پیشرفت کردن با کمک رضایت نداشتن از شرایط زندگی

لطفاً از شرایط زندگی‌تان راضی نباشید!

در این پست کوتاه بررسی می‌کنیم که چرا نباید از وضعیت کنونی زندگی‌مان رضایت کامل داشته باشیم؟ این موضوع چه کمکی به پیشرفت کردن ما می‌کند و اگر به این قانون توجه نکنیم، چه بلایی سرمان می‌آید؟!

از کودکی شنیده‌ایم که می‌گویند انسان همیشه باید در زندگی‌اش قانع بوده و راضی به رضای خدا باشد؛ هرچند این گفته درست است و حتی من هم بارها گفته‌ام که ما باید شکرگزار نعمت‌های خداوند بوده و همواره احساس خوبی داشته باشیم تا بتوانیم به نعمت‌های بیشتری دسترسی داشته باشیم؛ اما این گفته‌ها با «رضایت بیش از حد از وضعیت فعلی» کاملاً متفاوت است!

پیشرفت کردن با رضایت نداشتن از شرایط زندگی

من بارها در مطالبم گفته‌ام که باید بتوانیم از شرایط فعلی زندگی‌مان لذت ببریم، احساس خوبی داشته باشیم و به‌خاطر نعمت‌هایی که داریم، شکرگزار خداوند باشیم؛ چون در این صورت، روزبه‌روز شرایط بهتری را در زندگی تجربه خواهیم کرد… .

اما موضوعی که برخی از دوستان به‌اشتباه آن را درک کرده‌اند، این است که فکر می‌کنند داشتن احساس خوب و لذت بردن از لحظات زندگی، به معنای رضایت کامل از وضعیت فعلی زندگی‌شان است؛ یعنی فکر می‌کنند که اگر از شرایط زندگی‌شان کاملاً راضی و خوشنود باشند، این موضوع باعث می‌شود احساس خوب بیشتری داشته باشند و از زندگی خود لذت بیشتری ببرند.

اما نکتۀ مهم این است که هرگز نباید از شرایط زندگی‌تان بیش از حد راضی باشید؛ درست است که داشتن احساس خوب و لذت بردن از داشته‌هایتان بسیار مهم است، اما اینکه از وضعیت موجود زندگی‌تان همیشه رضایت کامل داشته باشید، کاملاً نادرست و برخلاف قوانین جهان است!

یادتان باشد که جهان هر روز در حال تغییر است و قرار نیست که در این وضعیت فعلی زندگی‌تان باقی بمانید؛ من این موضوع را در پست «آیا تغییر کردن، یک انتخاب است؟» به‌صورت مفصل‌تر توضیح داده‌ام که پیشنهاد می‌کنم آن را نیز مطالعه کنید.

چرا نباید از شرایط زندگی خود بیش از حد راضی بود؟

اگر همیشه از شرایط کنونی زندگی‌تان راضی باشید، دیگر دلیلی برای پیشرفت کردن نمی‌بینید و به‌خاطر اینکه دلیلی برای پیشرفت ندارید، انگیزه‌ای هم نخواهید داشت و ازآنجاکه انگیزه ندارید، حرکت هم نخواهید کرد… .

اما این موضوع با قوانین این جهان مادی در تضاد است؛ چون این جهان بر اساس قانون «پیشرفت و تکامل» خلق شده است و هر چیزی که با این قوانین در تضاد باشد، وجودش امکان‌پذیر نیست. (یعنی محکوم به نابودی است.)

به همین دلیل، جهان به‌صورت طبیعی ناخواسته‌هایی را وارد زندگی‌تان می‌کند که باعث نارضایتی می‌شود؛ درنتیجه، این نارضایتی‌ها، باعث ایجاد انگیزه برای حرکت و پیشرفت شما خواهد بود!

ناخواسته‌ها به انسان انگیزۀ پیشرفت می‌دهند

ناخواسته‌ها، اتفاقات و شرایطی هستند که انسان به‌صورت طبیعی آن‌ها را در زندگی‌اش نمی‌خواهد و اگر به هر شکلی آن را در زندگی خود تجربه کند، سعی می‌کند آن را برطرف کند.

اما خیلی از افراد، وقتی با ناخواسته‌های زندگی‌شان برخورد می‌کنند، به زمین و زمان ناسزا می‌گویند و خداوند را مقصر آن ناخواسته‌ها می‌دانند؛ ولی حقیقت این است که وجود این ناخواسته‌ها در ذات طبیعتی این جهان نهفته است و به این دلیل در زندگی ما ایجاد می‌شوند که خواسته‌هایمان را بهتر بشناسیم.

و اگر ما انسان باهوشی باشیم، از این ناخواسته‌ها اهرمی می‌سازیم برای پیشرفت کردن و رسیدن به موفقیت‌های بیشتر!

البته منظورم این نیست همۀ ناخواسته‌های زندگی برای «شناختن خواسته‌هایمان» ایجاد می‌شوند! خیلی از ناخواسته‌ها به این دلیل در زندگی‌مان ایجاد می‌شوند که ما به‌صورت ناخودآگاه از قوانین جهان هستی به ضرر خودمان استفاده می‌کنیم!

مثلاً یکی از قوانین جهان هستی این است که اگر احساس خوبی داشته باشید، اتفاقات خوبی را تجربه می‌کنید و اگر احساس بدی داشته باشید، اتفاقات بدی را در زندگی‌تان تجربه می‌کنید.

خیلی از افراد این قانون طبیعی را نمی‌دانند و به همین دلیل به احساسی که در طول روز دارند اهمیت نمی‌دهند و در نتیجه، به‌خاطر احساس بدی که داشته‌اند، اتفاقاتی ناخواسته برایشان رخ می‌دهد؛ این اتفاقات ناخواسته، نتیجۀ فرکانس‌هایی است که فرد به‌صورت ناخودآگاه به جهان هستی ارسال نموده است؛ بنابراین این نوع از ناخواسته‌ها باعث شکل‌گیری خواسته‌ای جدید و یا شناخت بهتر خواسته‌ها نمی‌شود.

اما بعضی از ناخواسته‌ها هستند که به‌صورت طبیعی توسط سیستم جهان هستی در زندگی‌مان ایجاد می‌شوند تا به‌وسیلهٔ تجربۀ این ناخواسته‌ها، خواسته‌های جدیدی در وجودمان شکل بگیرد. چون در حقیقت، ما به‌واسطۀ رسیدن به خواسته‌های خود، باعث می‌شویم که جهان هستی پیشرفت کرده و گسترش یابد.

برای مثال، اگر فردی از نظر مالی در وضعیت نامناسبی قرار بگیرد، این شرایط ناخواسته، باعث می‌شود که به فکر کار کردن و کسب درآمد باشد و به‌وسیلۀ خدماتی که ارائه می‌دهد، باعث پیشرفت خودش و گسترش جهان هستی شود.

هرچند که این ناخواسته‌ها به‌ندرت اتفاق می‌افتد، اما قطعاً و بدون شک، برای تمام انسان‌ها وجود خواهد داشت؛ این، یک قانون است.

جمع‌بندی نهایی

بنابراین لطفاً از وضعیت و شرایط فعلی زندگی‌تان رضایت کامل نداشته باشید؛ چون در غیر این صورت، دلیلی برای حرکت روبه‌جلو و پیشرفت نخواهید داشت!

و ازآنجاکه مکانیزم این جهان بر پایۀ پیشرفت است، اگر فردی نخواهد پیشرفت کند، جهان آن‌قدر ناخواسته‌های مختلفی در زندگی‌اش ایجاد می‌کند که آن فرد با سختی و در فشار بسیار زیاد، مجبور به تغییر و پیشرفت شود.

در پایان می‌گویم داشتن رضایت از اوضاع زندگی، تا حدی که احساس خوبتان حفظ شود کافی است؛ لطفاً از شرایط فعلی زندگی‌تان بیش از حد رضایت نداشته باشید و هر روز به فکر پیشرفت و ارتقای سطح زندگی خود باشید.

بهترین‌ها را برایتان آرزومندم، ان‌شاءالله هرکجا که هستید، در پناه الله یکتا، شاد، پیروز، سلامت، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این پست (PDF)

حجم این فایل: 1 مگابایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

1 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

    جدیدترین دیدگاه‌ها