باورهای اشتباه ما دربارۀ ثروت و اثر آن در زندگی

امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی گوناگون، تصاویر، کلیپ‌ها و فایل‌های صوتی مختلفی درباره پول و ثروت بین افراد مختلف دست‌به‌دست می‌شود؛ این فایل‌ها باعث پیدایش راحت‌تر و سریع‌تر اعتقادات در افراد می‌شوند. حالا فرقی نمی‌کند که این اعتقادات درست باشند یا غلط؛ افراد بسیار زیادی به آن فایل‌ها اعتماد کرده و راه را برای پذیرش آن اعتقادات در ذهن خود، باز می‌کنند. وقتی که یک اعتقاد در ذهن پذیرفته شود، آن اعتقاد به افکار تبدیل می‌شود و زمانی که آن افکار ادامه‌دار شده و هر روز تکرار شوند، کم‌کم به یک باور تبدیل می‌شوند.

حالا اگر یک باور مثبت و قدرتمند کننده باشد، روی زندگی فرد تأثیر مثبت گذاشته و باعث پیشرفت، افزایش ثروت و ارتقاء سطح زندگی او می‌شود؛ اما اگر آن باور، منفی و مخرب باشد، یک عامل سمی برای زندگی بوده و باعث تأثیر منفی بر سلامتی، استقلال مالی، احساس فرد و درنهایت باعث تنزل سطح زندگی و سعادتمندی او می‌شود.

پیدایش باورهای اشتباه درباره ثروت

حدود دو روز قبل بود که از طریقی یک فایل صوتی به دستم رسید؛ در آن فایل صوتی یک شخص در جمعی از افراد مختلف، داستانی دربارۀ پول و ثروت و تأثیر آن روی دین فرد و رابطه او با خداوند را توضیح می‌داد. هرچند که از قبل هدف نوشتن چنین مقاله‌ای را داشتم، اما آن فایل صوتی بهانه‌ای شد تا زودتر این مقاله را بنویسم… .

محتوای داستان آن فایل متن زیر بود:

یک روز یک نفر با همسر و فرزندش سوار خودروشان شده و به سمت مقصدی حرکت می‌کنند؛ در بین راه، در کنار جاده فردی دست تکان می‌دهد، راننده خودرو را نگه می‌دارد و از آن فرد می‌پرسد: کی هستی؟ فرد می‌گوید: من ریالم و باعث پول و ثروت می‌شوم، راننده می‌گوید: خیلی هم خوب! می‌توانی سوار شوی… .

فرد روی صندلی عقب خودرو می‌نشیند و راه می‌افتند؛ کمی بعد، در بین راه فرد دیگری در کنار جاده دست تکان می‌دهد، راننده خودرو را نگه می‌دارد و می‌پرسد: کی هستی؟ فرد می‌گوید: من دلارم و باعث پول و ثروت می‌شوم، راننده می‌گوید: تو هم می‌توانی سوار شوی… .

آن فرد نیز در کنار فرد قبلی، روی صندلی عقب خودرو می‌نشیند، حالا ظرفیت خودرو تقریباً کامل شده! دوباره حرکت می‌کنند و به راه خود ادامه می‌دهند. کمی بعد، فرد دیگری در کنار جاده دست تکان می‌دهد؛ راننده خودرو را نگه می‌دارد و می‌پرسد: کی هستی؟ فرد سوم می‌گوید: دنیا هستم و تمام خوبی‌ها و زیبایی‌ها را به همراه دارم؛ راننده می‌گوید: بسیار عالی! همسر و فرزندم در صندوق عقب می‌نشینند، شما بیاید در صندلی جلو کنارم بنشینید، برایتان کولر هم روشن می‌کنم.

همین کار را می‌کنند، اکنون ظرفیت خودرو کاملاً تکمیل شده است. دوباره حرکت می‌کنند و به راه خود ادامه می‌دهند؛ کمی بعد، در کنار جاده فردی دست تکان می‌دهد، راننده خودرو را نگه می‌دارد و می‌پرسد: کی هستی؟ فرد می‌گوید: دین اسلام هستم، راننده می‌گوید: من پول و ثروت دارم، دنیا را دارم، اصلاً به تو نیازی ندارم! حتی خودرو هم دیگر جا ندارد.

سپس حرکت می‌کنند؛ بعد از مدت کوتاهی، یک فرد قوی‌هیکل، کنار جاده ایستاده و تابلوی ایست را تکان می‌دهد؛ راننده خودرو را نگه می‌دارد. فرد قوی‌هیکل جلو آمده و می‌گوید: باید خودرو را بازرسی کنم. راننده می‌گوید: چرا؟ شما کی هستید که به من دستور می‌دهید؟

فرد قوی‌هیکل کارتش را نشان می‌دهد و می‌گوید: عزرائیل هستم، افراد داخل ماشین کی هستند؟

راننده می‌گوید: اینها پول و ثروت و دنیا هستند و آن‌هایی که در صندوق عقب هستند نیز همسر و فرزندم هستند. فرد قوی‌هیکل هم در پاسخ می‌گوید: پس دین اسلام کجاست؟

راننده می‌گوید: ای‌وای! ببخشید حواسم نبود؛ فکر کنم کنار جاده بود که از کنارش رد شدیم! الآن می‌روم و او را هم می‌آورم… .

فرد قوی‌هیکل می‌گوید: خیر، وقت شما تمام شده است و خودرو باید توقیف شود؛ بقیه افراد آزاد هستند اما شما وارد جهنم خواهی شد.

آیا این داستان درست است؟

این فایل صوتی بازدید و کامنت‌های زیادی هم داشت و بیشتر کامنت‌ها هم به‌صورت تأیید بر درستی و توافق با گفته‌های این فایل بود.

ببینید دوستان، من با ریز نکتۀ مثبت این داستان که می‌گوید «نباید صرفاً فقط دنیا را بخواهیم» کاری ندارم؛ این فایل صوتی و صحبت‌هایی که در آن مطرح شد، به‌صورت ناخواسته یک سری اعتقادات نادرست را درباره پول و ثروت در ذهن افراد ایجاد می‌کند.

افراد هم باتوجه‌به چیز‌هایی که از قبل شنیده‌اند و چیزهایی که قبلاً در فیلم‌ها دیده‌اند، این اعتقادات را با آغوش باز می‌پذیرند و کاملاً با آن موافق می‌شوند. درنهایت این اعتقادات باعث ایجاد یک سری باورهای منفی و مخرب دربارۀ پول و ثروت می‌شوند که بعد از مدت کوتاهی تأثیرشان در زندگی افراد پدیدار می‎شود. نتایج این باورها می‌توانند از ضررهای مالی گرفته تا ورشکستگی و فقر باشند. (دقت کنید که گفتم ناخواسته، یعنی گوینده ممکن است هیچ نیّت بدی نداشته باشد و اثرات منفی این صحبت‌ها بدون آگاهی و کاملاً ناخواسته باشد.)

البته این نوع صحبت‌ها درباره پول و ثروت در کشور ما زیاد شنیده می‌شوند، مخصوصاً برای افرادی که مذهبی‌تر از دیگران هستند بیشتر تکرار می‌شود؛ در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی می‌کنیم.

5 باور اشتباه درباره پول و ثروت

باورهای مخرب مهمی که بعد از شنیدن آن صحبت‌ها در آن فایل صوتی برای افراد ایجاد می‌شود عبارت‌اند از:

  1. پول بد است، ثروت بد است.
  2. دنیا، نعمت‌ها و زیبایی‌های دنیا خوب نیستند و کلاً باید آن‌ها را رها کرد.
  3. اگر می‌خواهی به بهشت بروی، کلاً باید قید پول و ثروت و دنیا را بزنی.
  4. تو نمی‌توانی هم‌زمان هم پول و ثروت داشته باشی و هم دین و خدا را.
  5. وقتی که به پول و ثروت برسی، طولی نمی‌کشد که عزرائیل جلوی تو را می‌گیرد و فرصت استفاده از آن مال و اموال را نمی‌دهد.

در باور شمارۀ 4، قلب را به یک خودرو تشبیه کرده است که ظرفیت بسیار محدودی دارد و نمی‌تواند هم پول و ثروت را در خود جای دهد و هم دین و محبت خداوند را، یعنی می‌گوید وقتی که پول و ثروت را در دل خود جای می‌دهی، دیگر جایی برای دین و لطف و محبت خدا باقی نمی‌ماند! چرا؟ طبق این باور، به‌خاطر اینکه آن پول و ثروت و آن نعمت‌ها چشم آدم را کور می‌کند و شخص دیگر نمی‌تواند دین و محبت خداوند را در دل خود بپذیرد.

دوستان، این 5 باور، یکی از کلیدی‌ترین و مخرب‌ترین باورهایی است که بسیاری از افراد در لایه‌های زیرین ذهن خود پنهان دارند و هرگز متوجه وجودشان نمی‌شوند! یکی از عوامل اصلی فقیر ماندن مردم در ایران و در سایر نقاط جهان، همین 5 باور اشتباه است. هر فرد حداقل یک مورد از این 5 باور را در ذهن خود دارد، بدون اینکه خودش بداند! و فقط یک مورد از این باورها کافی است تا فرد را در پایین‌ترین رده وضعیت مالی قرار دهد.

قبلاً در کتاب رؤیاهایی از جنس الماس درباره این موضوع صحبت کرده‌ام که می‌توانید از طریق سایت آن را تهیه و مطالعه کنید.

اما حقیقت چیست؟

باور کنید در دین اسلام و در قرآن که هدایت‌کننده بشر است و آن را کتاب خداوند می‌دانم و به آن اعتقاد دارم، حتی یک‌بار هم چنین چیزی مطرح نشده است که بگوییم یک فرد ثروتمند نمی‌تواند دین‌دار باشد! یا اگر فردی ثروتمند باشد، در قلبش جایی برای دین و خداوند وجود ندارد!

برخلاف تصورات، ما پیامبران ثروتمندی داشته‌ایم، ائمۀ ثروتمندی داشته‌ایم؛ برای مثال امام حسن مجتبی (ع) در زمان خودش ثروتمندترین مرد عرب بوده است! شاید باورتان نشود اما در طول تاریخ، هیچ‌کدام از پیامبران و ائمۀ ما، سابقه ندارند حتی یک‌بار از لحاظ مالی تنگدست و نیازمند بوده باشند!

دقت کنید، تمام پیامبران و ائمۀ در آزادی مالی بوده‌اند و بعضی از آن‌ها مثل حضرت علی (ع) و امام حسن مجتبی (ع) بسیار بسیار ثروتمند بوده‌اند.

این حقیقت ندارد که اگر شما پول و ثروت را داشته باشید، دیگر نمی‌توانید دین، آخرت و خداوند را داشته باشید؛ این یک اعتقاد بسیار اشتباه است. اگر دقت کرده باشید ما در قرآن و در دعایی که در نماز می‌خوانیم، همواره می‌گویم: «پروردگارا در دنیا و آخرت به ما حسنه عطا کن»، در واقع ما هم در دنیا شادی، زیبایی، سلامتی، ثروت و خوبی می‌خواهیم و هم در آخرت؛ چون دنیا و آخرت جدا از هم نیستند و این کاملاً اشتباه است که فقط به یکی از آن‌ها اهمیت بدهیم.

این که افرادی این داستان‌ها را در ذهن خود می‌سازند و برای دیگران هم تعریف می‌کنند و دیگران هم آن را باور می‌کنند، باعث می‌شود بسیاری از مردم در کشورمان از لحاظ مالی در شرایط بسیار سختی قرار بگیرند!

حقیقتی که به آن یقین دارم این است که روند طبیعی زندگی انسان این‌گونه است که همیشه نعمت، ثروت، سلامتی، شادی و خوشبختی وارد زندگی‌اش شود؛ به عبارتی دیگر خداوند همیشه برایمان شادی، نعمت، ثروت، سلامتی و به طور خلاصه خیر و خوبی محض می‌خواهد، این روند طبیعی است.

اگر که نعمت، شادی، ثروت و سلامتی در زندگی‌تان کم‌تر از دیگران مشاهده می‌شود، به‌خاطر این است که باورهای مخرب و تضعیف کننده مختلفی در لایه‌های زیرین ذهن دارید و ناخواسته به مداری منتقل شده‌اید که میزان کمتری از این نعمت‌ها در آن وجود دارد، مداری که همسان با شرایط فعلی زندگی شماست.

یکی از مهم‌ترین باورهای مخربی که همۀ ما آن را داریم، این است که «اگر ثروتمند شویم، از خداوند دور می‌شویم، چون ثروت جایی برای دین نمی‌گذارد».

اما حقیقت محض این است که ما می‌توانیم بی‌نهایت ثروتمند باشیم درعین‌حال بی‌نهایت باخدا و مؤمن باشیم!

خصوصیت مهم پول و ثروت

خصوصیت اصلی و مهم پول این است که ویژگی بزرگ‌تر و برجسته‌تر کننده یک رفتار و شخصیت را دارد. یعنی اینکه:

  • اگر فردی درحالی‌که بی‌پول است، بخشنده باشد، زمانی که پول‌دار شود بخشنده‌تر می‌شود.
  • اگر فردی مهربان باشد، وقتی که پول‌دار شود، مهربان‌تر می‌شود.
  • اگر فردی زمانی که بی‌پول است، خسیس باشد، زمانی که پول‌دار شود، خسیس‌تر می‌شود.
  • اگر فردی درحالی‌که بی‌پول است، ظالم باشد، زمانی که پول‌دار شود، ظالم‌تر می‌شود.
  • اگر فردی زمانی که بی‌پول است، با ایمان باشد، وقتی که پول‌دار شود، با ایمان‌تر می‌شود.

این خاصیت پول است، همان شخصیتی که هستید را برجسته‌تر می‌کند. دقت کنید که پول شخصیت را تغییر نمی‌دهد؛ فقط همان که هستید را بزرگ‌تر و برجسته‌تر می‌کند؛ بنابراین یقین داشته باشید که پول و ثروت شما را عوض نمی‌کند، دین شما را نمی‌گیرد و شما را به جهنم نخواهد برد!

این باورها، باورهای بسیار مخرب و تضعیف کننده‌ای هستند، برای افرادی که می‌خواهند نعمت‌های زیادی دریافت کنند و همواره در رفاه و خوشبختی باشند.

چند مثال از افراد ثروتمند و پولدار

برای مثال بیل گیتس (Bill Gates) که اکنون دومین مرد ثروتمند جهان است، خیّرترین فرد در قرن بیستم میلادی و بنیان‌گذار مؤسسه خیریه «Bill & Melinda Gates» است؛ او حدود 49 میلیارد دلار از ثروتش را به این مؤسسه بخشیده است که بخش بزرگی از آن در آفریقا برای کمک به نیازمندان و ارتقاء سطح کیفیت افراد آنجا، هزینه می‌شود.

تصویر بیل گیتس و وارن بافت و سر ریچارد برانسون درباره ثروت

مثلاً وارن بافت (Warren Buffett) که پنجمین مرد ثروتمند جهان است، بخشی از ثروت خود را به مؤسسه خیریه بیل گیتس و بخشی دیگر را به خیریه کودکان اهدا کرده است.

یا مثلاً سِر ریچارد برانسون (Sir Richard Branson) که یکی از ثروتمندان جهان و مؤسس مجموعه شرکت‌های ویرجین است، از طریق این شرکت‌ها در امور خیریه هم فعالیت می‌کند.

این افراد بسیار ثروتمند و درعین‌حال خیّرترین و بخشنده‌ترین افراد جهان هستند؛ بنابراین هرگز نباید افراد را از روی پول و ثروتشان قضاوت کرد.

اثر این باورها بر میزان پول و ثروت

این باورهایی که باهم بررسی کردیم باعث می‌شوند خیلی از افراد نتوانند به آن خوشبختی و ثروتی که می‌خواهند برسند؛ مهم نیست چقدر در زندگی خود تلاش می‌کنند؛ مهم نیست چقدر سختی می‌کشند؛ این باورها مانند یک ترمز قوی، جلوی حرکت و پیشرفتشان را می‌گیرد و هر بار که می‌خواهند حرکتی کنند به دلایل مختلف شکست می‌خورند.

شاید باورتان نشود، اما خداوند بیشتر از شما می‌خواهد که شما ثروتمند شوید! بله درست است، خداوند با ثروتمند بودن شما موافق است؛ چون با ثروتمند شدن شما جهان گسترش پیدا می‌کند و این خواست خداوند است که جهان همواره گسترش یابد.

اما این نکته را یادتان باشد که به همان میزانی می‌توانید از نعمت‌ها و ثروت‌های خداوند دریافت کنید که – باور داشته باشید که «خداوند از اینکه شما ثروتمندتر شوید، خوشحال می‌شود و رضایت دارد و حمایتگر شماست»، نه بیشتر.

لطفاً دقت داشته باشید که خداوند از قبل زمینه دریافت تمامی نعمت‌ها را برای شما فراهم کرده است و اگر الآن نعمتی را در زندگی خود ندارید به این معنی نیست که خداوند نمی‌خواهد شما آن را داشته باشید، بلکه به این دلیل است که در لایه‌های زیرین ذهن خود، باوری دارید که با داشتنِ آن نعمت متضاد است. وقتی که چنین باوری وجود داشته باشد، شما از مداری که آن نعمت در آن موجود است فاصله گرفته و دور می‌شوید؛ بنابراین تا زمانی که در آن مدار حضور نداشته باشید قادر به دریافت آن نعمت نیستید. حالا آن نعمت هرچه که می‌خواهد باشد… .

زمانی که شما ذهنیت و باورهای خود را به باورهای مثبت و قدرتمند کننده تغییر می‌دهید و احساس خوبی دارید، نعمت و ثروت از راه‌های طبیعی و به‌صورت طبیعی وارد زندگی‌تان می‌شود و نیازی به انجام کارهای عجیب‌وغریب و تلاش‌های سخت نیست؛ این یک قانون ثابت و پایدار در جهان هستی است.

اگر فکر می‌کنید که باید کارهای سخت و عجیب‌وغریب انجام دهید تا ثروت وارد زندگی‌تان شود، در مسیر اشتباهی هستید. این طرز تفکر مانند این است که بگوییم باید یک کار عجیب‌وغریبِ خاص و یا سخت انجام بدهیم تا اکسیژن را دریافت کنیم، درصورتی‌که اکسیژن همه‌جا هست و به‌صورت طبیعی در حال استفاده از آن هستیم! فقط کافی است جلوی دهان و بینی خود را نگیریم تا به‌صورت طبیعی آن را دریافت کنیم.

من قبلاً در مقالۀ بررسی قانون جذب به‌صورت کامل این موضوعات را توضیح داده‌ام که توصیه می‌کنم حتی اگر این قانون را کامل بلدید، حداقل یک‌بار آن مقاله را مطالعه کنید؛ چون نکاتی می‌آموزید که در هیچ کجا دربارۀ آن‌ها صحبت نکرده‌اند.

اگر می‌بینید در شرایطی زندگی می‌کنید که ثروت در آن وجود ندارد یا کم است، به این دلیل است که شما ناخواسته جلوی ورود آن را گرفته‌اید؛ مانند اینکه دهان و بینی خود را گرفته باشید تا اکسیژن دریافت نکنید! دریافت نعمت و ثروت به‌صورت طبیعی برای شما امکان‌پذیر است اما زمانی که می‌پذیرید که «خداوند دوست ندارد شما ثروتمند باشید و یا با ثروتمند شدنتان از دین و خدا دور می‌شوید و به آدم بدی تبدیل می‌شوید»، با این باورهای اشتباه، مانند نگه‌داشتن ترمز به‌صورت ناخواسته، به خودتان اجازه حرکت و ثروتمند شدن نمی‌دهید.

وقتی که می‌گویم ناخواسته، این یعنی تمامی این اتفاقات به‌صورت سیستمی رخ می‌دهد و شما با اینکه دوست دارید ثروتمند شوید، اما قادر به حرکت نیستید. بله! این تأثیر باورهای مخرب و تضعیف‌کننده است.

من در کتاب رؤیاهایی از جنس الماس این موضوع را به‌صورت مفصل‌تر بررسی کرده‌ام که می‌توانید در صفحۀ دانلود 28 صفحۀ اول کتاب رؤیاهایی از جنس الماس، آن را به‌صورت رایگان دانلود و مطالعه کنید.

واقعاً دوست دارم که افراد بدانند چه عواملی روی زندگی‌شان اثر می‌گذارد و باعث ایجاد چه شرایطی می‌شود و هدف نوشتن این مقاله هم همین است که شما مطلع شوید و با دقت بیشتری باورهایتان را انتخاب کنید.

ممکن است بپرسید فردی که در آن فایل صوتی، آن حرف‌ها را می‌زد، خودش دوست ندارد ثروتمند شود؟

چیزی که من در این سال‌ها در تحقیقاتم متوجه شدم و به‌یقین رسیدم، این است که آن فرد قطعاً و صددرصد دوست دارد که وضع مالی بهتری داشته باشد، خانه و ماشین بهتری داشته باشد، غذاها و تفریحات بهتری داشته باشد و در نهایت در رفاه و آرامش زندگی کند؛ تکرار می‌کنم، صددرصد این موارد را دوست دارد. اما واقعاً چرا این حرف‌ها را می‌زند؟

دلیلش این است که آن فرد، خودش نتوانسته است به این نعمت‌ها دست پیدا کند! مصداق ضرب‌المثلی که می‌گوید: «گربه دستش به گوشت نمی‌رسید، می‌گفت: بو می‌دهد».

این یعنی اگر از آن فرد بپرسید که چرا ثروتمند نیستی، می‌گوید خودم نمی‌خواهم! اما اگر وجود او را مطالعه کرده و لایه‌های زیرین ذهن او را بررسی کنید و یا رفتارهایش را زیر نظر بگیرید، می‌بینید که خودش واقعاً می‌خواهد که از لحاظ مالی پیشرفت کرده و وضعش حتی کمی بهتر شود. اما زمانی که هرچقدر تلاش می‌کند به‌خاطر باورهای مخربی که دارد، نمی‌تواند به آن ثروت و آزادی مالی دست پیدا کند، در ذهن خود دلایل و توجیهاتی را می‌سازد که چرا نباید ثروتمند شود و ثروتمند شدن چقدر برایش بد است؛ سپس آن را برای دیگران هم تعریف می‌کند و دلیل می‌آورد که ثروتمند شدن بد است و نباید به دنبال آن رفت.

دلیل سازی و ساخت باورهای اشتباه درباره ثروت

در واقع این طبیعی است که اگر فرد به چیزی که می‌خواهد نرسد، چون خیلی زحمت کشیده ولی به آن نرسیده است، برای اینکه بتواند این درد را کمتر کند، ذهن او شروع می‌کند به توجیه کردن و دلایلی می‌سازد که با آن خودش را آرام کند.

این موضوع درباره تمامی افراد جهان و در تمامی جنبه‌های صحت دارد و مختص یک کشور و یک فرهنگ خاص نیست؛ کافی است به افراد اطراف خود بیشتر دقت کنید.

یادتان باشد که این افرادی که چنین حرف‌هایی می‌زنند، اگر شرایطش جور باشد و ثروت خوبی برایشان فراهم شود، باکمال‌میل آن را قبول می‌کنند. تمام افرادی که این حرف‌ها را می‌زنند با تمام وجود می‌خواهند که زندگی بهتری داشته باشند؛ این طبیعت انسان است که بخواهد زندگی‌اش بهتر باشد. شما هیچ‌کس را پیدا نمی‌کنید که بگوید «من می‌خواهم زندگی‌ام از این بدتر شود»؛ اما چون فرد به آنچه می‌خواسته نرسیده است، آن حرف‌ها را برای دیگران تعریف می‌کند تا سطح زندگی خود را برای دیگران توجیه کند.

این موضوع به گذشتۀ فرد بازمی‌گردد، او از دوران کودکی این صحبت‌ها را از دیگران شنیده و به باورش تبدیل شده است و به‌خاطر باورهای مخربی که داشته است، نتوانسته به ثروت دلخواه خود دست پیدا کند؛ بنابراین داستان‌هایی می‌سازد تا بگوید «من خودم نمی‌خواستم که ثروتمند شوم و اصلاً ثروتمند شدن بد است، شما هم به آن فکر نکنید».

این موارد را توضیح می‌دهم تا بدانید که این گفته‌ها حقیقت ندارند؛ تا وقتی حرفی را می‌شنوید دربارۀ آن فکر کنید، که چرا فرد مقابل آن حرف را می‌گوید و ریشۀ افکار او که آن حرف‌ها را می‌زند چیست.

خداوند مخالف فقر و تنگ‌دستی است

لطفاً زندگی حضرت علی (ع) را مطالعه کنید، زندگی حضرت سلیمان و زندگی امام حسن مجتبی (ع) را مطالعه کنید، این‌گونه بهتر متوجه می‌شوید که خداوند با ثروت مخالف نیست! حتی اگر می‌توانید یک مثال از علمای بزرگ دین بیاورید که فقیر و تنگدست بوده باشند؛ هیچ مثالی پیدا نخواهید کرد، چون جایی که فقر وجود داشته باشد، دین وجود نخواهد داشت.

اما برخلاف واقعیت، افرادی هستند که این باورهای مخرب را در ذهن مردم ایجاد می‌کنند، حال خواسته یا ناخواسته. این یکی از قوانین مهم و کلیدی جهان هستی است که «هرآنچه را که باور کنید، آن را در زندگی‌تان تجربه می‌کنید»؛ در مقابل، افراد بسیار زیادی این قانون را نمی‌دانند و به همین دلیل همواره شرایط بدی را در زندگی تجربه می‌کنند.

مطمئن باشید که اگر در این دنیا زندگی خوب و باکیفیتی نداشته باشید و از نعمت‌های خداوند به‌خوبی استفاده نکنید، طبق گفتۀ قرآن، در آخرت وضع بسیار بدتر و سخت‌تر خواهد بود.

جمع‌بندی نهایی

من دوست دارم به مطالب و باورهای اشتباهی که درباره ثروت در این مقاله بررسی شد، خوب فکر کنید. روند طبیعی زندگی این است که شما همواره شاد، سلامت، ثروتمند و خوشبخت باشید؛ چون این خواست خداوند برای تمام انسان‌هاست؛ اما انسان‌ها حق دارند تا آزادانه مسیر و نوع زندگی‌شان را خودشان انتخاب کنند.

درصد بسیار زیادی از انسان‌ها باورهای مخرب و تضعیف‌کننده‌ای دارند و علت آن این است که هرچه را که شنیده‌اند باور کرده‌اند. از طرفی قانون جهان هستی این است که هرآنچه باور کنید در زندگی‌تان تجربه می‌کنید و به همین دلیل است که بیشتر مردم وضعیت نامناسبی دارند و ناراضی هستند.

لطفاً از این به بعد حرف‌هایی که از اطرافیان، تلویزیون، رادیو و… می‌شنوید را به‌خوبی بررسی کرده، دربارۀ آن فکر کنید و به‌راحتی آن را باور نکنید، خیلی از حرف‌ها در ظاهر درست هستند اما حقیقت چیز دیگری است و فقط باعث ایجاد باورهای اشتباه درباره ثروت می‌شوند.

نکته پایانی این است که اگر شروع کنید باورهای مخرب و تضعیف‌کننده را به باورهای مثبت و قدرتمند کننده تغییر دهید، طولی نمی‌کشد که تأثیر فوق‌العاده آن را در زندگی‌تان مشاهده می‌کنید. یادتان باشد که اگر می‌خواهید نتیجه متفاوت بگیرید، باید متفاوت با دیگران فکر و عمل کنید؛ من توانستم، شما هم می‌توانید.

و در نهایت این نکته را یادآوری می‌کنم که خداوند بیشتر از شما دوست دارد که شما ثروتمند باشید؛ شما هرچقدر ثروتمندتر شوید، به خداوند نزدیک‌تر شده و ایمانتان به پروردگار بیشتر و عمیق‌تر می‌شود، این چیزی بود که خودم آن را تجربه کردم. فقط کافی است که بخواهید تا هدایت شوید… .

خدا را شکر می‌کنم که توانستم با این مقاله در خدمت شما باشم، امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد و بتوانید به آموزه‌های آن عمل کرده تا نتایجی بسیار عالی و شگفت‌انگیز کسب کنید. لطفاً نتایج، نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌های این مقاله مطرح کنید تا همگی از آن بهره‌مند شویم.

دوستدار شما،
سید محمد موسوی

دانلود فایل کتابچه الکترونیکی این مقاله (PDF)

حجم این فایل: 1.2 مگابایت (بسیار کوچک)

سلامت این فایل تایید شده است.

برای دانلود این فایل روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود فایل

شما می‌توانید برای دانلود این فایل، این QR Code را اسکن کنید.
(راهنمای استفاده)

جهان بهتر در تلگرام

پیشنهاد می‌کنیم جهان بهتر را در تلگرام نیز دنبال کنید؛ با عضویت در این کانال، علاوه بر اطلاع از جدیدترین مطالب سایت، روزانه از آموزش‌های رایگان اما ارزشمند نیز بهرمند می‌شوید و جهان بهتر را همیشه در دسترس خواهید داشت؛ جهان بهتر بدون تبلیغات فعالیت می‌کند.

0 دیدگاه

دیدگاه‌تان را اینجا ثبت کنید

خوشحال می‌شویم که دیدگاه‌تان را دربارۀ این مطالب برای ما بنویسید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال دیدگاه، قوانین ارسال دیدگاه را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید