توجه به نکات مثبت و اثر آن در زندگی

توجه به نکات مثبت و اثر آن در شرایط زندگی‌مان

توجه به نکات مثبت در زندگی یکی از نکات مهمی است که لازم بود دربارۀ آن صحبت کنم؛ اگر از دنبال‌کنندگان ما باشید، می‌دانید که تاکنون مطالب زیادی دربارۀ قانون جذب گفته‌ایم و آن را در کتاب قرآن نیز بررسی کرده‌ایم؛ درنهایت فهمیدیم که چطور خودمان شرایط و موقعیت‌های زندگی‌مان را رقم می‌زنیم و آن را خلق می‌کنیم.

در این مقاله می‌خواهیم تاثیر توجه به نکات مثبت در زندگی را بررسی کنیم و ببینیم که چه فرقی دارد که به نکات مثبت توجه کنیم یا به نکات منفی. اما قبل آن باید پیش‌نیازهایی را بدانیم که در ادامه توضیح می‌دهم.

احتمالاً شما هم شنیده‌اید که اگر دربارۀ چیزی فکر کنید، آن را جذب می‌کنید… .

نکته مهمی که لازم است دوباره بر آن تأکید کنم این است که برخلاف گفته‌های بسیاری از افراد، مخصوصاً افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، اینکه «صرفاً گوشه‌ای بنشینیم و فکر کنیم تا زندگی‌مان متحول شود و به خواسته‌هایمان برسیم»، یک اشتباه است! اصلاً ابتدا باید «فکر کردن» را تعریف کنیم، چون واژه «فکر کردن» ایهام دارد و مخاطب به‌درستی نمی‌تواند منظور را متوجه شود.

خیلی از افراد به‌خاطر این شیوه اشتباه توضیح قانون جذب، آن را به‌اشتباه فهمیدند و این‌طور متوجه شدند که باید گوشه‌ای بنشینند و درباره اهداف و رؤیاهایشان فقط فکر کنند؛ که این کاملاً نادرست است و نه‌تنها اصلاً نتیجه‌ای نمی‌دهد، بلکه گاهی اوقات نتیجۀ عکس می‌دهد.

در مقالۀ بررسی قانون جذب، این موضوع را توضیح دادم که شرایط و اتفاقات زندگی‌مان طبق فرکانس‌هایی که توسط ذهن ما به جهان هستی ارسال می‌شوند، ایجاد می‌شود. اگر بخواهیم دقیق‌تر و بهتر این موضوع را درک کنیم، باید بگویم که توجه ما به هر چیزی در جهان هستی، ریشه و اساس آن را در زندگی آینده‌مان به وجود آورده و گسترش می‌دهد.

شکل‌های توجه کردن به چیزی

توجه کردن می‌تواند به‌صورت دیدن، شنیدن، صحبت‌کردن، فکرکردن، نوشتن و یا تصور کردن دربارۀ چیزی باشد. این یعنی اینکه هر چیزی که داریم می‌بینیم، یا دربارۀ آن صحبت می‌کنیم، یا دربارۀ آن می‌نویسیم و یا غیره، در حقیقت داریم به آن توجه می‌کنیم و با این کار، در حال ایجاد یا گسترش آن در زندگی‌مان (در آینده) هستیم.

توجه به نکات مثبت یا منفی؟

حالا که فهمیدیم توجه کردن باعث ایجاد و یا گسترش یک موضوع در زندگی‌مان می‌شود، باید این اصل مهم را هم بدانیم که «جهان دوقطبی است»؛ یعنی برای هر چیزی یک قطب مثبت و قطب منفی وجود دارد و ما باید بدانیم که در هر لحظه به کدام یک از آن‌ها توجه می‌کنیم.

مثلاً در مورد پول و ثروت، دو قطب مثبت و منفی وجود دارد؛ قطب مثبت یعنی «وجود پول و ثروت» و قطب منفی یعنی «وجود نداشتنِ پول و ثروت یا همان فقر».

برای مثال اگر شما الآن در حال توجه به نکات منفی زندگی‌تان هستید، دقیقاً همان نکات منفی را نه، ولی اتفاقات و شرایط هم‌ریشه و هم‌نوع با آن نکات منفی در زندگی‌تان گسترش پیدا می‌کند و بیشتر می‌شود. به بیانی ساده‌تر، اگر به نکات منفی زندگی‌تان توجه کنید، اتفاقات و شرایط منفی بیشتری را به زندگی‌تان دعوت می‌کنید.

باید خیلی به این نکتۀ مهم دقت کنیم که ما همواره با توجه کردن به هر چیزی، فرکانس هم‌نوع با آن را به جهان هستی ارسال می‌کنیم.

مثلاً اگر دارید به یک موزیک گوش می‌دهید، باید دقت کنید که شما در حال «توجه کردن» به متن موزیک هستید بدون اینکه خودتان بخواهید و یا حواستان به آن باشد! چه چیزی در آن موزیک گفته می‌شود؟ اگر آن موزیک غمگین باشد، شما در حال توجه کردن به غم هستید و با این کار اتفاقات و شرایط غمگین‌کننده بیشتری را به زندگی‌تان دعوت می‌کنید.

یا مثلاً زمانی که به رادیو گوش می‌دهید، دقت کنید که رادیو چه چیزی می‌گوید و در مورد چه موضوعاتی صحبت می‌کند؛ در مورد شادی و خوشحالی صحبت می‌کند یا در مورد غم و بدبختی؟ در مورد سلامتی صحبت می‌کند یا در مورد بیماری؟ در مورد جنگ، گرانی‌ها و مشکلات آینده صحبت می‌کند یا دربارۀ موفقیت‌ها و امید و پیشرفت؟ دربارۀ هر چیزی که صحبت می‌کند، زمانی که شما دارید به آن گوش می‌دهید، اتفاقات و شرایط هم‌نوع با آن را به زندگی‌تان دعوت می‌کنید.

در رابطۀ با همسرتان، فرزندتان و یا دوستتان، در حال توجه به چه چیزی هستید؟ به کارهای خوبی که انجام داده است یا به اشتباهاتی که مرتکب شده؟ در چه موردی صحبت می‌کنید؟

بله درست حدس زدید، هر فرد، هم ویژگی‌های مثبت دارد، هم ویژگی‌های منفی؛ مهم این است که شما به کدام ویژگی‌های او را بیشتر توجه می‌کنید. هرچقدر به ویژگی‌های مثبت او بیشتر توجه کنید، ویژگی‌های مثبت بیشتری از آن فرد می‌بینید و یا افرادی با ویژگی‌های مثبت وارد زندگی‌تان می‌شوند و برعکس، هرچقدر به ویژگی‌های منفی او بیشتر توجه کنید، ویژگی‌های منفی بیشتری از آن فرد به چشمتان می‌آید و یا در زندگی‌تان ناخواسته بیشتر با افرادی مواجه می‌شوید که ویژگی‌های منفی مختلفی دارند که شما آن را دوست ندارید.

قدرت کلام در توجه به نکات مثبت یا منفی

این نکتۀ بسیار مهم را یادتان باشد که ما با صحبت‌کردن، به‌راحتی می‌توانیم کانون توجهمان را تغییر داده و به آنچه که می‌خواهیم توجه کنیم. این یعنی اینکه اگر دارید دربارۀ وضع مالی فعلی‌‎تان گله و شکایت می‌کنید، اگر دارید غر می‌زنید، اگر با دوستتان دربارۀ مشکلات مالی صحبت می‌کنید، در حقیقت شما کانون توجهتان را روی قطب منفی پول و ثروت (یعنی نبود پول و ثروت) گذاشته‌اید و در حال دعوت مشکلات مالی بیشتر به زندگی‌تان هستید.

صحبت و توجه به نکات منفی نادرست است

دقت کنید که حتی زمانی که با خدا هم دربارۀ این مشکلات صحبت می‌کنید، باز هم در حال جذب مشکلات بیشتر هستید؛ فرقی نمی‌کند؛ مهم صحبت کردن است. مهم این است که به چه چیزی توجه می‌کنیم، به نکات مثبت یا به نکات منفی؟!

به جای گله و شکایت از اوضاع، از خداوند بخواهید که کمکتان کند و خودتان هم قدم بردارید؛ یعنی نوع صحبت کردن شما با خدا باید مثبت و در جهت خواستۀ شما باشد نه از نوع ناراحتی و ناامیدی.

برنامه‌ریزی برای توجه به نکات مثبت

به نظرم یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهیم این است که برنامه‌ای داشته باشیم تا در تمام طول روز، توجهمان را روی نکات مثبت زندگی‌مان قرار دهیم.

ببینید دوستان، زندگی من هم مانند همۀ مردم، دارای شرایط و اتفاقات خواسته و ناخواسته مختلفی است؛ یعنی چیزهایی در زندگی‌ام هست که آن‌ها را دوست دارم و چیزهایی هم هست که آن‌ها را دوست ندارم؛ اما با تمریناتی که انجام داده‌ام (و به شما هم توصیه می‌کنم انجام دهید)، یاد گرفته‌ام که در طول روز تمرکز و توجهم را حداقل بیشتر از قبل، روی نکات مثبت زندگی‌ام قرار دهم؛ روی چیزهای خوبی که دارم، افراد خوبی که در زندگی‌ام دارم و به طور خلاصه نعمت‌هایی که خداوند به من عطا کرده است.

حتی می‌توانید در طول روز توجهتان را روی نکات زیبا و مثبتی که از آن‌ها لذت می‌برید بگذارید؛ برای مثال، بارانی که می‌بارد و عطری که در هوا می‌پیچد، پرنده زیبایی که روی شاخه نشسته است، طبیعتی که در اطراف خود دارید و… .

توجه به نکات مثبت زندگی حتی نکات خارج از ما

باور کنید از زمانی که تصمیم گرفتم این کار را در زندگی‌ام پیاده‌سازی کرده و سعی کنم همواره به نکات مثبت توجه کنم، اتفاقات بسیار عالی و فوق‌العاده‌ای در زندگی‌ام رخ می‌دهد. این اتفاقات عالی زمانی در زندگی‌ام بسیار بیشتر شد که تصمیم گرفتم به‌صورت آگاهانه، کانون توجهم را از روی نکات منفی بردارم و روی نکات مثبت زندگی‌ام قرار دهم.

البته این گفته‌ها به این معنی نیست که اتفاقات ناخوشایند در زندگی‌ام نسبت به گذشته کم‌تر نشده و فقط نگرش من به اتفاقات تغییر کرده است و اتفاقات بد را نمی‌بینم؛ خیر، بلکه منظور من این است که با توجه کردن به نکات مثبت میزان اتفاقات عالی به نسبت اتفاقات ناخوشایند، بسیار بیشتر از قبل شده است. برای مثال اگر قبلاً روزی 5 بار اتفاقات ناخواسته رخ می‌داد، اکنون هر دو سه روز یک‌بار یک اتفاق منفی و ناخواسته رخ می‌دهد.

البته من باید بازهم تلاش کنم و به‌صورت آگاهانه کانون توجهم را از روی چیزهایی که در زندگی‌ام نمی‌خواهم، بردارم و روی چیزهایی که می‌خواهم و آن را دوست دارم، بگذارم تا درصد اتفاقات منفی و ناخواسته بسیار کمتر از این شود.

این چیزی است که همۀ ما باید به آن اهمیت داده و هر روز آن را انجام بدهیم.

ما همواره با توجه کردن زندگی‌مان را خلق می‌کنیم

دقت کنید که شما در هر لحظه در حال ارسال فرکانس به جهان هستید؛ اگر آن فرکانس از نوع منفی باشد، اتفاقات منفی را جذب می‌کنید و اگر مثبت باشد، اتفاقات و شرایط مثبت را به زندگی‌تان دعوت می‌کنید. این کاری است که جهان انجام می‌دهد.

این مکانیزم جهان است که فرکانس تابیده شده از شما را دریافت کرده و اتفاقات، شرایط و موقعیت‌های هم‌نوع با آن را به شما در زندگی‌تان بازتاب می‌کند. مانند یک آیینه که نور لامپ را بازتاب می‌کند؛ اگر نور لامپ سبزرنگ باشد، نور سبزرنگ بازتاب می‌کند؛ اگر نور لامپ قرمز باشد، نور قرمزرنگ را بازتاب می‌کند؛ این یک قانون است!

بازخورد جهان نسبت به توجه کردن به نکات مثبت

این جهان کوه است و فعل ما ندا؛ سوی ما آید نداها را صدا (مولانا)

مهم این است که شما بتوانید توجه به نکات مثبت را در زندگی‌تان پیاده‌سازی کنید. اگر همین یک کار را انجام بدهید و توجه خود را بر روی نکات مثبت زندگی‌تان قرار دهید، کمک بسیار بزرگی به خودتان می‌کنید.

خیلی مهم است که این نکته را یادتان بماند: شما با فرکانسی که دارید، همواره در حال خلق زندگی‌تان هستید؛ شما همواره دارید ساعت بعد، روز بعد، ماه بعد و سال بعد را خلق می‌کنید!

باید تصمیم بگیرید که چطور می‌خواهید از این قدرت خود استفاده کنید؛ چه نوع فرکانسی را می‌خواهید ارسال کنید؟ باید تصمیم بگیرید که چه چیزی در زندگی می‌خواهید؟ هر چیزی که می‌خواهید، باید فرکانس هم‌نوع با آن را به جهان هستی ارسال کنید.

تمرین مخصوص برای توجه به نکات مثبت

این تمرین به این صورت است که شما باید سعی کنید به‌صورت مطلق، فقط به نکات مثبت زندگی‌تان توجه کنید و در مقابلِ «توجه به نکات منفی» خودداری کنید. این مانند روزه گرفتن است، مانند زمانی که روزه می‌گیرید و از خوردن آب و غذا خودداری می‌کنید، ضروری است از توجه کردن به نکات منفی نیز خودداری کرده و در مقابلِ آن روزه بگیرید.

ببینید دوستان ممکن است در حال حاضر، شما در شرایطی باشید که اتفاقات منفی زیادی در زندگی‌تان رخ داده باشد؛ اما من به شما قول می‌دهم در هر لحظه از زندگی‌تان، حتی در بدترین شرایط زندگی‌تان، بازهم نکاتی وجود دارد که مثبت است، نکاتی که توجه کردن به آن‌ها به شما احساس خوبی می‌دهد، نکات مثبتی که امیدوارکننده است.

اینکه می‌گویم در هر شرایطی، یعنی حتی در بدترین شرایط مالی، در بدترین شرایط عاطفی و…، بازهم می‌توانید نکات مثبتی را پیدا کنید که به خاطرش از خداوند سپاسگزار هستید؛ نکات مثبتی که اگر نباشند شرایط زندگی‌تان حتی از این هم بدتر می‌شود.

اینجا تصمیم با شماست که می‌خواهید آیندۀ خود را چطور بسازید، می‌توانید به نکات مثبت زندگی‌تان توجه کنید و اتفاقات خوب و مثبت را در زندگی‌تان گسترش دهید یا می‌توانید به نکات منفی توجه کرده و همواره اتفاقات بد و ناخواسته بیشتری را جذب کنید؛ در نهایت تصمیم با شماست.

از کجا بدانیم که توجه ما بر نکات مثبت است؟

پاسخ در احساس شماست؛ زمانی که به نکات مثبت توجه می‌کنید، احساس خوبی دارید و زمانی که به نکات منفی توجه کنید، احساستان بد است.

درواقع قلب شما قطب‌نمای شماست؛ در هر لحظه نشان می‌دهد که به قطب مثبت توجه می‌کنید یا به قطب منفی!

اگر زمانی که به چیزی توجه می‌کنید، احساستان خوب باشد، شما در حال توجه به قطب مثبت آن موضوع هستید و بلعکس، اگر زمانی که به چیزی توجه می‌کنید احساس بدی دارید، این احساس بد نشان‌دهنده این است که در حال توجه به قطب منفی آن موضوع هستید.

به بیانی ساده‌تر، اگر احساستان خوب است، شما در حال توجه به چیزی هستید که آن را می‌خواهید؛ اگر احساستان بد است، در حال توجه به چیزی هستید که نمی‌خواهید.

واکنش جسم به توجه بر نکات مثبت یا منفی

یکی از علائم توجه کردن به نکات مثبت یا منفی، میزان سلامتی شماست؛ زمانی که توجه شما به مدت خاصی بر روی نکات منفی باشد، جسم شما به‌سرعت واکنش نشان می‌دهد.

احتمالاً این موضوع را تجربه کرده باشید که گاهی اوقات دچار دردهایی خفیف، مثلاً پادرد، سردرد و یا… شده باشید؛ در این مواقع باید ببینید که در چند ساعت گذشته یا در یکی دو روز گذشته، کانون توجه شما روی چه چیزی بوده است. چون این علائم خفیف زمانی رخ می‌دهد که کانون توجه شما بیشتر روی نکات منفی بوده است و خودتان آگاه نبوده‌اید.

درواقع این واکنش جسم، یک پیام هشدار است تا متوجه شوید که مسیرتان اشتباه است و باید آن را اصلاح کنید؛ یعنی باید کانون توجهتان را روی نکات مثبت قرار دهید.

جمع‌بندی نهایی

یک‌بار ساده و سریع مرور کنیم:

  1. همه چیز در جهان دارای دو قطب مثبت و منفی است.
  2. اگر به نکات مثبت زندگی‌تان توجه کنید، اتفاقات و شرایط مثبت بیشتری را به زندگی‌تان دعوت می‌کنید و بلعکس، اگر به نکات منفی زندگی‌تان توجه کنید، اتفاقات و شرایط بد و منفی بیشتری را در زندگی‌تان گسترش می‌دهید.
  3. نکته مهم این است که، تلاش کنیم کانون توجه خود را روی نکات مثبت زندگی قرار دهیم تا نوع فرکانس ارسالی مثبت باشد و جهان نیز اتفاقات مثبت و خوشایند را در زندگی‌مان گسترش دهد.

درنهایت از شما خواهشمندم اگر می‌خواهید خوشبختی را بسیار بیشتر و بهتر از قبل تجربه کنید، مطالب این مقاله را حداقل به مدت یک الی دو هفته در زندگی‌تان اجرا کنید؛ آن‌قدر اتفاقات عالی برایتان رخ می‌دهد که واقعاً تعجب می‌کنید. سپس اگر از نتایج راضی بودید و دوست داشتید، این آموزه‌ها را برای همیشه در زندگی‌تان پیاده‌سازی کنید تا نتایج بزرگ‌تر و بهتر شوند.

حتی توصیه می‌کنم اگر می‌خواهید اتفاقات خوب بیشتری را تجربه کنید، دربارۀ اتفاقات خوبی که بعد از پیاده‌سازی آموزه‌های این مقاله رخ می‌دهد، صحبت کنید؛ چون صحبت‌کردن یکی از اشکال قدرتمند توجه کردن است و برای گسترش اتفاقات، بسیار مفید است.

باور کنید عمل به این مطالب، آن‌قدر قدرتمند است که می‌تواند تحولی عظیم در زندگی‌تان ایجاد کند؛ آن‌قدر اتفاقات خوب برایتان رخ می‌دهد که نمی‌دانید برای کدام یک از آن‌ها شکرگزار خداوند باشید؛ خداوندی که جهان را با قوانینی ثابت و پایدار آفرید و لطف و رحمتش را به ما ارزانی داشت.

دلیل اینکه من دربارۀ این مسائل مقاله می‌نویسم و این‌قدر اصرار دارم تا این آموزه‌ها را به کار بگیرید، این است که خودم از این آگاهی ارزشمند نتایج بسیار خوبی گرفته‌ام و دوست دارم شما هم مانند من نتایجی بسیار عالی و فوق‌العاده کسب کنید. این هدف مهم تحقق می‌یابد به شرطی که شما خودتان هم بخواهید و به آموزه‌ها به‌خوبی عمل کنید.

لطفاً نظرات، پیشنهادها و نتایجتان را از طریق بخش دیدگاه‌های همین مقاله مطرح کنید؛ این کارتان برای ما ارزشمند است و کمک می‌کند تا کیفیت مطالب آموزشی را ارتقاء دهیم و همواره مطالبی را تهیه کنیم که باعث رشد و پیشرفت شما می‌شود.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این مقاله (PDF)

حجم این فایل: 1 مگابایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

4 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

    جدیدترین دیدگاه‌ها