در دستان اوست، به تو اجازۀ درخواست داده و برآورده کردن آن را بر عهده گرفته است. تو را دستور داده که از او بخواهی تا ببخشاید؛ درخواست رحمت کنی تا ببخشاید و خداوند میان تو و خودش کسی را نگذاشته است تا حجاب و فاصله پدید آورد».

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ این قانون در دین اسلام ویدیوی «بررسی قانون جذب در قرآن» را تماشا کنید؛ در آن ویدیو سعی کرده‌ام به‌صورت مفصل در این باره صحبت کنم.

اگر دنبال حقیقت هستید، آن را خواهید یافت… .

قانون جذب یک قانون ساختگی و جدید است!

بعضی‌ها معتقدند که: «اگر قانون جذب واقعاً یک قانون است، چرا تاکنون کسی دربارۀ آن صحبت نکرده بود؟ این تئوری که اسم آن را قانون جذب گذاشته‌اند، جدیداً توسط یک عده آدم بیکار ساخته شده است».

این دسته از افراد نیز کلاً درک درستی از جهان و قوانین جهان ندارند؛ من فکر می‌کنم قانون جذب اولین قانونی بود که خداوند در خلقت جهان هستی وضع نمود؛ روزها می‌توان دربارۀ این موضوع صحبت کرد؛ کافی است شرایط و روند کرۀ زمین را از Big Bang (انفجار بزرگ) بررسی کنید.

3 دلیل ساده وجود دارد که نشان می‌دهد قانون جذب از ابتدا بوده است و این ما هستیم که به‌تازگی آن را شناخته‌ایم:

اول، دلیل اینکه افراد به‌تازگی با قانون جذب آشنا شده‌اند، این است که تا قبل از قرن بیستم نامِ «قانون جذب» وجود نداشت؛ اما بااین‌حال، برخی از افراد، کمی از اصول این قانون را درک می‌کردند و به‌صورت پند و اندرز به فرزندان خود آموزش می‌دادند؛ اما امروزه افراد بسیار بیشتری آن را درک کرده‌اند و بیشتر بر اساس آن زندگی می‌کنند.

دلیل دوم آن، این است که امروزه ارتباطات آن‌قدر گسترش یافته است که اگر فردی در گوشه‌ای از جهان، چیزی را کشف کند، تمام مردم جهان با استفاده از اینترنت، تلویزیون، رادیو و…، از کشفیات او مطلع می‌شوند. و دلیل اینکه این قانون روزبه‌روز شناخته‌تر و قابل‌درک‌تر می‌شود نیز همین است. (همین الآن خودتان هم از طریق اینترنت در حال مطالعۀ این مطالب هستید)

می‌توان گفت نام قانون جذب و شناخت و درک آن در سطح فعلی، حاصل سال‌ها مطالعه، تحقیقات و بررسی‌های دانشمندان، فیزیک‌دانان، ریاضی‌دانان و روان‌شناسان مختلف است که اصول آن در طول زمان توسط این افراد به‌صورت پراکنده در کتاب‌های مختلف نوشته شدند؛ سپس افرادی که این کتاب‌ها را مطالعه کردند، آن اصول را یکپارچه کرده، آزمودند و نتیجه گرفتند؛ آنگاه به یک قانون اصلی رسیدند که با توجه به شیوۀ کارکرد آن، نام آن را قانون جذب نهادند.

درواقع این قانون در سال 2006 توسط مستند راز «The Secret» به جهانیان اطلاع‌رسانی شد و سال بعد، کتاب راز که دربارۀ قانون جذب بود، چاپ شد.

اعتقادی غلط دربارۀ ساختگی بودن قانون جذب - بررسی اعتقادات اشتباه دربارۀ قانون جذب

من به شما اطمینان می‌دهم که این قانون، یک تئوری جدید و ساختگی نیست؛ این ما هستیم که به‌تازگی دربارۀ آن اطلاعات کسب کرده‌ایم و هر روز سؤالات جدیدی دربارۀ آن می‌پرسیم؛ درنتیجه هر روز اطلاعات دقیق‌تر و بیشتری کسب می‌کنیم.

سومین دلیل که قانون جذب تا به امروز شناخته‌شده نبود، این است که ما امروزه در زمانی زندگی می‌کنیم که بدون ترس از «سوزانده شدن» و یا «سنگسار شدن» و…، به‌راحتی می‌توانیم دربارۀ مسائل معنوی و قوانین جهان صحبت کنیم؛ چیزی که در زمان‌های قدیم، امکان آن وجود نداشت.

ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد که ما از آن مطلع نیستیم؛ اما چیزی که دربارۀ آن اطمینان دارم، حقیقت بودن قانون جذب است.

افکار خطرناک هستند!

برخی دیگر، از آن طرف بام افتاده‌اند! آن‌ها معتقدند که: «ما باید تمام افکارمان را کنترل کنیم؛ اگر فکری منفی داریم یا از چیزی می‌ترسیم، قانون جذب به‌صورت خودکار آن را خلق می‌کند؛ به همین دلیل ما همیشه باید مراقب همۀ افکارمان باشیم».

این نوع اعتقادات نیز از عدم درک صحیح قانون جذب ایجاد می‌شوند. 2 نکتۀ مهم وجود دارد که بر اساس آن، لازم نیست نگران افکارتان باشید و بخواهید دائماً افکارتان را کنترل کنید:

1- افکاری که ناگهانی و کوچک هستند، قدرت خاصی ندارند.

منظورم این است که افکاری که یک یا دو بار در ذهن پدید می‌آیند، فرکانس ضعیفی دارند. یک فکر برای اینکه بتواند تأثیرگذار باشد، باید بارهاوبارها تکرار شود (با هر بار تکرار، قدرت فرکانس آن فکر زیادتر می‌شود).

زمانی که یک فکر زیاد تکرار شود، تبدیل می‌شود به یک باور؛ در این صورت، آن باور، خودش افکار هم‌جنس خودش را تولید می‌کند و به همین صورت، هر بار خودش را تقویت می‌کند و این روند ادامه دارد تا زمانی که شما جلوی آن را بگیرید. (اگر آن باور مثبت و قدرتمند کننده باشد، نیازی نیست جلوی آن را بگیرید، چون این به سود شماست ولی اگر آن باور منفی و تضعیف‌کننده باشد، این به ضرر شما خواهد بود و لازم است جلوی آن را بگیرید)

زمانی که یک باور ساخته می‌شود، فرکانس بسیار قدرتمندی دارد و هرچه آن باور بیشتر تقویت شود، فرکانس آن نیز قوی‌تر می‌شود.

نکتۀ تکمیلی: یادتان باشد که قانون جذب به فرکانس شما پاسخ می‌دهد نه به افکار و گفتارتان. (افکار و گفتار فرکانس دارند)

2- ما نعمتی داریم به نام زمان!

باید یادآور شوم که بین ارسال فرکانس از سوی ما و خلق اتفاقات، شرایط و یا خواسته‌ها، یک بازۀ زمانی خاص وجود دارد. هرچند بسیاری از ما انسان‌ها دوست داریم خواسته‌های آگاهانۀ خود را سریعاً دریافت کنیم، اما باید بدانیم که این فاصلۀ زمانی بسیار مفید است!

ما از زمانی که فرکانسی را ارسال می‌کنیم، به مدت خاصی زمان داریم تا به نوع فرکانسی که می‌فرستیم توجه و تأمل کنیم؛ زمان داریم تا ببینیم آیا فرکانسی که می‌فرستیم هم‌جنس با خواستۀ ما است یا نه؟!

بنابراین لازم نیست نگران باشیم و بخواهیم همیشه مراقب همۀ افکارمان باشیم؛ حتی اگر بخواهیم هم از توان ما خارج است و قادر به انجام چنین کاری نیستیم؛ به‌جای آن باید مراقب ورودی‌های ذهنمان باشیم و آگاهانه سعی کنیم به قطب منفی موضوعات توجه نکنیم.

قانون جذب باعث خودخواهی می‌شود!

برخی از افراد معتقدند که: «ما باید فداکار باشیم؛ اما قانون جذب می‌گوید قبل از اینکه به دیگران فکر کنیم، باید خودخواه باشیم و به خودمان و احساسمان فکر کنیم؛ این خودخواهی بسیار بد است».

دقت کنید که خودخواهی در قانون جذب به معنای ظلم به دیگران و زیر پا قراردادن حقوق دیگران نیست؛ طبق اصول قانون جذب، شما باید برای خودتان ارزش قائل باشید و خودتان را در اولویت اول زندگی‌تان قرار دهید؛ این خودخواهی به آن معنی که ما فکر می‌کنیم نیست! (البته استفاده از واژۀ خوددوستی صحیح‌تر است)

جالب است بدانید که اصول قانون جذب با سایر قوانین جهان هستی در هماهنگی است؛ بر اساس قانونی از قوانین جهان هستی، فردی که برای خودش ارزش قائل نباشد، جهان هم برای او ارزشی قائل نخواهد شد؛ این، یک قانون است و من نام آن را قانون خوددوستی گذاشته‌ام.

یادتان باشد که در بخشش و کمک به دیگران، حد مجازی وجود دارد؛ بخشش و کمک به دیگران تا جایی که تنها پوست‌واستخوان از شما باقی بماند، نه فضیلت است و نه لزومی دارد! به دیگران کمک کنید اما با عشق؛ به دیگران کمک کنید اما تاحدی‌که از بخشش و کمک‌کردنتان لذت می‌برید و عشق را تجربه می‌کنید.

خوددوستی، بر اساس اصول قانون جذب، یعنی خودتان را دوست داشته و برای خودتان ارزش قائل باشید.

پس متوجه شدیم که قانون جذب نه‌تنها باعث خودخواهی نمی‌شود، بلکه با کمک‌کردن به دیگران نیز موافق است اما به شرطی که اعتدال رعایت شود.

جمع‌بندی نهایی

در این پست 16 اعتقاد اشتباه و خطرناک دربارۀ قانون جذب را بررسی کردیم و متوجه شدیم که چه انحرافات عجیب و خنده‌داری وارد مفاهیم قانون جذب شده است. همچنین فهمیدیم که:

 • توجه و باورهای ما بر خلاف افکارمان، فرکانس بسیار قدرتمندی دارند و بر زندگی ما مستقیماً تاثیرگذار هستند.
 • جهان هستی و کائنات فقط یک سیستم فوق‌العاده دقیق هستند که خداوند خالق آن‌ها است.
 • افکار مثبت جذب‌کردنی نیستند!
 • خیال‌بافی کافی نیست!
 • داشتن فکر مثبت الزامی است؛ اما صرفاً با فکر مثبت داشتن نمی‌توان به خواسته‌ها رسید.
 • کار و تلاش جزئی از اصول قانون جذب هستند؛ در قانون جذب چیزی به نام جادوی فکر مثبت وجود ندارد.
 • از «درخواست» تا «دریافت» یک بازۀ زمانی متغیر وجود دارد.
 • برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف، توجه شما را روی رسیدن به اهدافتان قرار می‌دهد و بر اساس اصول این قانون، امری مفید است.
 • قانون جذب با چالش‌های زندگی مخالف نیست؛ چون این قانون با قانون گسترش هماهنگ است.
 • اصول قانون جذب با انفاق کردن موافق است و احساس دلسوزی را از شما نمی‌گیرد.
 • این قانون قدرت زندگی در لحظه را از شما نمی‌گیرد.
 • این قانون نیازی به فعال‌سازی ندارد؛ چون همیشه فعال و اثرگذار است.
 • قانون جذب متضاد باورهای دینی نیست!
 • این قانون ساختگی و جدید نیست!
 • افکار شما خطرناک نیستند و نیازی نیست دربارۀ افکارتان نگران باشید.
 • قانون جذب با قانون خوددوستی هماهنگ است و باعث خودخواهی نمی‌شود.

امیدوارم که این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد؛ لطفاً نظرات و دیدگاه‌های خود را دربارۀ قانون جذب و اعتقادات اشتباهی که در مورد این قانون وجود دارد را در بخش دیدگاه‌های همین پست مطرح فرمایید؛ با این کار به من و بقیۀ دوستان کمک می‌کنید تا چیزهای جدیدتری بیاموزیم… .

با تشکر از شما که تا انتهای این پست همراه من بودید؛ ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه الله یکتا، شاد، پیروز، سلامت، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این پست (PDF)

حجم این فایل: 1.6 مگابایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

2 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  جدیدترین دیدگاه‌ها