اصل ثروت و موفقیت

مهم‌ترین اصل موفقیت در کسب و کار چیست؟

امروز می‌خواهم دربارۀ عوامل اصلی موفقیت و ثروت افراد در کسب‌وکارهای مختلف صحبت کنم. احتمالاً شما هم دیده‌اید که دو نفر به طور تقریبی در یک منطقه از شهر کسب‌وکاری مثل موبایل فروشی، بوتیک یا مثلاً شیرینی‌فروشی دارند، اما درآمد یکسانی ندارند؛ یعنی یکی از آنها درآمد خیلی خوبی دارد و از دخلش راضی است و دیگری کاملاً برعکس، درآمد پایینی دارد و همیشه ناراضی است… .

می‌خواهیم در این مقاله بررسی کنیم که چرا بعضی از افراد همیشه درآمدشان خوب است و برخی دیگر همیشه درآمد پایینی دارند درحالی‌که در هر دو در یک شغل و در یک منطقه از شهر فعالیت می‌کنند.

ابتدا می‌خواهم دربارۀ خودم توضیحی کوتاه بدهم: من سید محمد موسوی مدیر و مؤسس مجموعۀ جهان بهتر هستم؛ از آن‌ها که همیشه به دنبال موفقیت و استقلال مالی از راه حلال بودم، از سنین پایین در مغازۀ پدربزرگم مشغول به کار شدم تا بتونم درآمدی هرچند اندک داشته باشم؛ اکنون بیش از شش سال است که در حوزۀ موفقیت فردی و ارتقاء سطح ثروت تحقیق و بررسی می‌کنم.

از روزی که شروع به مطالعۀ کتاب‌های موفقیت کردم و پس از مدتی با قانون جذب آشنا شدم، زندگی‌ام در تمامی ابعاد متحول شد و موفقیت‌های پی‌درپی زیادی کسب کردم؛ از کسب رتبۀ یک کشوری در مسابقات وبلاگ‌نویسی گرفته تا موفقیت‌های تحصیلی و… .

اما چیزی که مرا آزار می‌داد این بود که هنوز نتوانسته بودم به آزادی مالی برسم؛ یعنی با اینکه کار می‌کردم و گاهی درآمد خوبی هم داشتم، اما بازهم موفقیت مالی برایم میسر نشده بود.

آن روز‌ها به خدا می‌گفتم: «خدایا تو به من سلامتی دادی، دوستان خوب دادی، نعمت‌های عالی دادی و بابت همۀ این‌ها واقعاً سپاسگزارم؛ اما می‌خواهم از راه حلال و درست، آن‌قدر به آزادی مالی برسم که به تمام مردم جهان بگویم: باور کنید تمام این قوانین و مطالبی که آموزش می‌دهم، در تمامی ابعاد زندگی‌تان اثرگذار و قطعی است».

یعنی (مطالبی که در سایت جهان بهتر ارائه می‌دهم) هم باعث بهبود روابط می‌شود، هم باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس، شادی، سلامتی و تندرستی می‌شود و هم باعث کسب موفقیت‌ها و ثروت‌های روزافزون می‌شود؛ در یک‌کلام، یعنی اگر وارد این مسیر شوید، هرآنچه که می‌خواهید، به شما داده می‌شود!

می‌خواهم بگویم که اگر خداوند را باور کنید، اگر قوانینی که خداوند برای این جهان وضع نموده است را باور کنید و بر اساس آن‌ها عمل کنید، هرآنچه که بخواهید را می‌توانید به دست بیاورید؛ در هر ابعادی!

اکنون در شرایطی هستم که می‌توانم باقدرت بگویم: «باور کنید که می‌توانید همه چیز را تغییر بدهید؛ باور کنید که فقط کافی است زمان بگذاریم و روی خودمان کار کنیم و باورهایمان را تغییر بدهیم؛ در این صورت راه‌های جدیدی در زندگی برایمان باز خواهد شد؛ ایده‌های جدیدی به ما الهام خواهد شد و هرآنچه که برای کسب موفقیت و ثروت می‌خواهیم به ما گفته خواهد شد».

تبلیغات و روش‌‌های بازاریابی اصل ثروت نیستند!

خیلی از افراد دائماً به دنبال روش‌های تبلیغات، بازاریابی و فروش هستند که بتوانند با آن‌ها در شغلشان موفق شوند درحالی‌که اگر باورهای درستی نداشته باشند، هرچقدر هم که زحمت بکشند بازهم شکست می‌خورند. نمی‌گویم یادگیری این علوم اشتباه است، اما می‌خواهم بگویم اگر روی خودمان و باورهایمان کار کنیم، آن‌وقت از راه‌های مختلف، به بهترین راهکارهایی برای رسیدن به اهدافمان و کسب استقلال مالی هدایت می‌شویم که سایر افراد قادر به دیدن و درک آن‌ها نیستند!

اصل ثروت و موفقیت در کسب و کار برای رسیدن به استقلال مالی

یعنی اصل موضوع، کارکردن به‌صورت ریشه‌ای روی باورهایتان است؛ وقتی که روی باورهایتان کار می‌کنید، سایر موضوعات کوچک‌تر، مثل: «کجا مغازه بخرم؟»، «چطور تبلیغات کنم؟»، «چطور بفروشم؟»، «چطور استخدام کنم؟» و…، همگی بعداً به شکل‌های مختلف و از راه‌های مختلف به شما گفته می‌شود!

مثلاً، به کتابی هدایت می‌شوید، آن را می‌خوانید و در آن، نکته‌ای بسیار مهم می‌آموزید که دقیقاً پاسخ شماست؛ یا در سمیناری شرکت می‌کنید که بهترین راهکار خود را آنجا می‌یابید؛ یا در لابه‌لای صحبت‌های چند نفر با یکدیگر، حرفی را می‌شنوید که در ذهنتان مانند یک جرقه عمل می‌کند و باعث ایده‌هایی ناب می‌شود؛ و سایر راه‌هایی که نمی‌دانیم اما به وقتش به ما گفته می‌شود… .

پس فعلاً درگیر موضوعات کوچک‌تر نشوید؛ ابتدا باید روی خودمان و باورهایمان کار کنیم، بعد آرام‌آرام به پاسخ موضوعات کوچک‌تر خواهیم رسید.

دوستان، اگر من دربارۀ این مسائل صحبت می‌کنم، به‌خاطر این است که نتیجه گرفته‌ام! این‌ها قوانین جهان هستند و وقتی چیزی قانون می‌شود، محال است که انجام بدهید و نتیجه نگیرید! به همین دلیل دوست دارم بیشتر به این مطالب فکر کنید و واقعاً به این آموزه‌ها عمل کنید؛ اگر می‌خواهید نتیجه بگیرید.

نکتۀ مهم برای ثروتمند شدن

اکنون می‌خواهم دربارۀ اینکه «دو نفر در یک کسب‌وکار یکسان، در یک منطقۀ یکسان، نتایج خیلی متفاوتی می‌گیرند»، یک نکته خیلی مهم را توضیح بدهم؛ لطفاً خوب دقت کنید که این نکته بسیار مهم است:

وقتی که می‌خواهید قوانین جهان هستی مرتبط با زمینه‌ای را بفهمید، بیایید افراد موفق در آن زمینه‌ای که می‌خواهید قوانین آن را بیابید را پیدا کنید و سپس ویژگی‌های مشابه آن افراد را بررسی کنید.

یعنی ببینید این افرادی که در آن زمینه یا در آن کسب‌وکار موفق شده‌اند، چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟

اهمیت شناخت کافی

لطفاً دقت داشته باشید که وقتی می‌خواهید ویژگی‌های افراد موفق را بررسی کنید، باید با شناخت کافی این کار را انجام بدهید؛ چون اگر بدون شناخت این کار را انجام بدهید باعث می‌شود عوامل و دلایل موفقیت آن‌ها را به‌درستی درک نکنید! چرا؟

چون با آن‌ها صحبت نکرده‌اید، چون به اندازۀ کافی کنکاش نکرده و مسائل را ظاهری دیده‌اید! اما اگر وقت بگذارید و ریزبینانه به موضوع نگاه کرده و آن افراد را بررسی کنید؛ یک سری ویژگی‌هایی در آن‌ها پیدا خواهید کرد؛ مثلاً ممکن است متوجه شوید که این افراد یک سری ویژگی‌های روحی و روانی مانند امید، صبر، اخلاق خوب، مشتری‌مداری، حوصله، ایمان و… دارند؛ یا مثلاً متوجه شوید که آن‌ها محصولاتی باکیفیت دارند و یا هر چیز دیگری… .

وقتی که ویژگی‌های آن افراد را پیدا کردید، باید ببینید کدام یک از این ویژگی‌ها با هم مشترک هستند؟ یعنی بیایید این ویژگی‌ها را کنار هم قرار دهید و از میان آن‌ها ویژگی‌های مشترک را جدا کنید.

آن ویژگی‌هایی که باهم مشترک هستند، یک قانون هستند!

این جمله یعنی چه؟ یعنی اینکه ممکن است شما در شهرتان دو فرد بسیار موفق را بشناسید که یکی از آن‌ها در بهترین و اصلی‌ترین جای شهر مغازه دارد و بسیار موفق است ولی نفر دوم با اینکه مغازه‌اش در جایی معمولی و کم‌اهمیت قرار دارد، او هم به اندازۀ نفر اول بسیار موفق است! پس نتیجه می‌گیریم که این ویژگی «فعالیت در مکانی خیلی خوب در مرکز شهر» جزء قوانین اصلی موفقیت نیست.

یا یک مثال دیگر؛ مثلاً یک نفر را می‌شناسید که بسیار موفق است درحالی‌که بسیار منظم و با برنامه‌ریزی دقیق است؛ یعنی همۀ کارهایش را با نظم کامل انجام می‌دهد و دقیقاً می‌داند که امروز باید چه‌کارهایی را در چه ساعاتی انجام بدهد و همچنین از قبل می‌داند که فردا چه‌کارهایی را برای انجام‌دادن دارد.

ما می‌گوییم این فرد بسیار منظم است و ویژگی آن را منظم بودن می‌دانیم. سپس در همان زمینۀ کاری، فرد دیگری را می‌یابید که او هم مانند نفر اول بسیار موفق است درحالی‌که اصلاً اهل برنامه‌ریزی نبوده و هیچ‌کدام از کارهایش را مثل نفر اول با نظم و برنامه‌ریزی انجام نمی‌دهد!

پس نتیجه می‌گیریم که «بسیار منظم بودن و داشتن برنامه‌ریزی دقیق» عامل و قانون اصلی موفقیت نیست.

یا یک مثال دیگر: مثلاً یک نفر را می‌بینید که در شبانه‌روز ساعات کمی را می‌خوابد، بسیار فعال و پرجنب‌وجوش است، هر روز فعالیت‌های زیادی انجام می‌دهد و بسیار موفق و ثروتمند است؛ اما یک نفر دیگر را هم می‌بینید که او هم مانند نفر اول بسیار ثروتمند و موفق است، درحالی‌که روزانه بیشتر از 8 ساعت می‌خوابد، بسیار خونسرد بوده و بیشتر در حال تفریح است و مثل نفر اول فعالیت‌های زیادی ندارد!

پس به این نتیجه می‌رسیم که «کم‌خوابی و زمان زیادِ کاری و فعالیت زیاد» نیز جزء عامل و قانون اصلی موفقیت نیست؛ چون اگر بود، نفر دوم نباید موفق و ثروتمند می‌شد!

دقت کنید که تمامی مثال‌هایی که گفتم جزء عوامل موفقیت هستند اما عامل و قانون اصلی موفقیت نیستند؛ پس دقت کنید تا به‌درستی متوجه شوید، چون این نکته بسیار مهم است.

من به این شکل به قوانین جهان هستی پی بردم؛ یعنی روشی را به شما می‌گویم که خودم از آن نتیجه گرفته‌ام و بر صحت آن یقین دارم!

یادتان باشد این نوشته‌ها فقط اطلاعات نیست، شما اینجا نیستید که فقط اطلاعاتتان را افزایش دهید، زیرا اطلاعات بدون عمل، مانند زنبور بی عسل است؛ این نوشته‌ها دستورالعمل هستند که اگر به آن‌ها عمل کنید، نتایجی عالی کسب خواهید کرد که اکنون حتی به فکرتان خطور نمی‌کند… .

راستی، اگر می‌خواهید شغلتان را تغییر بدهید تا بتوانید به آزادی مالی برسید، حتماً محصول «آیا باید شغلم را تغییر بدهم تا ثروتمند شوم؟» را ببینید.

اصل ثروت و موفقیت چیست؟

من در طی این چند سال گذشته، افراد موفق مختلف را بررسی کردم تا ببینم چه ویژگی‌ها و چه باورهایی دارند که باعث موفقیت و استقلال مالی آن‌ها شده است؛ هرچقدر که بیشتر تحقیق و بررسی کردم، متوجه شدم که تمام چیزهایی که من فکر می‌کردم اصول اصلی موفقیت هستند، در وجود این افراد متفاوت و متغیر بوده است!

افراد از لحاظ نژاد، شهر، کشور، تحصیلات، خانواده، سن، سرمایۀ اولیه، میزان خواب در شبانه‌روز، میزان فعالیت و ساعات کاری و…، همگی باهم متفاوت بودند درحالی‌که همگی آن‌ها بسیار موفق و ثروتمند هستند.

درنهایت به این نتیجه رسیدم که تنها چیزی که بین تمامی این افراد مشترک است، وجود یک سری از باورهایی خاص در ذهن آن‌هاست که باعث موفقیت و ثروتمندی آن‌ها شده است، باورهایی که در دیگر افراد وجود ندارد!

البته نمی‌خواهم بگویم که بقیه عوامل موفقیت، مثل نظم، برنامه‌ریزی، سحرخیزی، صبر، تلاش و…، نادرست و بی‌ارزش هستند؛ خیر، این موارد هم مهم هستند اما می‌خواهم بگویم این موارد عامل اصلی موفقیت و ثروتمند شدن افراد نیستند.

احتمالاً خیلی از شما عزیزان هم، چنین تغییراتی مثل نظم، ورزشکاری، سحرخیزی و… را در خودتان ایجاد کرده‌اید، اما از لحاظ مالی موفق نشده‌اید؛ من هم قبلاً این تغییرات را در خودم ایجاد کرده بودم، اما از لحاظ مالی پیشرفتی نداشتم!

پس از تحقیق و بررسی‌هایی که انجام دادم فهمیدم مهم‌ترین عامل موفقیت و ثروتمندی افراد، این است که چه فرکانسی به جهان هستی ارسال می‌کنند! چون جهان هستی فرکانس‌های ارسالی شما را دریافت کرده و بر اساس آن فرکانس‌ها تعیین می‌شود که شما از لحاظ مالی پیشرفت کنید یا خیر… .

یک قانون بدون تغییر

من قبلاً در پست «قانون جذب چیست؟»، اصل فرکانس و نظریۀ مدارها را شرح داده‌ام؛ اما اینجا خیلی کوتاه آن را تکرار می‌کنم: هر فرد توسط باورهایی که دارد، قوی‌ترین فرکانس‌ها را با به جهان هستی ارسال می‌کند (فرکانس‌های ارسال شده، همجنس با آن باورها هستند)؛ انسان‌ها، بر اساس فرکانس‌هایی که دارند در مدارهای مختلفی قرار می‌گیرند؛ که در آن مدارها، میزان خاصی از ثروت، میزان خاصی از شادی، میزان خاصی از سلامتی و… وجود دارد. یعنی فردی که در مدار مخصوص خودش قرار دارد، نمی‌تواند به مقدار بیشتر یا کمتری از ثروت، شادی، سلامتی و… دسترسی داشته باشد.

طبق این قانون بدون تغییر، اصولی مهم را متوجه شدم! و وقتی که اصل را متوجه می‌شوید، کم‌کم می‌توانید قوانین را حدس بزنید… .

سپس با شناختی که از قانون داشتم، تغییرات خودم و افراد موفق و ثروتمند مختلف در حوزه‌های مختلف را بررسی کردم و متوجه شدم که مهم‌ترین عامل موفقیت و ثروتمند شدن افراد، باورهای آن‌هاست؛ نه عواملی بیرونی و جزئی!

درنتیجه تصمیم گرفتم که روی خودم کار کنم و باورهایم را تغییر بدهم و درنهایت به همان اندازه‌ای که روی خودم کار کردم، از لحاظ مالی پیشرفت کردم؛ البته درست است که وضع مالی‌ام نسبت به قبل خیلی بهتر است، اما هنوز هم خیلی جا دارد که بهتر از این شود؛ چه زمانی بهتر می‌شود؟ زمانی که بازهم روی خودم و باورهایم کار کنم و فرکانس‌های بهتری را به جهان هستی ارسال کنم. این یعنی وقتی که روی باورهایتان کار می‌کنید، ظرفیت ثروتی که وارد زندگی‌تان می‌شود، تغییر کرده و بیشتر می‌شود.

مهم‌ترین اصل ثروت در کسب و کار، باورهای فرد است.

وجود فاصلۀ زمانی در مهم‌ترین اصل ثروت

البته یادتان باشد، از موقعی که روی باورهایتان کار می‌کنید و فرکانس‌هایتان تغییر می‌کند تا وقتی که نتیجه می‌گیرید و وضعیت مالی شما بهتر می‌شود، یک بازۀ زمانی خاص وجود دارد؛ یعنی این‌طور نیست که امروز روی باورهایتان کار کردید، همین امروز نتایج آشکار شود! چرا؟

چون باورهای شما یک‌روزه به وجود نیامده‌اند که بخواهند یک‌روزه تغییر کنند و دوم اینکه وقتی فرکانسی به جهان هستی ارسال می‌شود، این قانون است که یک فاصلۀ زمانی نامشخص وجود داشته باشد تا انسان بتواند درصورتی‌که اشتباه کرده است، آن را اصلاح کرده و تغییر بدهد.

می‌دانم انسان دوست دارد سریعاً نتیجه را تجربه کند، اما من این بازۀ زمانی را درک کرده‌ام و می‌دانم که هرچقدر شور و اشتیاق بیشتری برای یادگیری، حرکت و تغییر داشته باشم، این فاصله کم‌تر می‌شود؛ به همین دلیل است که هر روز روی باورهایم کار می‌کنم.

اگر روی باورهایتان کار کنید و باورهای مخرب را به باورهای قدرتمند کننده تغییر بدهید، خواهید دید که وضعیت مالی شما بسیار عالی خواهد شد و اگر همین مسیر را ادامه دهید، به ثروتی خواهید رسید که حتی در تصورتان هم نمی‌گنجد.

یادتان باشد که ثروتمند شدن خوب است و زمانی که از نظر مالی پیشرفت می‌کنید، سطح زندگی‌تان بسیار بهتر می‌شود و زندگی بسیار زیباتری را خواهید داشت و همواره شکرگزار خداوند خواهید بود.

باور کنید هرآنچه را که از خداوند بخواهید به شما عطا می‌کند؛ فقط کافی است که با خدا هماهنگ شوید، قوانین جهان هستی را درک کنید، باورهای درستی داشته باشید و از نظر فرکانسی با خواستۀ خود هماهنگ باشید.

در آیه 186 سوره بقره قرآن هم آمده است که: «هنگامی که بندگانم از تو درباره من بپرسند، (بگو) یقیناً من نزدیکم، دعای دعاکننده را زمانی که مرا بخواند اجابت می‌کنم؛ پس باید دعوتم را بپذیرند و به من ایمان آورند، تا راه یابند.»

یکی از دلایلی که من قرآن را این‌قدر دوست دارم این است که بسیاری از قوانینی جهان هستی که می‌تواند زندگی مالی، معنوی، روابط و سلامت ما را متحول کند، را در قرآن یافته‌ام! شاید باورتان نشود اما واقعاً کتاب قرآن بر اساس فرکانس است؛ به همین دلیل است که آموزه‌های این کتاب به‌گونه‌ای است که در تمام دوران‌ها، پاسخگو و راهنمای انسان‌هاست.

باور کنید در طی این چند سال هر تحقیقاتی که انجام داده‌ام، هر بار به همان نتایجی رسیدم که در قرآن آن را یافته بودم؛ به همین دلیل است که این‌قدر روی مطالبی که برای شما می‌نویسم اطمینان دارم!

روند تکامل در ارتقاء وضعیت مالی

نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که، زمانی که روی باورهایتان کار می‌کنید، وضعیت مالی‌تان به‌صورت تکاملی افزایش می‌یابد؛ نه به‌صورت جهشی!

مثلاً اگر اکنون ماهانه 6 میلیون تومان درآمد دارید، اگر به‌خوبی روی خودتان و باورهایتان کار کنید، درآمدتان آرام‌آرام به ماهانه 7 میلیون تومان، بعد 9 میلیون تومان، بعد 12 میلیون تومان و همین‌طور افزایش خواهد یافت (تا جایی که روی باورهایتان کار می‌کنید).

جمع‌بندی نهایی

در این پست به این موضوع بسیار مهم پی بردیم که عامل اصلی موفقیت و ثروتمند شدن افراد، باورهای آن‌هاست و فهمیدیم که عوامل جزئی موفقیت خوب هستند، اما قانون اصلی موفقیت و ثروت نیستند!

هر فرد با توجه به باورهایی که دارد، در مداری مخصوص قرار می‌گیرد که در آن مدار، میزان خاصی از ثروت، سلامتی، شادی، موفقیت و همچنین شرایطی همجنس با آن مدار، قرار دارد؛ البته هر فرد می‌تواند با تغییر احساس و باورهایش، به‌صورت آگاهانه مدارش را ارتقاء دهد.

خدا را باور کنید، هرآنچه را که بخواهید به شما عطا می‌کند؛ البته خودتان هم باید در مدار همجنس با خواستۀ خود قرار بگیرید. (مثلاً یک خواستۀ 500 میلیون‌تومانی، نمی‌تواند در مداری از جنس فقر قرار بگیرد)

مطالبی که در این پست گفته شد، بسیار مهم و کلیدی هستند؛ امیدوارم بتوانید به‌خوبی از آن استفاده کنید؛ ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه اللّه یکتا، شاد، پیروز، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

تمرین پیشنهادی

لطفاً شما هم در شهر خود، دو نفر را بیابید که هر دو در یک کسب‌وکار و تقریباً در یک منطقه فعالیت می‌کنند، درحالی‌که درآمد یکی از آن‌ها بسیار بیشتر از نفر دوم است و همیشه مشتری‌های فراوانی دارد.

این کار 3 نتیجۀ خوب برایتان خواهد داشت:

  1. افراد موفق را بیشتر می‌بینید و با آن‌ها بیشتر معاشرت می‌کنید.
  2. اعتماد به نفستان بالا می‌رود و توانایی ارتباط با افراد مختلف در وجودتان قوی‌تر می‌شود.
  3. اطلاعات ارزشمندی را به دست می‌آورید که در هیچ نوشته‌ای پیدا نمی‌کنید.

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این مقاله (PDF)

حجم این فایل: 700 کیلوبایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

0 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید