مبارزه با ناخواسته‌ها

چطور ناخواسته‌های زندگی‌مان را حذف کنیم؟

شاید تابه‌حال به این موضوع دقت نکرده باشید که اگر با هر چیزی که در زندگی‌تان ناخواسته است، بجنگید و سعی کنید آن را از زندگی‌تان حذف کنید، آن موضوع نه‌تنها نابود نمی‌شود، بلکه بیشتر در زندگی‌تان گسترش می‌یابد؛ چون ما با حرف‌زدن دربارۀ ناخواسته‌ها و تلاش برای مبارزه با آن‌ها، در حال توجه‌کردن به آن ناخواسته‌ها هستیم و طبق قانون جهان هستی، توجه کردن به هر چیزی، ریشه و اساس آن چیز را در زندگی‌مان گسترش می‌دهد.

سال‌هاست که افراد با ناخواسته‌هایشان مبارزه می‌کنند! آن‌ها هر بار ناخواسته‌ای را در زندگی‌شان تجربه می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که با آن مبارزه کنند تا به‌ظاهر آن را نابود کنند؛ اما همین‌که ناخواستۀ قبلی از بین می‌رود، ناخواسته‌ای جدید ایجاد شده و مشکلات بیشتری را به همراه می‌آورد.

حالا چرا این‌طور می‌شود؟ چون این یک قانون ابدی و ثابت است که: به هرآنچه که توجه کنید، ریشه و اساس آن در زندگی‌تان ایجاد شده و با توجه بیشتر، آن موضوع در زندگی‌تان گسترش می‌یابد. این یک قانون کیهانی است و برای این قانون مهم نیست که از چه چیزی خوشتان می‌آید و از چه چیزی متنفر هستید، چه چیزی را زشت و چه چیزی را زیبا می‌دانید؛ فقط کافی است که به آن توجه کنید؛ در این صورت، اصل آن چیز، ریشۀ آن چیز، در زندگی‌تان گسترش می‌یابد.

برای مثال؛ اگر به زیبایی‌ها توجه کنید، زیبایی‌های بیشتری وارد زندگی‌تان می‌شود، اگر به ترس‌ها، نگرانی‌ها، مشکلات و… توجه کنید، ترس‌ها، نگرانی‌ها و مشکلات بیشتری وارد زندگی‌تان می‌شود؛ این قانونی است که را همۀ شما، آن را تجربه کرده‌اید.

مبارزه با ناخواسته‌ها مساوی گسترش آن

طبق قانون جهان هستی، هروقت نگران هستید، اتفاقات بدی برایتان رخ می‌دهد، هروقت که امیدوار هستید و احساس خوبی دارید، اتفاقات خوبی برایتان رخ می‌دهد!

  • مثلاً اگر فرزند دارید و همواره به بازیگوشی و درس نخواندن او توجه می‌کنید، فرزندتان هر روز و هر روز درسش ضعیف‌تر می‌شود.
  • یا مثلاً اگر به یک جوش روی صورتتان توجه کنید، آن جوش هر روز بدتر و بیشتر می‌شود.
  • اگر نگران پنچر شدن لاستیک ماشینتان هستید، هر روز و هر روز بیشتر این اتفاق رخ می‌دهد.
  • اگر زمانی که برای اعضای فامیلتان مهمانی برگزار می‌کنید، نگران این باشید که مبادا اتفاقی بیفتید و نکند مهمانی خراب شود، برعکس اتفاقی رخ می‌دهد که باعث به‌هم‌خوردن مهمانی می‌شود و… .

کاری که رسانه‌ها انجام می‌دهند

تا حالا به روزنامه‌ها، خبرنگاران، اخبار و رسانه‌ها دقت کرده‌اید؟ آن‌ها عاشق این هستند که ببینند چه اتفاقات بدی در جهان رخ داده است تا همان اتفاقات را به بدترین حالت ممکن و با بزرگ‌نمایی‌، رسانه‌ای کنند و به مردم نشان بدهند که در فلان نقطه از جهان، فلان فرد کشته شد، فلان هواپیما سقوط کرد، فلان انفجار رخ داد، فلان تصادف اتفاق افتاد و… .

اثر رسانه‌ها در توجه به ناخواسته‌های زندگی

گاهی اوقات با خودم فکر می‌کنم که اگر چنین اتفاقاتی نباشند، رسانه‌ها بیکار می‌شوند! رسانه‌ها سیستمشان این است و عاشق این هستند که بیایند دربارۀ بدبختی‌ها و مشکلات صحبت کنند؛ دربارۀ چیزهایی که انسان دوست دارد با آن‌ها بجنگد؛ دربارۀ چیزهایی که انسان دوست ندارد در زندگی‌اش وجود داشته باشد.

با ناخواسته‌ها مبارزه نکن!

طبق قانون بدون تغییری که خداوند در خلقت این جهان نهاده است، فارغ از اینکه چقدر برای مبارزه با ناخواسته‌هایتان، انرژی و هزینه صرف می‌کنید، در حقیقت فقط به گسترش آن‌ها در زندگی‌تان دامن می‌زنید.

اگر دقت کرده باشید، در هر جای دنیا، هر فرد یا دولتی که اعلام می‌کند، که می‌خواهد با چیزی مبارزه کند، آن چیز با سرعت بیشتری گسترش می‌یابد؛ مثلاً مبارزه با بی‌عدالتی، مبارزه با فقر، مبارزه با تبعیض نژادی و… .

یعنی اگر در صحبت‌های فردی، این موضوع مطرح شد که «می‌خواهیم با فلان چیز مبارزه کنیم»؛ شما می‌توانید مانند یک پیشگو، پیشگویی کنید که «آن چیز، در جهان گسترش می‌یابد» و این پیشگویی محقق می‌شود!

طبق قوانینی که شناخته‌ام، راه‌حل مسئله، مبارزه با ناخواسته‌ها نیست، بلکه بی‌توجهی به ناخواسته‌ها، یا به قول قرآن اعراض کردن (روی برگرداندن) از آن‌هاست.

چون این خاصیت جهان است که شما به هر چیزی که توجه کنید، اساس آن را در زندگی‌تان به وجود می‌آورد، به‌طوری‌که تجربیات بعدی زندگی‌تان همانند و از جنس همان چیز خواهد بود؛ حتی اگر خوشمان نیاید.

باور کنید که اگر تمام جهان، سراسر آشوب شود، اما شما بتوانید توجهتان را روی چیزهایی که می‌خواهید قرار بدهید، آن آشوب‌ها وارد زندگی‌تان نمی‌شود. چرا؟

چون زمانی که شما در مداری درستی قرار بگیرید، در امان خواهید بود! چون در آن مدار، آن جنس از آشوب نمی‌تواند موجودیت داشته باشد؛ مانند سایه که در مقابل نور نمی‌تواند موجودیت داشته باشد.

آیات عذاب را بررسی کنید

لطفاً به قرآن مراجعه کرده و آیات عذاب را مطالعه کنید، در هیچ جای قرآن نمی‌توانید این موضوع را پیدا کنید که موقع عذاب، تر و خشک باهم سوخته باشند! یعنی هر زمان که قرار بوده است برای قومی عذاب نازل شود، پیامبر آن قوم، همراه با مردمان صالح، از آن منطقه خارج شده‌اند و فقط افراد بی‌ایمان و افرادی که در مسیر نادرست بوده‌اند، دچار عذاب شده‌اند.

به بیانی دیگر، مثلاً زمانی که برای قوم حضرت نوح (ع) عذاب نازل شد، این‌گونه نبوده است که خودِ حضرت نوح هم در آن عذاب گرفتار شده و از بین برود؛ خیر، فقط افرادی که از لحاظ فرکانسی در مدار نادرستی قرار گرفته بودند، دچار عذاب شدند.

این قانون جهان است که اگر قرار است عذابی نازل شود، جهان ابتدا افرادی که از لحاظ فرکانسی در مدار صحیح هستند را به شکل‌های مختلف از آن منطقه خارج می‌کند تا از آن عذاب در امان باشند.

اما راه‌حل حذف ناخواسته‌ها چیست؟

برای مثال، تنها راه‌حل مسئلۀ فقر، توجه به متضاد‌های آن است؛ یعنی همۀ چیز‌هایی که مساوی هستند با ثروت، فراوانی، برکت و نعمت.

مثلاً در رابطه با مثال بالا، مفهومی به نام «مبارزه با فقر» در قوانین جهان هستی «تعریف‌نشده» است؛ یعنی جهان چیزی به نام «مبارزه با فقر» نمی‌شناسد! به همین دلیل است که ما تاکنون نتوانسته‌ایم با مبارزه با فقر، آن را از بین ببریم.

جملۀ آلبرت انیشتین دربارۀ توجه کردن

طبق قوانین جهان هستی ما درآن‌واحد فقط می‌توانیم:

  • یا به فقر توجه کنیم یا به ثروت و فراوانی!
  • یا به دشمنی توجه کنیم یا به صلح و دوستی!
  • یا به بدی توجه کنیم یا به خوبی!
  • یا به بیماری توجه کنیم یا به سلامتی!

اگر تفکرمان را عوض کنیم

اگر تفکرمان را عوض کنیم و کانون توجهمان را روی اتفاقات مثبت قرار دهیم، ما هر لحظه در جایی قرار می‌گیریم که زیبا و مناسب است و اگر ما به‌عنوان عضوی از جامعۀ بشری، به خودمان کمک کنیم که حالمان بهتر باشد، نگاهمان بهتر باشد و جهان را قشنگ‌تر ببینیم، این انرژی مثبت را بیشتر گسترش می‌دهیم.

هر یک نفری که احساسش بهتر می‌شود و از این قانون استفاده می‌کند، این انرژی به افراد دیگر هم منتقل می‌شود و در نهایت می‌تواند جهان را زیباتر کند؛ اما ما ابتدا باید از خودمان شروع کنیم، نه از خانواده، نه از شهر، نه از کشور!

در پست «به جای بدی‌ها، به زیبایی‌ها توجه کنیم» به این موضوع پرداخته‌ام که: باید حواسمان باشد که به چه چیزی توجه می‌کنیم؛ به چیزهایی که می‌خواهیم یا به چیزهایی که نمی‌خواهیم؟!

اگر در حال صحبت‌کردن دربارۀ چیزی هستیم که آن را دوست نداریم، ما در حال توجه کردن به آن هستیم و نشانۀ آن وجود احساس بد در درون ماست.

اگر به چیزهایی که آن‌ها را دوست داریم فکر می‌کنیم، ما در حال توجه کردن به آن چیزهای خوب هستیم و نشانۀ آن، وجود احساس خوب در درون ماست.

دوستان، تاکید می‌کنم: نشانۀ اینکه شما در حال توجه کردن به چیزهای بد، ناخواسته و منفی هستید، این است که احساس ترس می‌کنید، اضطراب دارید، غمگین هستید، عصبانی هستید، احساس نگرانی می‌کنید و در یک‌کلام، احساس بدی دارید؛ این احساس بد نشان‌دهندۀ این است که در حال واردشدن به مسیر نادرستی هستید که باعث می‌شود همواره مشکلات آزاردهنده و اتفاقاتی از جنس فقر و بدبختی و درد و رنج را تجربه کنید.

و نشانۀ اینکه شما در حال توجه کردن به چیزهای خوب و مثبت هستید، این است که حالتان خوب است، آرامش دارید، شادمان هستید، قلبتان آرام است و در یک‌کلام، احساس خوبی دارید؛ این احساس خوب نشان‌دهندۀ این است که شما در حال ورود به مسیر درستی هستید و هر روز و هر روز زیبایی‌ها و اتفاقات خوب بیشتری را از این جهان زیبا تجربه می‌کنید.

جمع‌بندی نهایی

بیاید با شناختی که از قوانین پیدا می‌کنیم، جهان هستی را بهتر درک کنیم و دید گسترده‌تری به آن داشته باشیم. با ناخواسته‌هایمان مبارزه نکنیم! این جزئی از قوانین جهان است و عاقلانه‌ترین کار این است که حتی اگر خوشمان نیاید، برای اینکه بتوانیم هم در دنیا و هم در آخرت زندگی خوبی داشته باشیم، به این قوانین عمل کنیم.

این پست را برای افرادی نوشتم که به دنبال موفقیت، ثروت، خوشبختی و سعادتمندی هستند؛ اگر شما هم می‌خواهید هر روز این 4 مورد را در زندگی‌تان بیشتر و بیشتر تجربه کنید، مطالب این پست را حتماً در زندگی‌تان اجرا کنید و حواستان باشد که کانون توجهتان را روی ناخواسته‌هایتان قرار ندهید.

این نکتۀ طلایی را یادتان باشد، هرگز با ناخواسته‌ها مبارزه نکنید؛ چون کانون توجه شما، ریشه و اساس اتفاقات و تجربیات زندگی‌تان را مشخص می‌کند؛ تصمیم با شماست؛ چه چیزی را می‌خواهید تجربه کنید؟ پس به همان توجه کنید… .

بهترین‌ها را برایتان آرزومندم، ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه الله یکتا، شاد، موفق، خوشبخت، ثروتمند و سعادتمند باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این مقاله (PDF)

حجم این فایل: 1 مگابایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

0 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید