تغییر کردن

چطور جسارت تغییر را در خودمان ایجاد کنیم؟

افراد بسیار کمی توانسته‌اند نیروی هدایتگر درونی‌شان را بشناسند و افرادی کمتر از آن، جسارت تغییر کردن را داشتند تا با راهنمایی‌های آن نیرو، تغییر کرده و زندگی‌شان را متحول کنند. منظورم همان نیرویی است که در هر لحظه با زبان نشانه‌ها با همۀ ما صحبت می‌کند و همیشه خیر و شر را به ما الهام می‌کند.

خیلی از افراد با وجود نشانه‌هایی از بد شدن شرایط زندگی‌شان مثل روابط، کسب‌وکار، سلامتی و…، جرئت تغییر کردن ندارند و با اینکه نشانه‌هایی واضح برای تغییر شغل یا روند کسب‌وکارشان می‌بینند، بازهم به همان شیوۀ محدودکننده‌ای که به آن معتقدند، اوضاع را تجزیه‌وتحلیل کرده و رکود اقتصادی، قیمت دلار، کمبود مشتری و… را عامل کم‌شدن درآمد و بد شدن وضعیت کسب‌وکارشان می‌دانند.

حتی گاهی اوقات، ایده‌هایی بسیار عالی و ثروت ساز به ذهنشان خطور می‌کند، اما جسارت تغییر و خارج‌شدن از منطقۀ امن و عملی کردن آن ایده‌ها را ندارند؛ چون ترس، جلوی دیدن آن نشانه‌هایی که برای هدایتشان ایجاد شده را گرفته است.

خیلی وقت‌ها نبود ایمان در وجود افراد، پرده‌ای ضخیم از جنس ترس و تردید را در مقابل چشمان این افراد قرار داده است، تا قادر به دیدن نشانه‌ها و هدایت واضح جهان نباشند! به همین دلیل است که افراد بسیار زیادی قادر به فهم زبان جهان از جنس نشانه‌ها نیستند و نمی‌توانند الهامات الهی را دریافت کنند؛ دقیقاً به همین خاطر است که از حقیقت و اصل خود، جدا شده‌اند.

در قرآن کریم هم آمده است که:

قَالَ رَبُّنَا الَّذِی أَعْطَى کُلَّ شَیْءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدَى

گفت پروردگار ما همان کسی است که همۀ موجودات عالم را
نعمت وجود بخشیده و سپس هدایت کرده است. (سوره طه، آیه 50)

چه کسانی این هدایت را دریافت می‌کنند؟!

فقط افرادی که به خداوند ایمان دارند و نشانه‌های واضح هدایت را می‌بینند و می‌پذیرند!

افرادی که هر لحظه آمادۀ تغییر و بهبود اوضاع زندگی‌شان هستند! چون فهمیده‌اند که جهان هرگز از تغییر و گسترش یافتن باز نمی‌ایستد و در این مسیر، افرادی که در روند این بهبود و گسترش، با جهان همراه می‌شوند، بهترین پاداش‌ها را دریافت می‌کنند.

این را یادتان باشد که:

  • هرچقدر که زندگی‌تان خوب باشد، بازهم می‌تواند بهتر شود.
  •  هرچقدر که شیوۀ ثروت سازی شما عالی است، بازهم می‌تواند عالی‌تر شود.
  • هرچقدر که باورهای قدرتمند کننده‌ای دارید، بازهم می‌توانید باورهای قدرتمند کننده‌تری داشته باشید.
  • هرچقدر که نتایج زندگی‌تان عالی است، بازهم می‌توانید نتایجی عالی‌تر را تجربه کنید.

و زمانی که این طرز تفکر را در خودتان ایجاد کنید، ظرف وجودتان گسترش می‌یابد و آمادۀ دریافت نعمت‌هایی بیشتر و بهتر می‌شوید و می‌توانید امکانات بیشتری را از این جهان تجربه کنید.

حدوداً دوهفته قبل بود که یک پست دربارۀ اینکه آیا تغییر یک انتخاب است یا نه، منتشر کردم و در آن توضیح دادم که افراد چهار دسته هستند:

  1. افرادی که هرگز تغییر نمی‌کنند.
  2. افرادی که فقط تحت‌فشار سختی‌های زیاد تغییر می‌کنند.
  3. افرادی که با کوچک‌ترین سختی‌ها تغییر می‌کنند.
  4. افرادی که در شرایط مطلوب تغییر می‌کنند.

حالا باتوجه‌به پیام‌ها و بازخورد‌های شما عزیزان، در ادامۀ آن پست، لازم است نکات بسیار مهمی را توضیح بدهم که در ادامه باهم آن‌ها را بررسی می‌کنیم… .

ترس در مقابل جسارت تغییر

خیلی از افراد هستند که به‌خاطر ترس‌ها و نگرانی‌هایی که دارند، دوست ندارند تغییر کرده و از منطقۀ امنشان خارج شوند.

در طی این چند سالی که دربارۀ قوانین موفقیت و ثروت تحقیق و بررسی می‌کنم؛ افراد بسیار زیادی را دیده‌ام که با اینکه استعداد‌های بسیار خوبی دارند، با اینکه توانایی‌های بالایی دارند، اما شهامت حرکت و جسارت تغییر کردن ندارند!

افراد بسیار زیادی دوست ندارند تغییر کنند

این افراد شهامت اینکه از توانایی‌هایشان استفاده کرده تا به پیشرفت و موفقیت بیشتر برسند را ندارند؛ آن‌ها می‌ترسند که از منطقۀ امنشان خارج شوند و برای رسیدن به رؤیاهایشان قدم بردارند.

چرا تغییر نمی‌کنید؟

به این فکر کنید که چرا نمی‌خواهید تغییر کنید؛ چرا با اینکه این وضعیت دارد شما را آزار می‌دهد، بازهم نمی‌خواهید تغییر کنید؟!

سعی کنید روندی که الان دارید طی می‌کنید را ببینید و این را ببینید که در 10 سال آینده، با اینکه شرایطتان هر روز دارد بدتر می‌شود، در چه جایگاهی خواهید بود؟ آیا آن جایگاه، همان جایگاهی هست که هماهنگ با هدف شما است؟!

وقتی که شما دوست نداشته باشید تغییر کنید، اگر الان شرایط زندگی‌تان کمی به شما فشار می‌آورد، در 10 سال آینده، این فشار بسیار زیاد و کمرشکن خواهد بود!

باید سعی کنید بتوانید آن فشار بسیار زیاد در 10 سال آینده را الان حس کنید؛ باید سعی کنید روزهای سخت و آن سختی‌ها و مشکلات و عذاب‌هایی که در 10 یا 20 سال آینده برایتان ایجاد می‌شود را الان حس کنید تا به شما انرژی بدهد برای حرکت کردن و شما را مجبور کند که تغییر کرده و حرکت کنید!

یکی از بهترین راه‌ها برای غلبه بر ترس از تغییر

این که شما ببینید که اگر با همین روند ادامه دهید، در آینده چه سختی‌ها و عذاب‌هایی را خواهید دید و شرایط چقدر برایتان سخت و اذیت‌کننده می‌شود، یکی از بهترین شیوه‌هایی است که کمک می‌کند تا جسارت تغییر را در خودتان کرده و شروع به حرکت کنید.

دقیقاً همان کاری که من کردم! اگر پست «آیا تغییر یک انتخاب است؟» را مطالعه کرده باشید، آنجا توضیح دادم که قبلاً از طریق وبلاگ‌هایم درآمد خوبی داشتم اما پس از مدتی نشانه‌هایی را دیدم و روندی که طی می‌کردم را بررسی کرده و فهمیدم که آن کار، کاری نیست که برایم مفید باشد و حتی آینده خوبی برایم داشته باشد!

الان شما هم در هر شرایطی که هستید، اگر وضعیت زندگی‌تان دارد بد می‌شود (چه از لحاظ مالی، چه از لحاظ روابط و…)، سعی کنید این نشانه‌ها را ببینید. مثلاً اگر قبلاً ماهی یک‌بار با همسر خود بحث و دعوا می‌کردید، اما جدیداً این بحث و دعواها به هفته‌ای یک‌بار رسیده است؛ این را بدانید که اگر همین روند را ادامه بدهید در آینده به روزی یک‌بار هم خواهد رسید!

پس از همین‌الان فکری به حال این وضعیت کنید و سعی کنید از همین لحظه رفتارها، باورها و اعمالتان را تغییر بدهید؛ نه اینکه وقتی اوضاع خیلی سخت و خراب شد!

سعی کنید در تمام لحظات زندگی‌تان و در تمام موضوعات مختلف، آمادگی تغییر را داشته باشید؛ این جمله به این معنی است که:

باید آمادگی و جسارت تغییر در تمام جنبه‌های زندگی‌تان را داشته باشید
قبل از اینکه اوضاع آن‌قدر سخت شود که به ناتوانی و بیچارگی برسید.

هرچند که در ناتوانی مطلق هم، انسان اگر بخواهد و ایمان داشته باشد و خداوند را باور کند، می‌تواند تغییرات را شروع کرده و زندگی‌اش را متحول کند.

اما چرا بگذاریم که اوضاع این‌قدر بد شود؟ این موضوع مانند یک بیماری است؛ چرا اجازه دهیم که یک بیماری آن‌قدر در وجودمان ریشه کند که بعداً بخواهیم با عمل جراحی آن را برطرف کنیم؟! چرا با پرهیز از یک غذا یا خوراکی نامناسب آن را برطرف نکنیم؟!

چرا چیزی که می‌شود با یک تغییر کوچک درستش کنیم را به بعد موکول می‌کنیم که بعداً به‌سختی آن را درست کنیم؟

حرف من برای زندگی این است که: ما باید حواسمان باشد که جهان در حال تغییر و گسترش است و ما هم باید گام‌به‌گام با جهان تغییر کنیم؛ در کسب‌وکار، در میزان سلامتی، در رفتارمان و در تمامی موضوعات مختلف زندگی‌مان.

این چیزی است که خودم همیشه به آن پایبندم، چون این یک قانون است!

در گذشته دوستی داشتم که یک سیستم درآمدزایی آنلاین قانونی داشت که برایش بسیار درآمدزا بود؛ حتی من خودم هم به کمک وبلاگ‌هایم، از سیستم او برای درآمدزایی استفاده می‌کردم؛ اما همان‌طور که در پست «آیا تغییر یک انتخاب است؟» توضیح دادم، بعد از مدتی آن کار را رها کردم و به سراغ کار دیگری رفتم… .

آن موقع‌ها وضع مالی او بسیار بهتر از من بود، اما من می‌دانستم که این کار، برایم مفید نیست و تغییر کردم؛ وارد کاری شدم که درآمد بسیار پایین‌تری برایم داشت؛ بعد از مدتی به موفقیت‌های خوبی هم رسیدم. اما زمانی که از آن دوستم خبر گرفتم، متوجه شدم کارش پس از مدتی با شکست مواجه شده و سیستمی که داشت، تعطیل شده است.

با خودم گفتم: «این می‌توانست آیندۀ تو باشد، اگر تغییر نمی‌کردی».

اکنون از او خبر ندارم، اما امیدوارم هرکجا که هست، او نیز تغییر کرده باشد و کسب‌وکاری موفق را برای خودش راه انداخته باشد.

نتیجۀ ایجاد جسارت تغییر در خودمان

من تغییر کردم و اکنون از آن تغییر راضی و خوشحالم؛ چون در این چند سال، کارهای مختلفی را امتحان کرده‌ام؛ هرچند تعدادی از کارهایم به شکست منتهی شد، اما در عوض در بسیاری از کارهایم موفق شدم؛ ده‌ها تجربه کسب کرده‌ام؛ با هزاران نفر آشنا شدم و نتایج بسیار ارزشمندی را از طریق تحقیقاتم کسب کرده‌ام؛ این برایم بسیار مهم و ارزشمند است!

تمام این اتفاقات باعث شد که بزرگ‌تر، قوی‌تر، شجاع‌تر و باایمان‌تر شوم… .

لطفاً شما هم هر روز به دنبال تغییر و بهبود باشید؛ هر روز بگویید «چه‌کار کنم که امروز بهتر از دیروز باشم؟» و یا «در کدام قسمت از زندگی‌ام باید تغییر ایجاد کنم تا اوضاع بهتر شود؟».

جسارت تغییر و شروع تحول فردی در زندگی از همین الان

سعی کنید نشانه‌ها را ببینید، چون جهان هر روز از طریق نشانه‌ها با شما صحبت می‌کند؛ مانند داستان قورباغه نباشید که آن را در ظرف آبی با دمای معمولی قرار می‌دهند و آن ظرف را روی حرارت ملایم می‌گذارند؛ اما چون آن قورباغه متوجه نشانه‌ها و تغییر دما نمی‌شود، آن افزایش دما، درنهایت به مرگ آن منتهی می‌شود!

اگر کسب‌وکارتان هر روز افت می‌کند و درآمدتان هر روز کمتر می‌شود، حتماً باید تغییری در آن ایجاد کنید؛ حتماً باید به دنبال پیشرفت و توسعه باشید!

مثلاً ممکن است کسب‌وکارتان به شکل سنتی بوده باشد و اگر آن را به شکل مدرن و متصل به دنیای اینترنت، تغییر بدهید، آن کسب‌وکار، خیلی پیشرفت کند و ثروت حلال بسیار زیادی را برایتان خلق کند.

من نمی‌دانم کسب‌وکارتان چیست، اما این را می‌دانم که اگر کسب‌وکارتان دارد هر روز و هر روز کوچک‌تر می‌شود، اگر هر روز درآمدتان در حال کم‌شدن است، اگر هر روز مشتریانتان کمتر می‌شود، باید به فکر تغییر باشید!

لطفاً نپذیرید که این طبیعی است! نپذیرید که به‌خاطر رکود اقتصادی به این وضع رسیده‌اید؛ این را باور نکنید! خیلی‌ها در همین رکود اقتصادی به ثروت رسیده‌اند؛ آن‌هایی که زودتر از اینکه دچار سختی‌ها بشوند، تصمیم به تغییر گرفته‌اند.

اگر لازم است نمای دفتر یا مغازۀ خود را تغییر بدهید، اکنون این کار را انجام بدهید؛ اگر لازم است رفتارتان را با مشتریانتان تغییر بدهید، اگر لازم است کسب‌وکارتان را اینترنتی کنید، لطفاً اکنون این کارها را انجام بدهید؛ منتظر نشوید که سختی‌ها و مشکلات آن‌قدر به شما فشار وارد کنند تا درنهایت مجبور به تغییر شوید.

جمع‌بندی نهایی

از شما می‌خواهم که حواستان به نشانه‌ها باشد؛ بدانید که خداوند با همین نشانه‌ها دارد با ما صحبت می‌کند و به ما نشان می‌دهد که باید تغییر کنیم و به دنبال بهبود و پیشرفت بیشتر باشیم.

نکتۀ بسیار مهمی که باید یادتان باشد این است که در هر شرایطی که هستید، بازهم می‌توان آن را بهتر کرد؛ هرچقدر خوب، یا هرچقدر بد!

یعنی اگر شرایطتان عالی و بی‌نظیر است و درآمدی بسیار عالی دارید؛ بدانید که بازهم می‌توان آن را بهتر کرد؛ فقط لازم است که یک سری تغییراتی را در خودتان ایجاد کنید؛ مخصوصاً در طرز فکر و باورهایتان.

خیلی از افراد می‌ترسند که تغییر کنند؛ آن‌هابه هیچ جا نمی‌رسند؛ لطفاً شما از آن‌ها نباشید؛ جسارت تغییر را در خودتان ایجاد کنید و تغییر کنید به‌سوی بهتر شد. در نهایت این را می‌گویم که: «همیشه به دنبال پیشرفت بیشتر، موفقیت بیشتر و ثروت بیشتر باشید؛ اگر که می‌خواهید هم در دنیا و هم در آخرت خوب زندگی کنید».

ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه الله یکتا، شاد، موفق، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این مقاله (PDF)

حجم این فایل: 1 مگابایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

0 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید